Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Reklam içerikli konu paylaşımının tamamen yasak olduğunu ve reklam içerikli bir paylaşım yaparsanız forumdan yasaklanarak mesajınızın silineceğini hatırlatmak isteriz. Sizin emeklerinize, bizimde zamanımıza yazık. :)

Araç Bujileri Ne Zaman Değişir

Arabayı servise getirdim, dediler ki bujileri değişmeli. Benim gibi merak edenler için, bu ne zaman değişmeli, değişmezse ne olur gibi soruları buraya ekleyeyim istedim.  Buji Nedir ve Ne İşe Yarar?Buji nedir sorusu çok sayıda...

Başlatan Kerem, 17 Ocak 2023, 10:22:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Araç Bujileri Ne Zaman Değişir

Arabayı servise getirdim, dediler ki bujileri değişmeli. Benim gibi merak edenler için, bu ne zaman değişmeli, değişmezse ne olur gibi soruları buraya ekleyeyim istedim. 

images (18).jpeg

Buji Nedir ve Ne İşe Yarar?


Buji nedir sorusu çok sayıda sürücü tarafından merak edilir. İçten yanmalı motorlarda, hava ile karşılaşan yakıtın ateşlenmesini sağlayan ekipman bujidir. Bu motorların çalışma prensibi, yakıtın ve havanın basınçlı hava ile karşılaşarak ateşlenmesidir. Öncelikle yanma odası adı verilen bölümde yakıt, yüksek sıcaklık ve basınç ile karşılaşarak püskürtülür. Bu yakıt, hava ile karşılaşır ve arabanın tipine göre, dışarıdan bir ateşleyici aracılığı ile veya kendiliğinden ateşlenir. Tutuşan yakıt, ortaya ısı çıkarır. Bu ısı da, içten yanmalı motor tarafından hareket enerjisine çevrilir.

Buji ekipmanı sadece benzinli araçlarda bulunur. Dizel araçlarda yakıt ateşleme yöntemiyle değil, sıkıştırma yöntemi ile ateşlenir. Kızdırma bujisi nedir sorusu çok sayıda sürücü tarafından merak edilir. Dizel araçlarda kullanılan bujiye kızdırma bujisi adı verilir. Kızdırma bujisinin bir diğer adı da ısıtma bujisi olarak bilinir. Dizel araçlarda kullanılan kızdırma bujisi, dizel araçların silindirlerinin çalışabilmesini sağlar, ön ısıtma bujileri sayesinde silindirler çalışmadan önce ısıtılır.

İçten yanmalı motorlarda yakıt ateşlenmeden, aracın hareket edebilmesi mümkün değildir. Yakıt tutuştuktan kısa süre sonra ısı meydana gelir. İçten yanmalı motor tarafından bu ısı enerjisi hareket enerjisine dönüştürülür ve araç hareket eder. Bujiler olmadan, yakıtın tutuşması ve buna bağlı olarak da arabanın harekete geçmesi mümkün değildir. İçten yanmalı motorlara sahip araçların hareket edebilmesi için kilit rol oynayan buji ekipmanı, elektrik bağlantı ucu, izolatör, bağlantı gövdesi ve çeşitli elektrotlardan oluşur.

Buji Ne İşe Yarar?

İçten yanmalı motora sahip ve benzinle çalışan otomobillerin hareket edebilmesi için olmazsa olmaz olan buji ekipmanı, günümüzde çok sayıda araçta kullanılmaktadır. Buji ekipmanının başlıca görevlerinden bazıları şunlardır:

  • Buji sayesinde, basınçlı hava yakıt karışımı küçük bir kıvılcımla ateşlenir ve ısı meydana getirir, bu ısı da hareket enerjisine çevrilir.
  • Buji ekipmanı, doğru zamanda ve uygun miktarda ateşleme yaptığından, benzinli araçlarda yakıt tasarrufu sağlar.
  • Bujiler sayesinde normal şartlarda tehlikeli olan yakıt ateşleme işlemi kısa süreler içerisinde güvenli bir şekilde yapılır.

Bujiler Ne Zaman Değiştirilmeli? 


LPG'li ve benzinli araçlardaki bujilerin bir zaman sonra değişmesi gereklidir. Otomobilin sağlıklı ateşleme yapmasında çok önemli bir yere sahip olan bujilerin, ihtiyaç duyduğu zamanda değiştirilmesi gerekmektedir. Bujilerin ortalama ömrü 50 bin kilometredir. Bu ömrün marka ve modele göre değişebileceğini unutmayın!

Bujilerin değişmesi gerektiğini nasıl anlarız?


Araba bujisi arıza çıkardığı durumda, aracın performansını doğrudan etkiler. Buji arıza belirtileri şu şekildedir:

  • Araç artık eskisi kadar hızlı çalışmıyorsa,
  • Yakıt tüketiminde belirgin bir artış varsa,
  • Gaz pedalına basıldığında motor tekliyorsa,
  • Marşa basıldığında motor geç çalışıyorsa ya da hiç çalışmıyorsa, buji ya da buji kablosu arızası meydana gelmiş olabilir.


Arabanin bujileri eski ise ne olur?


Ateşleme bujilerinin arızasını genelde anlamak zor değildir. Çünkü bir buji bozulduğunda veya yetersiz kıvılcım ürettiğinde aracınızın bir silindiri güç kaybedecektir. Mantıken düşünürseniz eğer 1 silindirli bir motorda buji bozulursa motor hiç çalışmaz yada yetersiz şekilde buji ateşleme yaparsa tekleme yapar.

Bujiler Bozuksa Ne Olur?
Kızdırma bujisi arızası aracın performansını doğrudan etkileyen olumsuz bir durumdur. Buji bozulursa, basınçlı yakıt hava karışımı ateşlenemez. Bu ateşleme aracın hareket edebilmesi için büyük önem taşır. Isıtma bujisi arızası ortaya çıktığında araç çalışamaz, çalışsa da verimsiz çalışır, gereğinden fazla yakıt tüketir ve aracın diğer ekipmanlarının zorlayarak zarar verir.

Bizim için kullanıcı seviyesinde bunları bilsek yeterli diye düşündüm. Gerisi ustanın elinde.
  (24.59 KB , 765x401 - Gösterim: %1$d 6 .)
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)