1 Nisan Neden Şaka Günü İlan Edilmiş - 1 Nisanda Neden Şaka Yapılır

Her yıl kutlanan 1 Nisan Şaka Gününde genelde insanların birbirine şaka yapması gelenek haline gelmiştir. Peki 1 Nisan nasıl şaka günü oldu ya da neden 1 Nisan 'da şakalar yapıyoruz. Bununla ilgili biraz internette aşağıda ki...

Başlatan Kerem, 30 Mart 2021, 23:11:24

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Her yıl kutlanan 1 Nisan Şaka Gününde genelde insanların birbirine şaka yapması gelenek haline gelmiştir. Peki 1 Nisan nasıl şaka günü oldu ya da neden 1 Nisan 'da şakalar yapıyoruz. Bununla ilgili biraz internette aşağıda ki bilgilere ulaştık ve derleyerek bir araya getirdik.


Fransa (Poisson d'avril - Nisan Balığı) : 1564 yılında Fransa kralı IX. Charles yılbaşını 1 Nisan'dan 1 Ocağa aldırır. Bu arada 1 Nisan'ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan'ı yılbaşı kabul edenlere ise "Nisan Balığı" adı verilir

İngiltere - April Fools' Day - Nisan Aptallar Günü

İskoçya - Gowk veya Cuckoo günü

Nisan 1 veya Nisan Balığı, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır. Nisan 1 ile ilgili başka bir efsane de Pagan kültüründe 1 Nisan'da kutlanan Fous bayramıdır. Antik Roma'da Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistan'da ise bu bayram 31 Mart'ta Holi adıyla kutlanmaktadır.

Peki Tam Olarak 1 Nisan Şaka Günü Nasıl Ortaya Çıktı

1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. Daha önce Avrupa'da yaygın olan yıl başlangıcı 25 Mart'tı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles'in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. 1 Nisan'a "aptallar günü" adını verdiler. Bu günde herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü olarak yayıldı.


Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm