Orkide Bakımı Nasıl Olmalı ?

Orkide Bakımı Nasıl Olmalı ?Orkideler latince ismi (Orchidaceae) genel olarak aydınlık ve sıcak  ortam seven tropikal bitkilerdir. Yetişme dönemlerinde serin ve nemli  ortamı çok severler. Orkideler hakkında halk dilinde dolaşan...

Başlatan Kerem, 23 Eylül 2021, 01:15:34

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Orkide Bakımı Nasıl Olmalı ?Orkide Bakımı Nasıl Olmalı ?Orkideler latince ismi (Orchidaceae) genel olarak aydınlık ve sıcak  ortam seven tropikal bitkilerdir. Yetişme dönemlerinde serin ve nemli  ortamı çok severler. Orkideler hakkında halk dilinde dolaşan bilinçsiz  bir çok sulama ve bakım tekniği dilden dile dolaşmaktadır. Size  Phelonopsis Orkide hakkında genel bilgi vermeye çalışacağız.

Soru 1 : Orkideler ev yada ofis ortamında nasıl bir yerde bulundurmalıyım ?
Cevap : Orkidelerin toprağı genelde ağaç kabuğundan oluşur ve bitki  gerekli besinin %80 ini hava ve ışıktan alır, bu nedenden dolayı  orkidenizi aydınlık gün ışı alabilecek kapalı bir mekanda barındırmanızı  tavsiye ederiz. Yaz aylarında asla cam arkasından direk güneş  almamasına dikkat ediniz.

Soru 2 :Orkidelere ne sıklıkta nasıl su verilmelidir ?
Cevap : Bir önceki cevapta da bahsettiğimiz bitki gerekli besinin %80  ini hava ve ışıktan alır, bu nedenden dolayı bitkinizi haftada 1 kere  özel sulama kabı içerisine saksının yarısına gelecek kadar su  doldurduktan sonra takriben 1-2 saat bekletip kabın içerisinde ki tüm  suyu boşaltarak orkidenizin gerek duyduğu tüm suyu vermiş olacaksınız.  Altında su tabağı olmaz ise vereceğiniz suyu ağaç kabukları çekmeden  alta geçecektir. Altında su verirken bir kab olmasına özen  gösteriniz.Not: Kap içerisinde asla bayat su bırakmayın. Su kaldığında  kökler hava almayacağından orkideniz ölebilir.

Soru 3 : Orkidelerin çiçeklerini döktü ne yapmalıyım ?
Cevap: Orkideler çiçeklerini döktükten sonra dalı asla kurumadan  kesilmemelidir. Kurumayan dalın devamından çiçek açmaya devam edebilir.  Dal kuruduğu zaman kuruduğu yerden bağ makası ile kesilebilir. Erken  çiçek açması için orkide vitamini kullanarak daha çabuk ve verimli çiçek  açtırabilirsiniz. Orkide vitamini için firmamız ile irtibata  geçebilirsiniz.

Soru 4 :Orkidelerin saksı yada toprakları değiştireceğim ne yapmalıyım ?
Cevap: Orkidelerin kökleri iyice saksısı içerisinden çıkmadığı sürece  saksı değişimi yapılmamalıdır. Çünkü kökler ne kadar sıkışık olursa  çiçek açması o kadar erken olacaktır. Orkide toprağı özel bir toprak  olup diğer saksı toprakları ile karıştırılmamalıdır. Bu toprak torf ve  seçilmiş ağaç kabuklarından oluşturulmaktadır. Orkide toprağı için  firmamıza başvurabilir, mail olarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Soru 5: Orkidelerin ömürleri ne kadardır.
Cevap:Orkidelerin ömürleri 10-12 sene arasında değişmektedir. Bu süreye düzenli bakım, sulama ve gübreleme çok fazla etki eder.

