Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ovo Nedir?

Ovo (Moğolca: Овоо "yığın"), Moğol ve Altay halk inancında ve şamanizmde (özellikle Moğolistan'da pek çok yerde bulunan) genellikle kayalardan, taşlardan ya da ahşaptan yapılmış bir tür küçük yığma tepe ve saygı...

Başlatan Asrevya, 06 Eylül 2022, 01:14:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ovo Nedir?


Ovo (Moğolca: Овоо "yığın"), Moğol ve Altay halk inancında ve şamanizmde (özellikle Moğolistan'da pek çok yerde bulunan) genellikle kayalardan, taşlardan ya da ahşaptan yapılmış bir tür küçük yığma tepe ve saygı alanıdır. Ovoğ (Övö, Övöğ) veya Obo (Öbö) (Kazakça: Oba) da denir.

Özellikleri

Höyüklerin sembolize edilmiş küçük biçimleri olarak da algılanabilir. Ovo genellikle dağ geçitleri gibi, dağların üst kısmında ve yüksek yerlerde bulunur. İbadet için ve Budist törenlerde dini amaçlarla kullanılan yerlerdir.Moğolistan'da ahşaptan yapılmış bir ovo

Seyahat ederken, bir ovoya rastlandığında daha güvenli bir yolculuk için orada durmak ve sonra da üç kez saat yönünde daire çizerek etrafında dönmek gerekir. Genellikle, kayalardan yapılan bu yığınların etrafına daha sonraları kazıklardan bir çeşit çit eklendiği de olmuştur. Buralara saçı (kansız kurban) olarak tatlılar, para, süt, ya da votka şeklinde hediyeler de bırakabilir.

Ovolar genellikle yaz sonunda gerçekleşecek dağ ve gök ibadet törenlerinde kullanılır. Ziyaretçiler ovonun üzerine bir ağaç dalı ya da gökyüzünü sembolize eden ve hadag (kadag) adı verilen bir mavi tür tören bezi (ipek eşarp, kravat vs.) bırakırlar. Daha sonra da bir ateş yakarak tören dansı yapar ve dualar okurlar. Ardından da bir şölen düzenlerler.

Moğolistan'da Komünist dönemde, ovo ve uygulamaları diğer dini ibadetlerle birlikte resmi olarak yasaklanmıştır ama insanlar gizlice bu geleneği devam ettirmişkerdir. Günümüzde ise büyük oranda serbesttir.

wikizeroo
Değeri Değere Değen Kavrar...

Benzer Konular (5)

497

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2413

107

Başlatan sade


Yanıtlar: 0
Gösterim: 732

28 Kasım 2020, 19:07:05
sade tarafından
524

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2829