Pratik bilgiler

HALIDAKİ İZLERİ YOK ETMEHalı üzerindeki ağır eşyaların bıraktığı izleri yok etmek, halının tüylerini yine kabarık olmasını sağlamak için, basık yerlere birkaç adet buz koyun. Ertesi gün buzlar eridiğinde izden eser...

Başlatan Gül34, 06 Temmuz 2021, 10:58:48

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

06 Temmuz 2021, 10:58:48 Son düzenlenme: 18 Temmuz 2021, 14:10:41 Kerem

Pratik bilgilerHALIDAKİ İZLERİ YOK ETME
Halı üzerindeki ağır eşyaların bıraktığı izleri yok etmek, halının tüylerini yine kabarık olmasını sağlamak için, basık yerlere birkaç adet buz koyun. Ertesi gün buzlar eridiğinde izden eser kalmadığını ve halının tüylerinin kabardığını göreceksiniz.

KRİSTAL VE KESME CAMLAR
(Bardaklar)Bardaklarınız ve kristal cam eşyalarınız matlaşıp eski canlılığı gitmiş ise bunu bol karbonatlı ve tuzlu bir su ile yıkayıp, iyice kurulayın. Tertemiz olur.

PUDRA ŞEKERİ BİTTİYSE
O an elinizin altında pudra şekeriniz bittiyse, kesme şekeri veya toz şekeri kahve çeker gibi öğüterek pudra şekeri elde edebilirsiniz. (Not: Diğer bir yol ; Bakkala çocuğu yollar aldırırım. JJJ )

KIZGIN YAĞ
Kızgın yağ ocağa damlarsa hemen üzerine soğuk su dökün, yağ donacak, bir bıçağın ucuyla kaldırın. Temizlenmesi daha kolay olacaktır.

TEMİZLİK FIRÇALARININ ÖMRÜNÜ ARTIRIN
Temizlik fırçalarının uzun süre dayanmasını istiyorsanız, bir gün süre ile bezir yağında tutun. Sonra kullanın.KESİLEN SÜTOcakta kaynamakta olan sütünüz, aniden kesiliyorsa, içine bir miktar karbonat atmanız yeterli olacaktır. Karbonat sütün kesilmesine imkan vermez.

HAŞLANMIŞ PATATES
Haşlanmış sıcak patatesleriniz çok lezzetli olur. Eğer sofraya oturmanız gecikecekse, patateslerin suyunu süzün. Tencerenin ağzına bir bez kapatın. Sonra da kapağını sımsıkı örtün. Bez buharı emecek, patatesleriniz yumuşacık ve sıcacık kalacaktır.

AVİZELERİNİZ PIRIL
Kristal avizelerinizi temizlemeye başlamadan önce, sigortayı gevşetip, cereyanı kesin. Sonra avizenin altına bir örtü serin. Bir bardağa üçte bir oranda sirke suyu koyun ve üzerini suyla doldurun. Sonra merdivene çıkıp sirkeli su dolu bardağa, avizenin parçaları bardağa girecek şekilde tutun. Biraz bekleyin, sonra öbür parçalara geçin. Biraz sonra avize pırıl pırıl parlayacaktır. Kristal avizeleri kurulamaya gerek yoktur.

BEZ PARÇASININ DAHA İYİ TOZ ALMASI İÇİN
Bezin daha fazla toz almasını istiyorsanız, içine biraz gliserin ilave ettiğiniz suda yarım saat bırakın.

YÜKSEK TANSİYON
Yüksek tansiyon olanların yağlı et,mayonez, katı yumurta, lahana, pasta çeşitleri, baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden, kızartmalardan sakınıp hafif yiyeceklere yönelmeleri gerekir.

BİLEK BURKULMASI
Doktorlar bilek burkulmasının çabucak geçebilmesi için tuz yememeği tavsiye ediyorlar. Çünkü burkulma sonucu şişmeler olur içinde de su birikintisi toplar bu yüzden çok ızdırap verir. Tuzsuz bir gıda rejimi ile de su birikmesi olamayacağı için burkulmanın da çabuk iyileşeceğini belirtiyor.

DÖŞEMELERİN TEMİZLENMESİ
Koltuk ve döşemelerinizin kumaşları yıkanabilir cinstense, bunları temizleyebilecek çok etkili deterjan hazırlayabilirsiniz. Yarım kahve fincanı çamaşırda kullanılan toz deterjanı, iki çay fincanı suyu kaynattığınız bir kaba karıştırın. Kabı ateşten indirip, bir süre bekletin. Ortaya jöle gibi, çok yoğun bir mayi çıkacaktır. Bunu elinizle çırparak köpürtün. Bununla leke bırakmadan kumaşa zarar vermeden döşemeleri silebilirsiniz.

BİTMEYEN DERT SİVİLCE
Ergenlik sivilcelerinden yakınıyorsanız bunun bir ilacı var. İki parmak kolonyanın içine birkaç adaçayı yaprağı atın. Bir-iki gün beklettikten sonra koyu bir renk alan bu sıvıya batıracağınız pamukla cildinizi silin.

YAĞLI YAKALARA SON
Yağlı ceket yakalarınızı dörtte bir ölçüde amonyak ilave edilmiş suya batıracağınız temiz bir bezle, yakanın yağlanmış kısımlarını silin. Sonuç mükemmel olacaktır.