Soru 6 : Orkidemin yaprakları ve dalları sarardı ne yapabilirim ?
Orkidelerin yaprakları ve dalları sararsa da kökleri sararmadığı sürece  her zaman açabilir. ( Düzenli bakılan aşırı sıcak ve güneş ışığına maruz  bırakılmayan orkideler yaprak dökmez sararma yapmaz. )

Soru 7: Orkidemin yaprakları var fakat çiçek açmıyor ?
Cevap: Orkideleriniz yaprakları sağlıklı olduğu sürece çiçek açmaya  elverişlidir. Fakat çiçek açma dönemi bulunduğu yer ve yaptığınız bakıma  göre değişmektedir. Çiçekleri döken orkideyi sıcak fakat kalorifer  benzeri yerlere yakın olmamasına, aydınlık bir yerde hafta bir kere  klorsuz düzenli su vermeye dikkat etmelisiniz. Ortalama 20 gün 1 ay  içerisinde yeni filiz vererek açmaya elverişli hale gelecektir.

Soru 8: Orkidemin yaprakları sarardı ne yapabilirim?
Cevap: Orkidenizin yapraklarının sararıp dökülmesi durumunda yapılacak  pek bir şey kalmamıştır. Genel olarak yaprakları dökülüp sararan  orkideler ölmektedir. Fakat köklerinde sararma olmaması durumunda bazı  orkideler tekrar yaprak verebilirler. Bunu dikkate alarak yada  orkidenizin kök resmini mail adresimize göndererek detaylı bilgiye sahip  olabilirsiniz.

Soru 9:Orkidemin tomurcukları düşüyor ne yapmalıyım ?
Orkidenizin tomurcuklarının sararıp dökmesinin ana nedeni üşümesidir.  Üşümeden kaynaklanmadığını düşüyorsanız diğer salon içi süs bitkilerinde  olan başlıca sorun yüksek oranlı klorlu sudur. Klorlu su orkide  köklerinin gözeneklerini kapatarak çiçeklere yeterli su gitmesini  engeller ve orkidenizin ölmesine neden olur. Orkidelerini su verirken  dinlenmiş su yada içme suyu kullanınız.

Bir diğer orkide cinside Cymbidium orkide dir. Bu orkide cinsinin  çiçekleri büyük ve yaprakları diğer bilinen orkide türüne göre daha ince  ve uzun yapılıdır. Yurtdışında gerçek orkide cinsi olarak Cymbidium  Orkide ler bilinir. Bu orkide türünün kesme dal olarak olanı makbüldür.


Orkide Shiplerinden Gelen Sorular ve Cevapları :

Necla
:
Orkidemde beyaz küfler oluştu ne yapmalıyım      ???
Cevap :  Necla hn. orkideler için özel olarak orkide küf ve mantar ilaçları      vardır. Bu ilacı kullanmanız durumunda orkideniz eski sağlığına      kavuşacaktır.

Demet: Orkidemin cicek acan tek dali  vardı. cicekler dokuldukten sonra      yaprak acti. daha sonra da dal,  yaprak uzerindeki ciktigi yere kadar kurudu.      kuruyan dali yaprakla  birlestigi yerden mi kesmeliyim? orkidem bir daha      nereden nasil cicek  acacak?
Cevap: Demet hn. dalı kuruduğu yerden kesiniz.  Aydınlık sıcak  bir yerde durduğu takdire 3 ay içerisinde çiçek  açacaktır. İyi günler  dileriz.

