İlişkinizdeki Çatışmalar ile Mücadele Etmek İçin On Kural

Her ne kadar eşiniz ya da partnerinizle geçirdiğiniz zamanın %100'ünde iyi geçinmek isteseniz de, er ya da geç ilişkinizde çatışmalar yaşanacaktır. Bu kaçınılmaz olduğu kadar sağlıklıdır da. Çatışmalar, bize analiz etme ve...

Başlatan Kerem, 14 Nisan 2021, 20:11:46

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Her ne kadar eşiniz ya da partnerinizle geçirdiğiniz zamanın %100'ünde iyi geçinmek isteseniz de, er ya da geç ilişkinizde çatışmalar yaşanacaktır. Bu kaçınılmaz olduğu kadar sağlıklıdır da. Çatışmalar, bize analiz etme ve karar verme fırsatı sağlar.

Bazı çiftler sürekli bir kavgadan diğerine atlıyormuş gibi görünebilirler ancak, birbirlerine karşı hissettikleri sevgi bir arada kalmalarını sağlar. Belki de sorun, ilişkideki çatışmalarla nasıl başa çıkacaklarını henüz öğrenmemiş olmalarıdır.

İlişkinizdeki çatışmalar ile uğraşırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı temel davranış kuralları vardır. Bu öneriler sağduyulu ve açıktır, ancak bu doğal olarak ortaya çıktıkları anlamına gelmez. Bir ilişki içerisindeyken mantıksız davranmak kolaydır. Bu genellikle çözülmemiş bir çatışmaya yol açar. Bu davranış önerilerine uymazsanız, bulduğunuz "çözüm" ne olursa olsun, aslında her iki eş için de çözüm olmayabilir.


"Çözülmemiş çatışmalar ve sonuca ulaşmayan tartışmalar sorunları getirir."


1. İletişim kurmadan veya karar vermeden önce sakinleşin
Öfke ve dürtüsellik ilişkinize çok hızlı bir şekilde zarar verebilir.


Ancak, öfkenizin geçmesini beklerken kendinizi sessiz ve sakin kalmak için eğitebilirsiniz. Bunu yaparsanız, birçok olumsuz sonuçtan kaçınabilirsiniz.

2. Şüphe
Bu hayatta pek bir şey kesin değildir. Bu nedenle, doğru olduğuna inandığınız konu hakkındasağlıklı bir şüpheciliğe sahip olmak önemlidir. Hikâyenizin kendi versiyonuna otomatik olarak inanmayın.

Eşinizin nedenlerini, niyetlerini ve eylemlerini açıklamasına izin verin. Diğer bakış açılarını anlamaya çalışmak için zihninizi açın. Anlayışlı olmak, çok yüksek getiri oranına sahip bir yatırımdır.

3. Duygularınız hakkında dürüstçe konuşun
İlişkinizdeki çatışmalar ile başa çıkmanın yollarından biri, ne düşündüğünüzden çok nasıl hissettiğinize odaklanmaktır. Duygularınız hakkında konuşmak özgürleştiricidir.

Kalpten konuştuğunuzda, partnerinizle aranızda olan anlayışı ve karşılıklı bağı güçlendirmeyi teşvik edersiniz.

4. Bağırmak yok, sözlü saldırı yok
Bağırmak ve sözlü saldırıda bulunmak çatışmaları ve saygısızlığı besler.
Kızgınken edilen sözlerin, ne kadar zararlı olabileceğini unutmak kolaydır, ancak bu davranışların ciddi ve uzun vadeli sonuçları olur.

Bağırmak ve duyarsız olmak, karşınızdaki kişiye de aynı şeyi yapması için bahane sunar. Zamanla bu durum sizi birbirinizden uzaklaştıracak ve ikinizi de kızgın hale getirecektir.

5. Davranışlarınızın sorumluluğunu alın
İnsanlar kendi eylemleri için başkalarını suçlama eğilimindedir. Sanki davranışlarınızı o kontrol ediyormuş gibi, yaptıklarınız için partnerinizi suçlamak kolaydır.

Daha iyi ve daha olgun olan davranış, çatışmada oynadığınız rolün sorumluluğunu almaktır. Sonuçta, diğer kişiyi suçlamak hiçbir şeyi çözmez.

6. Kurbanı oynamayın
Kendini mağdur göstermek hiçbir zaman işe yaramaz, özellikle de söz konusu ilişkinizdeki çatışmayla uğraşmak olduğunda.
Kurbanı oynadığınızda, eşinizi sizi kurban eden kişi olmuş olur. Bu yanlış pozisyonlama, durumun gerçekliğini bozar. İşler hiçbir zaman bu kadar siyah ve beyaz değildir.

Mağdur-işkenceci rolleri bir kişiye hayali güçler verir ve diğerini çocuk yapar. Bu sadece durumu daha kafa karıştırıcı hale getirecektir.

7. Sessizce dinleyin
Sessiz olduğunuzda, iç diyaloğunuz üzerinde çalışabilirsiniz. Daha da önemlisi, iyi ve üretken konuşmalar sessizlik gerektirir.

Eşinizin sözünü kesmek çok fazla gerginliğe neden olacaktır. Bu rahatsız edicidir
ve konuşmayı yönlendirmeye olan arzunuzu gösterir. Yorumlarınızı sınırlamaya çalışın ve diğer kişiye konuşması için bolca zaman verin.

8. Çözümlere odaklanın
İkiniz de olumlu ve yapıcı bir tutum sergilediğinizde ilişkinizdeki çatışmayla başa çıkmak çok daha kolaydır. Bu tutum, potansiyel çözümler hakkında verimli bir tartışma yapmak veya her iki kişinin de daha kötü hissetmesine neden olmak arasındaki farkı bu sağlayabilir. Dikkatiniz problemi çözme üzerindeyse, tartışmayı daha fazla uzamadan bitirebilirsiniz.


"Soruna değil çözüme odaklanmak her zaman tartışmayı sonlandırır."


9. Zamanı geri alamazsınız
Biriniz veya her ikiniz de şikayetlerinizin süregelen bir listesini tutarsanız, olayları aşmakta ve çatışmalar ile uğraşmakta zorlanacaksınız. Bunun nedeni, yaşanmakta olan bir olay için bir savunma mekanizması olarak geçmişteki sıkıntıları tekrar sunma eğiliminde olmanızdır.

İlişkinizdeki çatışmayla başa çıkmak için bir dengeye ihtiyacınız vardır ve eski yaraları deşmek bu dengeyi bozar.

10. Tehditler çok önemli
Eşiniz tartışma sırasında sizi, sizi terk etmek veya size zarar vermekle tehdit ederse, bu psikolojik istismardır. Bu tür tehditler bazen insanları bir ilişkide tutmak için "işe yarar" ama asla gerçek bir çözüm değildir.

Bir ilişkideki tehditler, bir kişinin kazanması ve diğerinin kaybetmesi anlamına gelir, bu da muhtemelen bir tartışmanın olabilecek en kötü sonucudur.

Kızgınlıktan vazgeçmek de önemlidir. Bir ilişkide, bazen affedersiniz, bazen de affedilirsiniz. Herkes hata yapar ve işleri düzeltmek ve "Özür dilerim" demek için bir fırsatı hak eder.


Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm