Evde Geçireceğiniz Zamanı Güzelleştirecek Aktiviteler

Özellikle Kovid-19 salgının tüm dünyayı etkilediği bu günlerde hepimizin evde canı sıkılıyor. Evde geçirdiğimiz ilk günlerde film ve dizi izleyerek ya da sosyal medya hesaplarımızda zaman geçirerek bu günleri atlatabileceğimizi...

Başlatan Kerem, 03 Mayıs 2021, 01:31:06

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] AktivitelerEvdeevde-ne-yapabilirimevden-çalışmaGeçireceğinizGüzelleştirecekZamanı
Özellikle Kovid-19 salgının tüm dünyayı etkilediği bu günlerde hepimizin evde canı sıkılıyor. Evde geçirdiğimiz ilk günlerde film ve dizi izleyerek ya da sosyal medya hesaplarımızda zaman geçirerek bu günleri atlatabileceğimizi sanıyorduk, fakat günler geçtikçe bunların yetersiz kaldığını farkettik. Evde canı sıkılanlardan biri olarak bu başlık altında yapabileceğiniz aktiviteleri olabildiğince detaylı bir şekilde paylaşacağım.


1. Uzun süredir ilgilenmediğiniz hobilerinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz.


Herkesin bir süre öğrenmeye çalışıp köşeye koyduğu bir müzik aleti ya da resim tuvali vardır! İşte şimdi, onları bulundukları yerden çıkarmanın tam zamanı. Yakın zamana kadar "Vaktim yok, nasıl ilgileneyim?" dediğiniz şeyler için artık yeterli vaktiniz olabilir. Üstelik müzik, resim gibi uğraşlar insanı ruhsal açıdan besler ve günlük kaygılardan uzaklaşlaştırır.


O halde, uzun süredir dokunmadığınız o gitarı akort etmeye ya da paletinizi rengarenk boyalarla doldurmaya ne dersiniz?2. Sanal müze turlarına bir göz atın


Evinizden ayrılmadan gezebileceğiniz müzelerin olduğunu biliyor muydunuz? Ufak gezintileri bile özlediğiniz bu günlerde aşağıdaki siteler sizleri biraz olsun rahatlatacaktır.

Bildiğiniz üzere covid-19 salgını nedeniyle Türkiye'de ve dünyada birçok önlem alındı. Özellikle insanların kalabalık gruplar halinde ziyaret ettiği yerler bir süreliğine kapatıldı. Buna yönelik olarak müzeler de önlem amaçlı kapatılmış olsa dahi sanal müze turlarıyla evinizde kültürel bir gezintiye çıkmanız ve daha önce gitmediğiniz müzeleri keşfetmeniz mümkün!

Şimdi, ülkemizde ve dünyada ünlü olan hangi müzelerde sanal bir gezi yapabileceğinize bakalım. İşte, o sana gezinti yapabileceğiniz müzeler:

* İş Bankası Müzesi

* Panorama 1453 Tarihi Müzesi

* İstanbul Oyuncak Müzesi

* Topkapı Sarayı

* Dolmabahçe Sarayı

* Efes Müzesi

* British Museum

* Louvre Müzesi

* Rijksmuseum

* Ermitaj Müzesi

* Ankara Resim ve Heykel Müzesi

* Anadolu Medeniyetler Müzesi


Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm

3. Online Kurslara Katılın


Günümüzde insanların ilgi alanlarına göre birçok online kurs bulunuyor. Çizim, animasyon, el işi, dijital çizim ve dahası... Evde bulunduğunuz süre boyunca bu online kurslara yazılabilir, konunun uzmanlarından eğitim alıp becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Vaktinizi bu şekilde nitelikli bir şekilde değerlendirdikçe bu süreçte kendinize yeni şeyler katıp karamsar düşünceleri de zihninizden uzak tutabilirsiniz.

Evde size ilham verecek ve kafa dağıtmanızı sağlayacak kültürel/sanatsal aktivite önerilerimizi sizin için sıraladık. Korona günlerini, hem bedensel hem de ruhsal olarak sağlıkla tamamlamanız dileğiyle!