Özlem :benim orkidemin  dalı kurudu. Yaprakları canlı.  Saksısınıda yeni degiştirmiştim. Torf  ekleyerek değiştirdim. bi anda  kurumaya başladı ve çok üzüldüm. Ne  yapabilirim?   
Cevap:1- Saksısını değiştirince ne tür toprak  kullandınız? 2- Saksısını ne renk bir saksı ile değiştirdiniz ? 3-  Saksısını değiştirdikten sonra ne sıklıkta su veriyorsunuz?  Yukarıdaki  sorulara cevap verdikten sonra orkidenize kesin sevap  verebiliriz.  Ekleyebilirseniz birde orkidenizin resimini eklerseniz daha  sağlıklı  bir cevap verebiliriz.
Esra:Merhaba. Orkidemin üst bölümünde  çiçeklere yakın bir  yerde yaprak çıktı. Bunun nedeni ne olabilir ve  acaba ne yapmam  gerekir?Bir de başka bir orkidem var.çiçekleri  döküldükten sonra en  alttan 3. boğumdan kestim. fakat 1 yıldır hiç  büyümüyor çiçek açmıyor  neden olabilir? teşekkürler   
Cevap:Yaprak  açan yerden yeni bir dal çıkartarak orkideniz  açmaya o dal üzerinden  devam edecektir. Sulamaya ve elinizde varsa  vitamin takviyesi yapınız.  İyi bakımlar dileriz..
    Hatice:Öncelikle iyi günler.erkek arkadaşım bana bir orkide aldı ve  henüz bana getirmedi şuanda antalyada ve orkidenin üst yaprağının  sararmaya başladığını söyledi bana bu durumda ne yapmalıyız beni  bilgilendirirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler   
Cevap:  Orkideler frigolu tırlarda ithal olarak geldiğin bir iki      tomurcuğunun  dökülmesi sorun teşkil etmez. Rutin sulama ve güneş almayan      aydınlık  bir ortamda muhafaza ederse bir sorun olmayacaktır.
    Elif:3 tane orkidem var. çicek açmasında bir sorun yok fakat 2  tanesinin yaprakları sert ve dik dururken bir tanesi yaprakları sanki  kopacakmış gibi duruyor. ve yumuşak diri durmuyor nedeni nedir acaba     
Cevap:Direk  güneş ışığı alıyor ise yapraklarında ister istemez  kendini bırakma  yaşanmaktadır. Yapraklarda pörsüme ve yaşlılık da insan  cildi gibi  büzüşmeler yapmaktadır. Aydınlık fakat güneş almayan bir  ortamda  vitamin takviyesi ile yeni açan yapraklar sağlıklı bir şekilde  sürgün  vermeye devam eder. 
    Sait:Orkidemin dalında yaprak çıktı,yaprağa yakın yerden dalı  kesmelimiyim yada ne yapmamı önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim .   
Cevap:Dal kurumadı ise kesilmesine gerek yoktur. Sürgün vererek açmaya devam edebilir.
    Esra:Yaklaşık 1 ay önce orkide aldım....hemen saksısını ve toğrağını  değiştirdim..ancak değiştirme esnasında çürük kökler vardı yeşil kökler  de vardı...sonra haftada bir suladım bide vitaminli su      ile....ama  alttaki 2 yaprağı sararıp düştü...ve 3.yapragıda solacak  gibi      görünüyor. Sıcak ışık alan bir yere koymuştum ...ancak şimdi      değiştirdim direkt ışık almayan bir odaya koydum....çok üzüldüm..yoksa  orkidem ölüyormu?      Ne yapmam lazım...lütfen beni aydınlatır mısınız?
Cevap:Sanırım  saksı değişimi sırasında sağlığını bozacak,  yaprakların vitamin ve su  ihtiyacını karşılayan kökleri zedelediniz.  Bundan dolayı orkideniz  bozulmaya başladı. Orkidenizi aydınlık sıcak  fakat direk güneş ışığı  almayan bir yere koymanızı öneririz.
