Bebeklerde kabızlık nedir? Nasil gecer?

Kabızlık, kalın bağırsağın sonundaki kaslar sertleştiği ve kakanın normal geçişini önlediği zaman meydana gelir. Kaka bağırsakta ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar sıkılaşıp kurur ve vücuttan atılması zorlaşır Bebekler bu...

Başlatan Luna, 02 Temmuz 2022, 22:25:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bebeklerde kabızlık nedir? Nasil gecer?


Kabızlık, kalın bağırsağın sonundaki kaslar sertleştiği ve kakanın normal geçişini önlediği zaman meydana gelir. Kaka bağırsakta ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar sıkılaşıp kurur ve vücuttan atılması zorlaşır
Bebekler bu acıyı yaşamamak için kendileri daha çok sıkarak kasılamlara neden olur. Bu da kakanın içeride daha çok kurumasına, büyük çap ve hacme ulaşmasına neden olur.buna kisaca kabizlik denir.
Bebeklerde kabizlik:Her bebekte bağırsak hareketleri farklılık gösterebilir. Kimi bebekler günde bir kez kakasını yaparken kimi bebeklerde iki üc  kez kakasını yapar.  Böyle durumlarda bebeğiniz kabız değildir.
Anne sütü ile beslenen bebeklerin kabızlık oranı düşüktür. Fakat mama ile beslenen bebeklerde kabızlık oranı daha fazladır. Yeni doğan bebek yumuşak kıvamda ve daha sık dışkı yapar. Dışkı sulu ve sarı-yeşil renkte olabilir. Dışkının kıvamı sert değilse sorun yoktur. Ancak kakası sert ve tane tane ise, dışkı yaparken zorlanma görülüyorsa bu kabızlığın işaretidir. Aynı zamanda bebek normal sıklığının dışında birkaç gün kaka yapamadıysa kabız olmuş demektir.

Bebeklerde Kabızlığın belirtileri;
-Seyrek dışkılama ve sertliğinden dolayı zorlanma,
-Karın ağrısı ve huzursuzluk,
- Anüs bölgesinde sert dışkı nedeni ile çatlaklar ve kanlı dışkı kabızlık belirtileridir.
Yeni doğan bebeklerde kabızlık tedavisi: Bebeği anne sütüyle beslemek kabızlığı gidermede büyük fayda sağlamaktadır.  Anne sütü ile beslenen bebeklerde pek rastlanmamasına rağmen, belirtiler görüldüğünde hemen doktora bildirilmelidir. Ara sıra ortaya çıkan kabızlıklar bebeğin beslenme alışkanlığının yeniden düzenlenmesiyle giderilmektedir. Özellikle küçük bebeklerde bazı vücut egzersizleri kabızlığa iyi gelmektedir. Bebeğin karnına masaj yapmakta faydalıdır. Kabizlik uc gunu gecerse doktora basvurmakta fayda vardir.
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Yeniden bebekle uğraşınca bu konular dikkatimi çekiyor 😂 yazıdada geçmiş aslında özellikle mama tüketen bebeklerde daha sık görülüyor. Birde bebeğin o acıyı çektiğini görmek insanı gerçekten çok üzüyor. Şu gaz sorunu için yapılan egzersizlerine faydası oluyor sanırım.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Misafir kaldigim evdekilerin  bir haftalik bebekleri var.. onu gordukce bebek konularina bakmaya basladim=) evet bildigim kadariyla egzersizleri var.. faydasi mutlaka olur..
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)

107

Başlatan sade


Yanıtlar: 0
Gösterim: 678

28 Kasım 2020, 19:07:05
sade tarafından
497

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2183

3988

Yanıtlar: 3
Gösterim: 16

524

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2582