Çin Seddi Niçin Yapildi?

Durum aslında bilinenden çok farklı değil. Ama bazı şeyleri yanlış ve eksik. Çin kaynaklarından öğrendiğimiz ve kendi tarihimiz adına bize öğretilen şey bu uçsuz bucaksız duvarın Türk akınlarını önlemek için yapıldığı...

Başlatan Kerem, 29 Haziran 2021, 00:34:20

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çin Seddi Niçin Yapildi?Durum aslında bilinenden çok farklı değil. Ama bazı şeyleri yanlış ve eksik. Çin kaynaklarından öğrendiğimiz ve kendi tarihimiz adına bize öğretilen şey bu uçsuz bucaksız duvarın Türk akınlarını önlemek için yapıldığı yönünde. Kuzey yönünden esen rüzgarları engellemek veya Venediklilerden korktukları için değil yani.

Bölgede akınlar sadece Hunlar tarafından gerçekleştirilmiyordu. Moğol saldırıları da vardı. Ayrıca Çinli beyliklerin kendi içlerinde yaşadığı çatışmalar da bulunmaktaydı. Çin Seddi de o dönemlerde farklı bir yapıya sahipti. Önce bazı bölgelerine hem Türk akınlarından hem de Çin beyliklerini birbirinden koruma amacıyla okçu kuleleri ve burçlar yapılmıştı. Daha sonra bu savunma sisteminin akınları önleyemediği anlaşılınca kuleleri birleştirdiler. Zamanla bu sistem koca bir duvarı oluşturdu. Bu duvarı boydan boya bir yapı haline getiren Çin'in ilk hükümdarı Qin Shi Huang'dır. Çin'in meşhur yeraltı ordusu bu hükümdar döneminde yapılmıştır. Hatta bu hükümdarın o kadar büyük bir mezarı vardır ki, bu yeraltı ordusu o mezarın içinde bulunmuştur.


Çin Seddi Teknik Özellikleri
M.Ö. 2500'lü yıllarda Keops piramidinin yapıldığını düşünürsek, M.Ö. 403-221 yılları arasında bu duvarı nasıl yapmışlar, taşları nasıl getirmişler demek biraz anlamsız olacaktır. Yaklaşık 8800 km olarak yapılan duvarın inşası M.S. 608 yılına kadar devam etmiştir. Bunun üzerine M.S. 17. yüzyıla kadar da eklemeler yapılmıştır. Duvarın günümüze kalan uzunluğu ise 2500 km civarındadır. En boy yükseklik konusunda ise bir standartları bulunmamaktadır. Kimi yerlerde 8 metre yüksekliğe çıkarken kimi yerlerde 2 metreye kadar düşmektedir. Bunun sebebi arazinin engebeli oluşudur. Çin Seddi'nin en yüksek noktası ise deniz seviyesinden yaklaşık 1525 m yüksekte bulunmaktadır.

Çin Seddi'nin inşa sebepleri arasında Türk ve Moğol akınlarından farklı olarak başka etmenler de vardı. Bunlardan en önemlisi, artık beylikler savaşının bittiği ve Çin'in tek yönetim halinde toplandığını göstermekti. Bunun yanında ülkeden kaçışları önlemek gibi bir amacı da mevcuttu.

"çin seddi"

Çin Seddi'nin Amacı
Çin Seddi tamamen savunma amaçlı yapılan bir yapı değildir. Çünkü bu kadar uzun bir yapıyı hiç bir Türk müdahalesi olmadan yapmak çok gerçekçi değil. Duvar yüksekliklerinin yer yer çok düşük seviyelere düşmesi, atlı birliklerin geçişini yavaşlatabilmek amacı taşıyordu. Yoksa duvarın en yüksek yeri bile olsa, Türkler için aşılamaz bir duvar değildi. Ki çoğu zaman Çin sarayları Türkler tarafından basılmıştı.

Duvarın yapılışının diğer bir amacının da ulaşım ve dolayısıyla ticaret olduğu düşünülmektedir. Çünkü duvar üzerindeki yollar o dönemdeki bir arabanın geçebileceği büyüklükte ve engebeleri de rahatlıkla geçebilmek amacıyla kullanılacak durumdadır. Çin içerisinde bulunan topluluklar arası ticareti canlı tutmak amacıyla da kullanılmış olma ihtimali bulunmaktadır. Fakat hadi şunu yapalım da 2000 sene sonra turistler gelsin memleket döviz kazansın dediklerini sanmıyoruz.

"çin seddi"

Türk akınlarının engellenmesi amacıyla yapıldığı kısmının ispatı ise şudur ki; duvarın kuzey bölgesine bakan kısımları çok daha yüksek ve daha geniştir.

Güven duygusu da önemli bir etken. Basit bir dille anlatmak gerekirse evde sokaktakinden daha güvendeyizdir. Bu duvarlar da Çin halkının kendini güvende hissetmesi açısından önemlidir. Duvarın Çinliler açısından dezavantajı ise çok sayıda askere ihtiyaç duymasıydı. Bu büyüklükte yapıyı korumak için neredeyse her 200 metrede bir bulunan kulelere askerler yerleştirmek gerekiyordu. 'Korktuğumuz çok mu belli oluyor acaba?' diye düşünmeden edememişlerdir mutlaka. Her ne kadar Çin'e ait muhteşem bir eser olsa da, Türk insanının savaşçı özelliğini yansıtan bir yapı olmasıyla da değerlidir.Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...