Epimenides Paradoksu

Tüm Giritliler YalancıdırGiritli bir filozof olan Epimenides ölümsüz bir ifadede bulunarak "Tüm Giritliler yalancıdır." demiştir. Epimenides'in bu ifadesi Epimenides paradoksu olarak adlandırılır. Zaman zaman Yalancı...

Başlatan Kerem, 10 Ağustos 2021, 11:33:21

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] Epimenides-paradoksutüm-giritliler-yalancıdır
10 Ağustos 2021, 11:33:21 Son düzenlenme: 10 Ağustos 2021, 11:35:16 Kerem

Epimenides ParadoksuTüm Giritliler Yalancıdır
Tüm Giritliler Yalancıdır

Giritli bir filozof olan Epimenides ölümsüz bir ifadede bulunarak "Tüm Giritliler yalancıdır." demiştir. Epimenides'in bu ifadesi Epimenides paradoksu olarak adlandırılır. Zaman zaman Yalancı paradoksu veya Giritli paradoksu olarak da anılmıştır.
Paradoks şuradan kaynaklanmaktadır:

1-) Eğer "tüm Giritliler yalancıdır" önermesini doğru kabul edersek, kendisi de Giritli olan Epimenides'in yalancı olması gerekir. Eğer Epimenides yalancıysa, tüm söyledikleri gibi, "tüm Giritliler yalancıdır" önermesinin de yanlış olması gerekir. Önermenin hem doğru hem yanlış olduğu sonucu çıkar. 

2-) Eğer "tüm Giritliler yalancıdır" önermesi yanlış kabul edersek, kendisi de Giritli olan Epimenides'in doğru söylüyor olması gerekir. Şu halde, "tüm Giritliler yalancıdır" önermesi doğru olmalıdır. Yine çelişkili bir sonuç çıkar.

3-) Bir önerme hem doğru hem yanlış olamaz.

-Alıntıdır


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Hamileyim dersem inanmanız lazım .. bulantım var belirtilerim var... hamile değilim dersem doğal karşılarsınız erkeğim... gibi bişi olmuş bu
Fazla değer verdiğin Herşey çabuk ölür
F.A