Filiz:İyi günler.beyaz  bir pelenopsis orkidem var ve dalları  sararmaya basladı.duzenlı olarak  suluyorum .yapraklarına gun ıcınde  bırkackez su fısfıslıyorum her  sulamada besın verıyordum ama bugunlerde  pek vermemeye basladım. zaten  cıceklerı 2 defa acıp dokuldu .serın yerde  de muhafaza edıyorum ama  dalları sararmaya basladı ve sararan      yerden kesıp ucuna tarcın surdum  ama yıne de asagı dogru sararmaya  devam edıyor ne yapmalıyım tesekkur  ederım..   
Cevap: Filiz hn. yaprakları sararmadığı sürece çiçek açan dalların      sararması orkidelerde normal bir yaşam biçimidir.
Gül:  Orkideye çiçekleri düştükten sonra çiçeksiz bitkiler  için olan  besinden vermiştik. 1 ay içinde dal komple kurudu. Yaprakları  yeşil  olarak duruyor. Yapılabilecek birşey var mı?   
Cevap: Gül hn. orkide vitamini vermenizi tavsiye ederiz. Çiçek açan      dalın kuruması normaldir. Kuruyan yerinden kesebilirsiniz.
Aytaç:  merhaba orkidemin yapraklarından 2 tanesi sararmış  kökleri topraktan  dışarıya çıkmış ve 2 çiçeği solmuş çok üzüldüm napmam  lazım lütfen  yardım 2 orkidem var biri ofiste diğeri evde ofisteki çok  sağlıklı  evdekinde neden böyle bir şey oldu çok üzülüyorum   
Cevap:Orkidenizin  toprağı yetersiz kaldığından böyle bir sorunla      karşı karşıya kalmış  bulunuyorsunuz. Saksı ve toprağını değiştirdiğinizde      eski sağlığına  kavuşacaktır.
Sevda: Merhaba, ofisimizde bulnan orkidemizin  üç aydır çok  güzel çiçekleri vardı ama geçen hafta üç tanesi soldu ve  düştü bu hafta  diğer kalanları soldu ve düşmek üzere ne yapmalıyım  nasıl bir bakım  uygalmalıyım ayrıca yeniden çiçek açar mı? teşekkürler     
Cevap: Orkidelerin çiçekleri devamlı kalıcı değildir. Belli  bir süre      içerisinde solarlar. Sulamaya ve aydınlık bir yerde  bulunmasına özen      gösterirseniz kısa süre içerisinde açacaktır.
Yasemin:  Tek dallı bir okidem var dalı birkaç ay önce kurudu  bende dibinden  birkaç cm bırakarak kestim yaprakları canlı kökleri  dışarı taşıyo ama  çiçek açıçak dalı yok?   
Cevap: Aydınlık bir ortamda orkide vitamini de vermeniz durumunda      kısa sürede yeni çiçekler açacaktır.
Nilgün:  4 Orkidem var biri mor diğer 3 beyaz. Beyazların  ikisinde bir sene  önce çiçek dallarında fide gibi ufaka yapraklar çıktı  şuan saksısındaki  yapraklar kadar oldu hemen hemen ve kökleride var kurt  gibi olanlardan  bu neden oluyor ayrıca bir çiçekçiye gidip bu fideleri  muntazam bir  şekilde çıkartıp başka saksıya diksek olurmu. Çiçek de  verdi bu fide  gibi olan yapraklardan   
Cevap: Nilgün hn. çiçek açan  dallardaki yapraklar kök salmış ise  kesip farklı bir saksıda  yetiştirmeye devam edebilirsiniz. Küçük  kurtlar için böcek ilacı  satıyoruz kargo ile gönderim yapabiliriz. iyi  günler.
Mehtap:merhaba,Orkidelerim  için gerekli Torf ve  Vitamin-Minerallerin fiyatlarını öğrenmek  istiyorum.Orkidelerim tek dal,  çift dal nasıl oluyor? 2 orkideyi bir  vazoya mı yerleştiriyorsunuz?  Cymbidium un fiyatı ve sizde mevcut  mu?Sipariş verdikten kaç gün içinde  gelir?Saygılarımla   
