Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Huron Gölü

Kuzey Amerika'da ABD-Kanada arasında büyük göllerden genişlik bakımından ikincisidir. Kuzeydoğuda Kanada'nın Ontario eyaleti, güney ve batıda ise Michigan ile çevrilidir. Adını bölgede yaşamış Huron halkından almıştır. Fransız...

Başlatan Kerem, 15 Ocak 2021, 21:18:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Anahtar Kelimeler [SEO] GölüHuronhuron-gölü
15 Ocak 2021, 21:18:26 Son düzenlenme: 06 Eylül 2022, 02:50:31 Kerem

Huron Gölü


Kuzey Amerika'da ABD-Kanada arasında büyük göllerden genişlik bakımından ikincisidir. Kuzeydoğuda Kanada'nın Ontario eyaleti, güney ve batıda ise Michigan ile çevrilidir. Adını bölgede yaşamış Huron halkından almıştır. Fransız kaşiflerce adlandırılmıştır.

Gölün en derin yeri 230 metredir. Kuzeybatıda Sainte-Marie Irmağı ile Superior, güneybatıda Mackinac Boğazı ile Michigan ve güneyde Saint-Clair Irmağı ile Saint Clair göllerine bağlıdır. Yüzölçümü 59.800 kilometrekaredir. Göl üzerinde su yolu ulaşımı çok yoğundur. Demir cevheri, buğday ve petrol taşımacılığı çok yapılır. Bu göl Dünyada en çok ada içeren göldür.

Kenarında kayak ve buz pateni sporları yapılmaktadır. ABD-Kanada sınırı göl arasından geçer. Georgiyan Körfezi de bu göle bağlıdır.

Huron Gölü, denizden 200 metre kadar yüksekte bulunmaktadır. Sularında balık çeşidi çoktur. Genellikle aralık ayından nisan ayına kadar buzla kaplıdır. Şiddetli fırtına etkisindedir.

Gölün bulunduğu bölgede başlıca ekonomik etkinlikler kerestecilik ve balıkçılıktır. Kıyılarında çok sayıda tatil alanları kuruludur. St. Lawrence suyolunun bir parçası olarak yoğun deniz trafiğine sahiptir. Michigan'a bağlı Rockport ve Rogers limanlarından bol bol kireçtaşı taşınır. Diğer bazı limanları; Michigan eyaletinde Cheboygan, Alpena, Bay kenti ve Harbor Beach; Ontario'ya bağlı Collingwood, Midland, Tiffin, Port McNicoll ve Georgia Körfezi'ndeki Depot Harbor.

Avrupalıların Büyük Göller bölgesinde keşfettikleri ilk göldür. Samuel de Champlain ve Etienne Brûle adlı Fransız kaşifler 1615 yılında Ottawa ve Mattawa ırmakları üzerinden Georgia Körfezi'ne ulaşmışlardır.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

90

Yanıtlar: 0
Gösterim: 386

25 Kasım 2020, 20:16:40
İceberg tarafından
386

Yanıtlar: 0
Gösterim: 531

2178

Yanıtlar: 2
Gösterim: 556

154

Yanıtlar: 1
Gösterim: 714

870

Yanıtlar: 0
Gösterim: 378