Ray Tomlinson hayati

Raymond Samuel " Ray " Tomlinson (2 Ekim 1941 † 5 Mart 2016[1] Amerikalı bir bilgisayar bilimcisiydi.omlinson önce Rensselaer Politeknik Enstitüsü'nde ve daha sonra Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde elektrik mühendisliği...

Başlatan Luna, 14 Haziran 2022, 21:02:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ray Tomlinson hayati


Raymond Samuel " Ray " Tomlinson (2 Ekim 1941 † 5 Mart 2016[1] Amerikalı bir bilgisayar bilimcisiydi.

omlinson önce Rensselaer Politeknik Enstitüsü'nde ve daha sonra Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde elektrik mühendisliği okudu. Çalışmaları sırasında 1960 yılında bilgisayar programları yazmaya başladı.
Mezun olduktan sonra Tomlinson, Cambridge, Massachusetts'teki Bolt Beranek ve Newman'da (BBN) bilgisayar teknisyeni olarak çalıştı; bu, 1968'de Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından İnternet'in selefi olan Arpanet'i inşa etmek için görevlendirilen özel bir araştırma firmasıydı.Bu ilk olarak, birbirine bağlı bilgisayar sistemleri arasında dosya aktarabilen bir protokol olan CPYNET ile sonuçlandı. Mesajların da iletilebilmesi için genişletilmelidir. Tomlinson, yalnızca yerel kullanım için tasarlanmış SNDMSG programını kullandı.ve aslında dosyalardan başka bir şey olmayan sözde posta kutuları yarattı. SNDMSG ve CPYNET'i kendi programında birleştirdi. Muhatap ve bilgisayarı ayırt etmek için Tomlinson, @ işaretini benzersiz bir ayırıcı olarak seçti, çünkü bu yazılı dilde kullanılmadı.
Tomlinson e-posta mesajlaşma sistemini geliştirirken, bugünün faydaları kimse tarafından tanınmadı, çalışmaları daha çok bir hile olarak görüldü. Tomlinson sistemini bir meslektaşına gösterdiğinde, şakayla karışık şunları söyledi.
Kimseye söyleme! Üzerinde çalışmamız gereken şey bu değil."

1971'de Tomlinson programı çalışanlarına sundu ve ilk e-postayı gönderdi. Tam içerikleri bilinmemektedir; Tomlinson, diğer şeylerin yanı sıra, @ sembolünün kullanımını açıkladığını hatırlayabildi. 2009 yılında Tomlinson ve Martin Cooper, Bilim ve Araştırma kategorisinde Asturias Prensi Ödülü'nü aldı.Tomlinson artık e-postanın daha da geliştirilmesinde yer almıyordu.

Ray Tomlinson, 5 Mart 2016'da kalp krizi sonucu öldü.
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)