Cevap: Cymbidium  saksıda orkideler özel sipariş üzerine      getirmekteyiz. Saksı  içerisinde 3-6 çatal arasında arasındadır. Her  çatal      üzerinde 8-13  orkide mevcuttur. Saksı fiyatı İÇİN BİZE 216 4184535 nolu      telefondan  irtibata geçiniz.. Sadece istanbul içi teslimatımız var.  Orkidelerin  çift dal olması için orkidelerin uygun bir ortamda muhafaza  edilmesi ve  vitamin takviyesi ile 2 ayrı daldan çiçek açarak çift  çatallı  olmaktadır 
Elif:orkidelerimin saksılarının dar geldiğini  düşünüyorum.  saksı özellikleri var mı? saksı şeffaf mı olmalı?  kökleride mi ışık  görmeli? çünkü benim orkidelerim iki senedir açmıyor?  yapraklar diri ve  canlı duruyor. ilk saksılarında duruyorlar.  dışlaraına dekoratif renkli  saksılar koymuştum   
Cevap:Elif  hn. merhaba orkidenizi şeffaf beyaz saksı içerisine  dikebilirsiniz.  Saksı değişiminde orkide toprağı dışında toprak  kullanmamanızı tavsiye  ederiz. Kökleri aydınlık gün ışığını almaz ise  çiçeksiz olarak sadece  yaprakları gelişir.
Pınar:merhaba bana yaklaşık 3 ay önce  phalaenopsis 2 rispen  cinsi orkide hediye geldi orkide iki dallı ve  yaprakları aşağı doğru  sarkmış şekildeydi. düz durmuyor yana yatıyordu.  ben önce farkedemedim  ve gelir gelmez yere koyunca yana doğru sarktı  ve yere düştü tek dalı  kırıldı çiçekler bir kaç gün yaşadı ve soldu  bende kırılan kısmı kestim.  diğer daldaki çiçekler 1.5 ay kadar  üzerinde kaldı ve soldu diğer dalı  da üstten kestim. doğru mu yapmışım?  1.5 ay oldu çiçek açmıyor en  alttaki yapraklarından biri hafif  sarardı. köklerin üstte olanlarından  bazıları kurudu ama yeni kökler  çıkarıyor ve küçük bir yaprak çıkardı  ama kökler dışarı çıkmaya  başladı.hala şeffaf plastik saksı içinde  duruyor, saksısını mı  değiştirmeliyim?. çiçek açması için ne yapmalıyım?  cevap verirseniz çok  sevinirim. şimdiden teşekkürler..   
Cevap: Pınar hn.  çiçeklerin dökmesi normal bir durum, kökleri aşırı derece  saksıdan  taşmadı ise değiştirmenize gerek yok. Hemen çiçek açmasını  istiyor  iseniz orkideler için müşterimize tavsiye ettiğimiz çiçek  açtırıcı  vitamin var bu vitaminden kullanabilirsiniz.
Rüzgar: iyi  günler. 2 gün önce bana bir Orkide hediye edildi. Fakat kökleri  saksının üzerine çıkmıştı. Bir çiçekçiye gösterdim;bana saksının ve  topragın değişmesi gerektiğini aksi halde Orkide'nin kuruyabileceğini  söyledi. Ağaç kabuğu şeklindeki toprağı değiştirip yumuşak bir toprak  ayrıca şeffaf saksıyı değiştirip kalın koyu rankli bir saksı içerisine  koydu. Orkide'me herhangi bir şey olur mu?   
Cevap: orkideler  büyümeleri ve çiçek açmaları için gerekli olan besinin büyük      çoğunluğunu ışık dan alır. Bu nedenle köklerinin  gün ışığı görmesi ve  şeffaf saksıda olması gerekir. Ayrıca normal çiçek toprakları suyu fazla  depoladıkları için orkidenin hem köklerine hem de genel olarak sağlına  zarar verir.  Orkidenizi uygun saksı ve toprağa geçirmez iseniz  malesef kısa sürede  ölecektir.

cicekal.net


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...