Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Yaratıcı Aktiviteler

Çocukların kişisel gelişimleri için birlikte geçirilen kaliteli zamanlar ve yaratıcı oyunlar her ebeveynin gündemindeki konulardan. Öncelikle hatırlatmakta fayda var: oyun ciddi bir iştir ve çocuk için ihtiyaçtır! Oyun oynamak...

Başlatan Moana, 14 Ağustos 2022, 23:44:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Yaratıcı Aktiviteler


Çocukların kişisel gelişimleri için birlikte geçirilen kaliteli zamanlar ve yaratıcı oyunlar her ebeveynin gündemindeki konulardan. Öncelikle hatırlatmakta fayda var: oyun ciddi bir iştir ve çocuk için ihtiyaçtır! Oyun oynamak çocukların hareketlerini kontrol altına alma becerisini geliştirir, dikkat süresini uzatır. Kendine güvenlerini arttırır.
Diğer yandan oyun gibi, çocuklarla birlikte yapılan yaratıcı aktiviteler, çocuğa işbirliği yapmayı, sosyal ortamın içinde var olmayı öğretir. Çocuk bu aktiviteler sırasında kendini ve yeteneklerini keşfeder. Birlikte yapılan aktiviteler ve oyunlar; çocuğun empati kurma, problem çözme, paylaşma, iletişim kurma yetilerini geliştirir. Ve en önemlisi ona birlikte eğlenmeyi gösterir. Üstelik çocuğunuzla baş başa olduğunuz her anı, hele havalar da soğuksa, evden bile çıkmadan keyifli ve üretken zamanlara dönüştürebilmeniz mümkün.
Çocuklar kadar sizin de birlikte yapmaktan keyif alacağınız, evde yapılabilecek yaratıcı aktiviteleri sıraladık:
Yemek Yapın
Çocuklarla evde geçirilen bir günün en keyifli aktivitelerinden biri, birlikte yemek yapmak. Çok sevdiği bir yemeğin hazırlık sürecine onu da dahil etmiş olmak çocuk için başlı başına bir motivasyon demek. Sevdiği bir yemeği yapabileceğini görmek özgüvenini arttıracağı gibi, el becerisi, planlama ve kontrol kabiliyetlerini de geliştirecektir. Sonrasında bu yemeği eğlenceli bir sunumla evdekilerle paylaşabilir ve ailecek keyifli zaman geçirebilirsiniz.
Slime Yapın
Slime yapmak son yılların çocuklar arasındaki en popüler aktivitelerinden. Youtube dünyanın her yerinden çocukların çektiği 'Slime nasıl yapılır?' videolarıyla dolu. Evet, artık çocuklar deneyimlemeye ve bunları herkesle paylaşmaya bayılıyorlar. Siz de buna ortak olun! Birlikte bulduğunuz değişik slime tariflerini uygulayarak, deneylerle dolu bir gün geçirebilirsiniz. Belki de çocuğunuzun bu konuda size öğretecek bir şeyleri vardır, kim bilir. Evdeki herkesin güzel vakit geçireceği bir aktivite olduğu kesin. Onun dünyasının bir parçası olduğunuzu hissettirmek de çocuğa çok iyi gelecek.

Oyun Hamuru Yapın
Oyun hamuruyla oynamak çocukların en sevdiği aktivitelerden biri. Peki oyun hamurunuzu kendiniz yapmaya ne dersiniz? Oyun hamuru yapımı için ihtiyacınız olan tüm malzemeler un, su, sıvıyağ, tuz, sirke ve renklendirmek için gıda boyası. Sonrasında ise yaratıcılığınız konuşsun! Çocuğunuzla birlikte hem eğlenin hem oyun hamurunuzla yarattığınız renkli dünyanızın içinde kaybolun!

Parmak Kuklası Yapın
Evde yaparken çok eğleneceğiniz ve çocuğun yaratıcılığını geliştirecek bir diğer aktivite de parmak kuklası yapmak. Kartondan ve kumaşlardan yapabileceğiniz parmak kuklalarından, evde bulabileceğiniz düğmeler, boncuklar, ipler ve renkli kalemlerle çeşit çeşit karakterler yaratabilirsiniz. Parmak kuklası yapımı gibi aktiviteler, kendi düşündükleri karakterleri hayata geçirebildiklerini gören çocuklara hayal gücünün sınırı olmadığını da gösterecek.
 
Maske Yapın
Maceraperest çocuklar için yaratıcılıklarını konuşturabilecekleri en keyifli ev aktivitelerinden biri de maskeler yapmak. Kartondan kesebileceğiniz, üst üste yapıştırabileceğiniz, her boy ve renkte maskelerle, çocuğunuzla birlikte sonsuz bir maceranın kapısını aralayabilirsiniz. Süperkahramanlar, hayvan desenleri, çizgi film karakterleri, ışıltılı peri tozlu maskeler... Belki de kendi fantastik hikayeler serinize başlamak için tek ihtiyacınız olan size en uygun maskeleri kesip yapıştırmak ve oyuna başlamaktır!

Stop Motion Film Yapın
Kağıttan, oyun hamurlarından hazırladığınız figürleri ya da çocuğunuzun en sevdiği oyuncaklarından kurduğunuz mizansenleri canlandırmak için stop motion animasyon harika bir teknik. Kısaca buna art arda çektiğiniz fotoğraflardan oluşan videolar da denilebilir. Evde kendi stop motion filmlerinizi yapmak için ihtiyacınız olan şeyler telefonunuz, bir adet tripod, kurgunuza göre bir arka plan, hareketlendireceğiniz karakterleriniz ve bolca eğlence! Filminizin çekimini bitirdikten sonra bilgisayarda son haline getirmek sizin göreviniz, ardından ailece, birlikte ilk stop motion filminizin keyfini çıkarabilirsiniz!

Gece Yarısı Masal Kulübü Kurun
Hep birlikte yapabileceğiniz ve zamanla bir rutine dönüşebilecek aktivitelerden biri de masal geceleri düzenlemek! Önce yatakta ya da belki evin içinde kurduğunuz çadırın içinde el fenerlerinizle ve loş bir ışıklandırma ile gecenize uygun atmosferi hazırlayın. Ardından masalınızı seçin ve kitabınızın başına yerleşip çocuklarla birlikte bir hayal dünyasının içine dalın. Belki masallarınıza uygun korsan şapkaları, pelerinlerle gecenizi renklendirebilir, çocuklara yaratıcı olmaları ve fikirler üretebilmeleri için alanlar yaratabilirsiniz. Zamanla çocukları kendi masallarını anlatmaya da teşvik edebileceğiniz masal geceleri, aynı zamanda güzel bir kurgu ve zihin egzersizi olacaktır.

Benzer Konular (5)