Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Reklam içerikli konu paylaşımının tamamen yasak olduğunu ve reklam içerikli bir paylaşım yaparsanız forumdan yasaklanarak mesajınızın silineceğini hatırlatmak isteriz. Sizin emeklerinize, bizimde zamanımıza yazık. :)

Astrolojide burclarin tarihi

Astrolojinin tarihi 5000 yıldan fazla bir döneme uzanmaktadır. M.Ö. 2000 yılından kalan bir Mısır mumya tabutu, Zodyak burçları sembolleri ile kuşatılmış olan tanrıça Nut'u gösterir. Babil, Hint, Eski Çin, Maya, Eski Yunan, Roma ve...

Başlatan Luna, 11 Ocak 2023, 19:47:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Astrolojide burclarin tarihiAstrolojinin tarihi 5000 yıldan fazla bir döneme uzanmaktadır. M.Ö. 2000 yılından kalan bir Mısır mumya tabutu, Zodyak burçları sembolleri ile kuşatılmış olan tanrıça Nut'u gösterir. Babil, Hint, Eski Çin, Maya, Eski Yunan, Roma ve Araplar, yani bütün büyük uygarlıklar astrolojiye ilgi göstermişlerdir. Gökyüzünü ilk yorumlayanların kimler olduğu tespit edilememiştir. Fakat duklarını, bildiklerini ilk kaydedenler Kaldeliler olmuştur.
Batı astrolojisi aslında Ortaçağ astrolojisinden gelişmiştir. Newton bunun Mısır'da ilk sülaleler zamanında kullanıldığına işaret ederek, Kaldeliler'in bu bilgileri Mısır'dan ileri sürmektedir. Akatlar'ın gök gözlemlerinden ilk izler, M.Ö. 4300'lü yıllara dayanmaktadır. Daha sonra astroloji bilgileri Yunanlılar'a geçmiştir. Tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat, akut hastalıkların doruk dönemlerini ayın hareketlerine bağlarmış. Astroloji, Yunanistan'dan Roma'ya ve Arabistan'a yayılmıştır. Ama astroloji bir tek ülkede başlamamıştır. Meksika, Orta Güney Amerika gibi yerlerdeki en eski kayıtlardan onların da astroloji bilgisine sahip oldukları öğrenilmiştir.
Müslümanlık'ta astroloji kavramı İdris Peygamber ile başlamaktadır.İdris Peygamber Burcların zıldıyların burçlar ve yıldızların, gerek insanlar, gerek yeryüzünde mevcut tüm birimler  üzerinde,ki tesir ve önemini anlatmaya çalışmıştır.
Burçlara ilk defa temas eden Homeros olmuştur. Milattan önce IV. yüzyılda yaşayan Grek matematikçisi Eudoxus, 44 burç adı sayar. Ptolemy ise 48 burçtan bahseder. Burç adları ise atfedilir. Bugün kullanıldığı şekliyle 12 burç, Latin yazınında ortaya çıkmıştır. Yunanlı gökbilimci Hipparchus burçları şöyle isimlendirmiş:

Burç Element   Yönetici   Gezegen          Tarih

Koç  (Aries)           Ateş     Mars     21 Mart – 20 Nisan

Boğa  (Taurus)       Toprak   Venüs      21 Nisan – 20 Mayıs

İkizler (Gemini)        Hava     Merkür     21 Mayıs – 21 Haziran

Yengeç (Cancer)           Su          Ay         22 Haziran – 22 Temmuz

Aslan (Leo)                   Ateş        Güneş       23 Temmuz – 23 Ağustos       

Başak (Virgo)                  Toprak       Merkür     24 Ağustos – 23 Eylül

Terazi (Libra)                   Hava          Venüs         24 Eylül – 23 Ekim

Akrep (Scorpion)              Su              Mars       24 Ekim – 22 Kasım

Yay (Sagittarius)              Ateş             Jüpiter    23 Kasım – 21 Aralık

Oğlak (Capricorn)             Toprak        Satürn      22 Aralık – 20 Ocak

Kova (Aquarius)                  Hava      Uranüs       21 Ocak – 19 Şubat

Balık (Pisces)                          Su       Neptün     20 Şubat – 20 Mart

Astrolojinin ilk dönemlerinden itibaren burçlar dört elemente göre sınıflandırılmışlardır:

Ateş: Koç, Aslan, Yay (Hareketlilik ve enerji)

Ateş tabiatlı bir insanın en bariz özelliği, kendini beğenmiş, gururlu, dediğim dedik tavırlı, daima çevrelerine hükmetmek isteyen bir tabiata meyilli olmalarıdır.

Toprak: Boğa, Başak, Oğlak (Sağlamlık ve sahip olma)

Toprak tabiatlı insanların ortak özelliği, sabit fikirli, genelde maddeye dönük bir tabiata meyilli olmalarıdır.

Hava: İkizler, Terazi, Kova (Entelektüellik ve iletişim)

Hava tabiatlı insanların özelliği, sabırlı olmamaları ve bir konudan kısa sürede bıkıp başka bir konuya merak sarmaya meyilli olmalarıdır.

Su: Yengeç, Akrep, Balık (Duygusallık ve sezgiler)

Su tabiatlı insanların özelliğiyse, son derece duygusal bir kişilik yapısına meyilli olmalarıdır.