TURTA KEKİNİ KABARTMAK İÇİN
Evde turta yapacağınız zaman, kabı önceden tümüyle alüminyum kağıtla kaplayın. Böylece turta kekin düzenli bir şekilde kabarmasını sağlayacaksınız.

YULAF
Yulaf, mide ve on iki parmak bağırsağındaki ülsere, gastrite, şeker hastalığına yararlıdır. Ayrıca kabızlığı da giderir.

BEMBEYAZ PİLAV İÇİN
Pilavınızın kar gibi beyaz pişmesini istiyorsanız pişirirken içine bir dilim limon atın. Hem pilava ayrı bir tat verecektir , hem de pirinçleriniz kar gibi bembeyaz pişmesini sağlayacaktır.

AMONYAĞIN MARİFETİ
Amonyaklı su küf lekelerini çıkarır. Ayrıca, ılık suya biraz amonyak karıştırarak ellerinizi ovarsanız, sinmiş kokuların çıktığını görürsünüz.

SOĞANI KOLAY SOYMA
Bu işlemi basitleştirmek için 15 dakika ılık su içinde bırakmanız yeter.

PORSELENLER
Temiz bir beze bir miktar karbonat dökerek, porselen çaydanlıklarınızı güzelce silerseniz, tertemiz olacaktır.

ETİN KURUMAMASI İÇİN
Fırında et yemeği yapacağınız zaman etin yüzüne bol bol yağ sürün. Tuzu ve biberi de bu yağın üzerine sürün. genellikle tereyağı kullandığınız için, et hem lezzetli olacak, hem de fırından çıkınca kuru ve sert olmayacaktır.

KOLAY SÖKMEK İÇİN
Eski kazağınızı söküp yenisi örmeye karar verdinizse, önce kazağın üzerine talk pudrası serpin, Çok kolay sökülecektir. Sonra çile yapıp güzelce fırçalayıp pudradan ayırttıktan sonra yıkayın. Ya da nemli bir bezle veya buharlı ütüyle ütüleyin. Göreceksiniz yeni gibi olacaktır. Tabi soluk değilse.

ZEVKLİ BİR ÇAY
Çaya ayrı bir koku ve tat vermek mümkün. Çay koyduğunuz kavanozun içine bir dilim portakal ya da elma kabuğu atın. Demlerken de rendeleyip katılabilir.

ÜTÜ YAPARKEN KOLAYLIK
Ütü yapışıyorsa; ütü sıcakken altına kuru bir sabun parçası sürüp gazete kağıdı ile ovuşturun.

BALIK KIZARTIRKEN
Balıkları kızartmak üzere yıkadıktan sonra kurulamakta fayda vardır. Bu suretle balığın una ve yumurtaya daha iyi bulanmasını sağlamış olursunuz.

ELMA YEŞİL İSE
Satın aldığınız elma yeşil ve ham ise üzülmeyin. Bunları bir naylon poşete koyup, torbanın ağzını sıkıca bağlayın. Ama naylonda bir küçük delik açmayı da unutmayın. Bu sayede hava dolaşımı sağlanacak ama elmanın olgunlaşması için gerekli etilen gazı torbanın içinde kalacak.

KARARAN TAVALAR
Kararan tavanız alüminyum ise, soda ve amonyak kullanmayın. Onun yerine alüminyum teli kullanın. Tavanın içine tuz serpin ve gazete ile silin.

ÇAY YAPARKEN İYİ RENK VERMESİ İÇİN
Çayınızın iyi renk vermesi için çaydanlığı ilk önce nemlendirin. Kuru çayı attıktan sonra ateşe tutup nemin buharlaşmasını sağlayın. Bu durumda çay yaprakları iyice nemlenecek, kaynar su koyunca iyi renk verecektir. Ayrıca çay yapraklarının üzerine biraz şeker serpmek de faydalıdır.

GÜMÜŞLERİNİZİ PARLATMAK İÇİN
Bir kaşık tuzla yarım limon suyunu karıştırıp, buna batıracağınız yumuşak bir bezle gümüşlerinizi parlatabilirsiniz. Daha sonra kuru bir bezle ovup yıkayıp temizleyebilirsiniz.

DUVAR KAĞITLARI NASIL TEMİZLENİR
Kaplattığınız duvar kağıtlarınıza yemek yerken yağ sıçradıysa, hemen üzerine tebeşir tozu ekip bir gece bırakın. Ertesi sabah yumuşak bir fırçayla fırçalayın. Eğer tebeşir tozu bulamazsanız, onun yerini tutacak olan mürekkep kurutma kağıdından da yararlanabilirsiniz. Kağıdı leke olan yere koyup üstünden ılık ütüyle ütüleyin. Bunu birkaç kez yaparsanız, kurutma kağıdı yağı çekip alacaktır. Senede bir kez duvar kağıtlarını temizlemek gerekir. Bol köpüklü su ile durulayın, kurutmak için ise tülbent kullanın.bu kokuyu gidermek için az bir miktar vanilyayı suda eritip dolabınızın içini bu karışım ile ovarak siliniz. Kokudan eser kalmaz.
İki satırlık adamları musallat ettik ömrümüze bundandır böyle dibe vuruşumuz