"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. B​u nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İşbu blog sayfası aracılığı ile sunulan tavsiyelere dayanarak alınan/alınacak yatırım kararlarının ve yapılan/yapılacak alım satım vb. işlemlerinden ve bu işlemlerin olası neticelerinden Türkiye İş Bankası A.Ş. herhangi bir surette sorumlu değildir."​​​​​​​


Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm

4. Kitap Okuyun


Kapanma sürecinde yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biride kitap okumak olabilir. Okumak için aldığınız ama bir türlü zaman bulup okuyamadığını, kütüphanenizin rafında bekleyen o kitap var ya. İşte o kitabı okumak için en güzel zaman bu gün işte. Kovid 19 virüsüne kısa sürede çare bulunamayacağına göre rafınızdaki kitaplar yetmeyebilir, bir kaç kitapta biz tavsiyede bulunalım size. Tabi aşağıdaki kitapları incelemeden önce NUTUK kitaplığınızda yoksa onu okuyarak başlayabilirsiniz.

Evde Geçirdiğiniz Vakitlerde Okuyabileceğiniz Kitaplar


1- Dostoyevski, Beyaz Geceler

Aşkı anlatan en nahif, en güzel roman olarak adlandırabiliriz Beyaz Geceler'i. Beyaz Geceler, Moskova'nın 5 gün boyunca hiç güneşin batmadığı haziran ayında Nastenka ve Hayalperest arasındaki dostluğu, aşkı, yakınlaşmayı ve romantizmi bize anlatıyor. Çabucak bitireceğiniz ancak etkisini uzun zaman hissedeceğiniz bu roman İş Bankası Kültür Yayınları farkıyla sizleri bekliyor.


2- Anthony Burgess, Otomatik Portakal

Kitabı kadar filminin de ses getirdiği Otomatik Portakal, şiddet merkezli bir eğitim ve ıslah sisteminin aslında kendini doğurduğunu ve şiddetin sadece şiddetin alt yapısını hazırladığını anlatan eleştirel, fazla gerçek, deneysel ve biraz da olsa rahatsız edici bir roman. "Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum." diyen Anthony Burgess, bu kitabı ile insanları iyiliğin yapıcı gücüne ve kendi potansiyelini keşfetmeye yönlendiriyor.3-William Shakespeare, Romeo ve Juliet

Tiyatro severler buraya Bahar ayına merhaba dediğimiz, doğanın ve ruhumuzun hareketlendiği nisan ayında tutkularının peşinden gitmeyi kim istemez? Tutkunun en belirgin duygu olarak ön plana çıktığı Romeo ve Juliet oyunu nisan ayı kitap önerimizi olarak 2020 kütüphanesindeki yerini alıyor.

"Şiddetle başlayan hazlar, şiddetle son bulurlar.
Ölümleri olur zaferleri.
Öpüşürken yok olan ateş ile barut gibi."
4- Anton Pavloviç Çehov, Altıncı Koğuş

Öykü denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri de Çehov'dur. Çehov; öykü türü için attığı adımlar, getirdiği yenilikler ve gösterdiği özveri bugünkü öykünün temellerini oluşturmuştur. Çehov'un Altıncı Koğuş kitabı novella niteliğindedir. Rusya'nın ve ülkenin sorunlarıyla ilgilenmek yerine onları uzaktan izlemeyi tercih eden elit Rus aydınının "deliliği"nin simgesidir adeta. Bir taşra kasabasındaki akıl hastanesinde geçen Altıncı Koğuş, eğitimli bir hasta olan İvan Dmitriç ile Doktor Andrey Yefimıç arasındaki felsefi tartışmayı bizlere sunar.


5- Samipaşazade Sezai – Küçük Şeyler

Türk Edebiyatı klasiklerinde adından sıkma söz ettiren Samipaşazade Sezai'nin Küçük Şeyler romanı Küçük Şeyler sıradan insanın başına gelmesi muhtemel sıradan olayları, acıları, ümitleri, hayal kırıklıklarını, yani kimi hayat gerçeklerini ve bu gerçekler karşısında yaşanan duyguları ele alıyor. Ağaçların kesilmesine üzüntü duymamız, kuş sesleriyle neşelenip aşk uğruna acı çekmemiz, bir tebessümle umutlanıp kurduğumuz hayallerin yıkılıvermesi gibi olağan ama okuru derinden etkilemeyi başaran hikâyelerdir bunlar. Türk edebiyatına modern anlamda hikâyenin ilk örneklerini kazandıran Samipaşazade Sezai, Küçük Şeyler için yazdığı önsözde, neyin anlatıldığının değil, nasıl anlatıldığının önemli olduğunu vurgulayarak hikâyenin gücünün ayrıntıda gizli olduğunu ve güzel yazıldığı sürece basit konuların da önem kazanacağını söyler.
Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm