Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Emzirme döneminde balık yenir mi?

Emzirme döneminde balık yenir mi? Emziren annelerin yiyebileceği balıklarEmzirme dönemindeki annelerin beslenmesine dair sıklıkla tartışma konusu olabilen balık tüketiminde bazı hususları iyi bilmek gerekir. Cıva içeren balıkların...

Başlatan Kerem, 18 Kasım 2022, 18:35:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Emzirme döneminde balık yenir mi?

Emzirme döneminde balık yenir mi? Emziren annelerin yiyebileceği balıklar


Emzirme dönemindeki annelerin beslenmesine dair sıklıkla tartışma konusu olabilen balık tüketiminde bazı hususları iyi bilmek gerekir. Cıva içeren balıkların sakıncalı olacağı ve sütten de bebeğe geçeceği için bazı tür balıklardan uzak durulmalıdır. Peki, emziren anneler balık tüketirken nelere dikkat etmeli? Emzirme döneminde uzak durulması gereken balık çeşitleri...

Söz konusu anne bebek sağlığı olduğu zaman tıpkı hamilelik döneminde olduğu gibi doğum sonrasında da beslenmeye dikkat etmek gerekir. Emzirme dönemindeki bir kadının tükettiği her gıda direkt olarak göğsünden geleceği sütü etkileyeceği için ne yiyip ne yememek gerektiğini iyi bilmek gerekir. Yeni doğum kadınların lohusalık dönemlerinde balık tüketmeleri her ne kadar sağlık açısından faydalı olsa da cıva miktarı zengin olan balıkları tercih etmemeleri gerekir. Çünkü bu gibi balıklar, anne sütü yoluyla bebeğe geçerek sinir sistemini olumsuz etkileyebilir. Deniz ürünlerinden cıva miktarı yüksek olanlar kılıçbalığı, köpek balığı, kiremit balığı ve kral uskumrudur. Ölçüsü kaçtığı takdirde ton balığı tüketmekte riskliler grubuna dahildir. Bunların haricindeki balıkların tüketilmesi bebeğin gelişimi açısından faydalıdır. Çünkü balık omega-3 yağ asitleri bakımından yani bebeğin beyin gelişimi için çok yararlıdır.

Emzirme döneminde balık tüketimi

Yapılan çalışmalara göre, emzirme döneminden itibaren düzenli olarak balık yiyen emziren annelerin bebeklerinde bedensel ve zihinsel anlamda olumlu etkileri bulunmuştur. Folik asit ihtiyacı ve Omega alınımı için emziren anneler haftada en az 2 defa balık tüketmeleri önerilmiştir.
Ancak bu esnada ağır metal ya da civa bulunduran ton balığı gibi balıklar ve midyelerin süte geçebilme riskinden dolayı tüketilmemelidir.

yasemin.com

Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)