Astroloji deyimlerini şu şekilde özetlemek mümkündür:

Zodyak: Burçlar kuşağının ismidir. Burçlar birer kimlik vazifesi görürler. Tutumları, ihtiyaçları ve eğilimleri yansıtırlar.
Gezegenler: Psikolojik fonksiyonlardır.
Evler: Daha somut ve belirgindir. Günlük hayatın tüm alanları için mutlaka bir ev vardır.
Aspektler: Gök cisimlerinin arasındaki devresel ve geometrik karşılıklı ilişkilerdir. Bu açısal ilişkilerin bazıları uyumlu etki gösterirken, bazıları ters, bazıları da değişkendir.

Burçları bir fiille şöyle nitelendirebiliriz:

Koç: Varım
Boğa: Sahibim
İkizler: Düşünüyorum
Yengeç: Hissediyorum
Aslan: İstiyorum
Başak: Ayrıştırıyorum
Terazi: Bağdaştırıyorum
Akrep: Kuşkulanıyorum
Yay: İnanıyorum
Oğlak: Yararlanıyorum
Kova: İcat ediyorum
Balık: Düşlüyorum

Her burcun yöneticisi olan gezegenler ise şöyledir:

Mars: Koç burcunun ve Akrep burcunun yöneticisidir.
Venüs: Boğa ile Terazi'yi yönetmektedir.
Merkür: İkizlerle, Başak'ın yöneticisidir.
Ay: Yengeç'i yönetir.
Güneş: Aslan'ın yöneticisidir.
Jüpiter: Yönettiği burç Yay'dır.
Satürn: Yönettiği burç Oğlak'tır.
Uranüs: Kova burcunu yönetmektedir.
Neptün: Balık burcunun yöneticisidir.

Doğduğunuz anda doğum yerinizin doğusunda ya da başka bir şekilde söylemek gerekirse, güneşin doğuş istikametinde ya da yine başka bir ifade ile biri tam doğarken başınızı doğuya çevirdiğinizde ufukta yükselen takım yıldıza yükselen burç deriz. Yükselen burcumuz kişiliğimizi, kimliğimizi, görüntümüzü ele verir.

Ay burcumuz ise duygularımızı, ruhsal durumumuzu, iç güdülerimizi, bilinçaltımızı, dürtüsel güdümlerimizi, düşünmeden verdiğimiz tepkileri ve duygularımızı nasıl ifade ettiğimizi anlatır. Dişil enerjiye sahiptir. Kadınları, annemizi, erkeklerin haritalarında kadınlarla olan iletişimlerini, yine ayın konumuna bakarak anlarız. Nasıl bir anneye sahip olduğumuz, annemiz ile olan iletişimimiz, ay burcumuzun bizlere verdiği bilgiler dahilindedir.
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Akrep: Kuşkulanıyorum

Haklı.:)
Değeri Değere Değen Kavrar...

Balık: Düşlüyorum 
 buda hakli hayalperest yapima uyar :D
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Kova: İcat ediyorum  :cool: bişeyleri kurcalayıp, kendim yapmaktan keyif alıyorum. 
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Alıntı yapılan: Kerem - 12 Ocak 2023, 19:31:22Kova: İcat ediyorum  :cool: bişeyleri kurcalayıp, kendim yapmaktan keyif alıyorum.
Kovamisin @Kerem ne diyim zeki dost canlisi  özgürlügüne düskün  yenilikleri seven, monootonluktan skilan biraz macaraci bunlarda uydumu sana :D Kova burcu  bir arkadasimdan edindigim izlenimler.. Bildigime göre genelde kovalar budur..
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Alıntı yapılan: Luna - 12 Ocak 2023, 19:37:06Kovamisin @Kerem ne diyim zeki dost canlisi  özgürlügüne düskün  yenilikleri seven, monootonluktan skilan biraz macaraci bunlarda uydumu sana :D Kova burcu  bir arkadasimdan edindigim izlenimler.. Bildigime göre genelde kovalar budur..
Kesinlikle bir kovanın tanımı bu şekilde.  :D Uzun süre bir yerde kalamam, uzun süre aynı işle uğraşamam. Düşünsene evlenirken kafamda sıkılırmıyım acaba sorusu vardı :faint: :faint: :grin: çok şükür mutluyum ama ne bileyim sıkıladabilirdim 😂 kamplara doğa yürüyüşlerine bayılırım, doğrusu kilo aldıktan sonra yürümek zor geliyor  :faint: dostluğumu arkadaşlara sormak lazım. 🤷�♂️
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Kolay kolay evlenmez kova burcu ama evlenecegi kisiyi secip evlendigindede esine sadiktir, eside ona ayak uydurursa yani cok beklentisi olmazsa ozellikle jest falan beklemesse :)kadin erkeginden cunki kova burcu erkegi pek romantik degildir öyle SIK jestlerde yapmaz  Beraberlikleri uzun sürer.. Vay be bir astrolog gibi yorumladim :grin:
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Eskiden burçlara takılmazdım, günlük yada haftalık burçlara hala takılmam ama şu bir gerçekmiş, aynı dönemde doğan insanlar benzer özelliklere sahipler. Etrafımda ki aynı burçları izledikçe yorumları anlamlı bulmaya başladım. Ve evet biz kovalardan pek bişey beklememek lazım, hanımın tabiri ile az yontulmuş odunlarız biz 😂😅 
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)