Microsoft, Windows 11’in ilk ön izleme sürümü

Microsoft, Windows 11'in ilk ön izleme sürümünü yayınladıMicrosoft geçen haftaki sanal etkinlikte tanıttığı Windows 11 işletim sistemi için ilk ön izleme sürümünü yayınladı. Görev çubuğunun ortasına konumlandırılan yeni...

Başlatan Kerem, 01 Temmuz 2021, 02:49:05

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Microsoft, Windows 11’in ilk ön izleme sürümüMicrosoft, Windows 11'in ilk ön izleme sürümünü yayınladıMicrosoft geçen haftaki sanal etkinlikte tanıttığı Windows 11 işletim sistemi için ilk ön izleme sürümünü yayınladı. Görev çubuğunun ortasına konumlandırılan yeni başlat menüsü, çoklu görev özellikleri ve yeniden tasarlanan mağaza dahil olmak üzere genel özelliklerin çoğunu kapsayan sürüm Windows Insiders kanalı üzerinden indirilebiliyor.

Build 22000.51 yapı numarasını taşıyan Windows 11 ön izleme sürümünde, sızdırılan ISO dosyalarından elde ettiğimiz bilgilerden farklı olarak yeni karşımıza çıkan değişiklikler de yer alıyor.

Windows 11 işletim sisteminin ilk resmi sürümü!
Tanıtım öncesinde Windows 11 kurulum dosyası internete sızdırılmış ve tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmıştı. Bugün kullanıma sunulan ilk ön izleme sürümü sızıntılardan elde ettiğimiz bilgileri doğruladı. Görev çubuğuna ortalanan başlat menüsü, işletim sistemi genelinde yuvarlatılmış köşeler ve bildirim merkezinin yanı sıra ses geçişleri ve daha pek çok konuda iyileştirmeler bu sürümle birlikte geliyor.Windows 11 ile gelen yeni görünümler, karanlık/aydınlık mod iyileştirmeleri ve yeni Widget'lar özelliği de yayınlanan ön izlemenin bir parçası. Glow, Captured Motion, Sunrise ve Flow olmak üzere dört yeni temanın tamamı, görev çubuğunun tasarımı ile entegre olmuş durumda. Ayrıca her temanın kendine has sistem sesleri bulunuyor.

İki önemli yenilik eksik!
Windows 11 ön izleme sürümü, tanıtılan iki yeniliği maalesef kapsamıyor: Microsoft Teams entegrasyonu ve Android uygulama desteği. Bu konuya ilişkin destek sayfasından açıklama yapan Microsoft özellikleri hala geliştirmekte olduğunu ve sonraki ön izlemelerde kullanıma sunacağını aktardı. Yani bilgisayarda Android uygulamaları çalıştırmak için bir müddet daha beklemek gerekecek.

Göze çarpan en büyük değişikliklerden bir tanesi, Windows 11'in Ayarlar bölümünün baştan aşağı değişmesi oldu. Görünümü sadeleştirilen kısım kullanıcının aradığı yeri bulabilmesini kolaylaştıran bir sol panel yer alıyor.

windows 11 ön izleme
Yeni ayarlar sayfası – Fotoğraf: The Verge
Ön izleme beraberinde sorunlar getirdi
Windows 11 ön izleme sürümünde yeni özelliklerin birçoğu erişime açılsa da günlük kullanımı etkileyecek birtakım problemler var. Microsoft'un açıklamasına göre aşağıda listelenen durumlarla karşılaşma olasılığınız çok yüksek:

Görev çubuğu çoklu monitör kullanımında gösterilmiyor.
Birden fazla kullanıcı hesabı olan bir cihazı Windows 11'e yükseltirken Ayarlar başlatılamıyor.
Microsoft Store yükleme düğmesi bazı durumlarda çalışmıyor.
Office uygulamaları güncellendi
Microsoft, Windows 11 işletim sistemine uyarladığı Office uygulamaları için de ön izleme sürümü yayınladı. Word, PowerPoint, Excel gibi programlarda pencere kenarları bilgisayar temasıyla aynı şekilde yuvarlatılmış köşelere sahip olacak. Karanlık ve aydınlık mod arasında geçiş de yapılabilecek.

Windows 11 ön izleme sürümünü test etmek için Windows Insiders programına kaydolmanız gerekiyor. Buradaki rehberimizden yardım alarak Dev Channel test grubuna katılabilir ve sürümleri hemen indirebilirsiniz.

Windows 11 sistem gereksinimleri neler?
Kurulumu yapmadan evvel bilgisayarınızın Windows 11 ile uyumlu olup olmadığından emin olmak için sistem gereksinimlerini kontrol etmenizde fayda var. Zira yeni işletim sistemi her donanımla tam teşekküllü bir biçimde maalesef çalışamıyor.

Minimum sistem gereksinimleri:

1 GHz, en az 2 çekirdekli, 64 bit işlemci
4 GB RAM
64 GB depolama
1366×768 çözünürlük destekleyen 9 inç ekran
DirectX 12 uyumlu grafikler / WDDM 2.x
Bilgisayarınızın Windows 11 uyumluluğu kontrolünü sağlamak için Microsoft'un hazırladığı araçtan da faydalanabilirsiniz. Bilgisayar Sistem Durumu Denetimi uygulamasını yükleyip çalıştırmanız yeterli, akabinde size gerekli rapor verilecektir.

Shiftdelete


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

geçende bunun hakkında buralarda yazmıştım .. kozmetik güncelleme benzeri diye .. android ve ios şeklini alıyor windows ama bu beta ön sürüm kararlı sürümü çok ama çok farklı olacak göreceksiniz :D tamamen performans odaklı olacak..
Fazla değer verdiğin Herşey çabuk ölür
F.A

Win 10 danda çok memnun değilim ben, sanki 7 daha kullanışlıydı.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...