Zaman Gitgide Daha Hızlı mı Geçiyor?

Son günlerde zamanın ne kadar hızlı akmaya başladığına ilişkin sözler duyuyor hatta belki siz de böyle hissediyorsunuzdur. Peki zaman gerçekten daha mı hızlı akmaya başladı? Günler, haftalar, aylar, yıllar... Zaman artık ne kadar...

Başlatan Luna, 18 Haziran 2022, 01:55:16

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zaman Gitgide Daha Hızlı mı Geçiyor?Son günlerde zamanın ne kadar hızlı akmaya başladığına ilişkin sözler duyuyor hatta belki siz de böyle hissediyorsunuzdur. Peki zaman gerçekten daha mı hızlı akmaya başladı?
Günler, haftalar, aylar, yıllar... Zaman artık ne kadar da hızlı geçiyor diye düşünüyor musunuz? Peki, daha yeni başlayan yılın ilk ayının bitmek üzere olduğunun farkında mısınız? Eğer siz de çocukken neredeyse hiç bitmeyecekmiş gibi hissettiğiniz o uzun günlerin artık çok daha kısa sürdüğünü düşünüyorsanız bunun tek sorumlusu yaşınız. Duke Üniversitesinden Prof. Dr. Adrian Bejan European Review'de yayımlanan çalışmasında, yaş ilerledikçe görsel bilgiyi işleme hızının yavaşladığını, bunun da zamanın hızlı akıyormuş gibi hissedilmesine neden olduğunu belirtiyor.

İnsan beyni zamanın geçtiğini, değişen görüntülerden algılıyor. Bebekler ve çocukların beyni görüntüleri çabucak algılayıp hızlı bir şekilde işlerken, bu süreç ilerleyen yaşla birlikte azalmaya başlıyor. Sonuç olarak yetişkinlerin beyni, çocuklara kıyasla daha az yeni görüntü işliyor. Bu da saat ile ölçülen zamanın herkes için eşit olmasına rağmen, görseller aracılığıyla algılanan zamanın kişiden kişiye değişmesi anlamına geliyor. Örneğin sosyal medyada geçirdiğimiz birkaç saatin çabucak geçtiğini hepimiz deneyimlemişizdir.

Kısacası çocukluğumuzun o upuzun günlerinin artık daha kısa sürmesinin nedeni, beynimizin o günlerde şu andakinden çok daha fazla görüntü algılayıp işlemesi.
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana  " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)