Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Reklam içerikli konu paylaşımının tamamen yasak olduğunu ve reklam içerikli bir paylaşım yaparsanız forumdan yasaklanarak mesajınızın silineceğini hatırlatmak isteriz. Sizin emeklerinize, bizimde zamanımıza yazık. :)

Xi'an Şehri - Çin

Xi'an, genellikle Xian olarak yazılır ve diğer isimlerle de bilinir , Shaanxi Eyaletinin başkentidir .. Guanzhong Ovası'ndaki bir taşra şehri şehir, Batı Çin'in Chongqing ve Chengdu'dan sonra en kalabalık üçüncü şehri ve aynı...

Başlatan Asrevya, 21 Ocak 2023, 01:27:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xi'an Şehri - Çin

Xi'an, genellikle Xian olarak yazılır ve diğer isimlerle de bilinir , Shaanxi Eyaletinin başkentidir .. Guanzhong Ovası'ndaki bir taşra şehri şehir, Batı Çin'in Chongqing ve Chengdu'dan sonra en kalabalık üçüncü şehri ve aynı zamanda Kuzeybatı Çin'deki en kalabalık şehirdir . 2020 nüfus sayımı itibariyle toplam nüfusu 12.952.907'dir. Toplam kentsel nüfus 9.28 milyondu.

1980'lerden bu yana, özellikle orta ve kuzeybatı bölgeleri için iç Çin'in ekonomik büyümesinin bir parçası olarak Xi'an, birçok tesisle birlikte tüm orta-kuzeybatı bölgesinin kültürel, endüstriyel, politik ve eğitim merkezi olarak yeniden ortaya çıktı. araştırma ve geliştirme Xi'an şu anda ilçe statüsüne sahip ve 11 ilçe ve 2 ilçeyi yönetiyor. 2020'de Xi'an , Küreselleşme ve Dünya Şehirleri Araştırma Ağı tarafından Beta- (küresel ikinci kademe) şehir olarak derecelendirildi ve ülkenin kendi sıralamasına göre 17. sırada yer aldı.


Xi'an aynı zamanda dünyanın en iyi 100 finans merkezinden biridir.Küresel Finans Merkezleri Endeksi . Xi'an, Nature Index tarafından izlenen bilimsel araştırma çıktılarına göre dünyanın en iyi 30 şehri arasında yer almaktadır ve Xi'an Jiaotong Üniversitesi , Northwestern Polytechnical dahil olmak üzere Kuzeybatı Çin'deki birçok Çin'in prestijli üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite , Xidian Üniversitesi ve Kuzeybatı Üniversitesi .

Tarihinin çoğunda Chang'an olarak bilinen Xi'an, Batı Zhou , Batı Han , Sui dahil olmak üzere Çin tarihindeki en önemli hanedanların birçoğunun altında görev yapmış olan Çin'in Dört Büyük Antik Başkentinden biridir.

Kuzey Zhou ve Tang . Xi'an, şu anda Çin'deki en popüler ikinci turistik yer. Şehir, İpek Yolu'nun başlangıç noktasıdır ve İmparator Qin Shi Huang'ın Pişmiş Toprak Ordusu'na ev sahipliği yapar .


Değeri Değere Değen Kavrar...

Benzer Konular (5)

5242

Yanıtlar: 0
Gösterim: 16

2392

Yanıtlar: 2
Gösterim: 407

3519

Yanıtlar: 0
Gösterim: 483

449

Yanıtlar: 0
Gösterim: 440

5361

Yanıtlar: 0
Gösterim: 6