Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sivrisineklerin insanları nasıl seçtiği ortaya çıktı

Sivrisineklerin insanları nasıl seçtiği ortaya çıktıBilim insanları, sivrisineklerin neden bazı insanları pas geçerek diğer insanları ısırdığını ortaya çıkardı.Sivrisineklerin insanları nasıl seçtiği ortaya...

Başlatan Kerem, 20 Ağustos 2022, 23:42:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sivrisineklerin insanları nasıl seçtiği ortaya çıktı


Sivrisineklerin insanları nasıl seçtiği ortaya çıktı
Bilim insanları, sivrisineklerin neden bazı insanları pas geçerek diğer insanları ısırdığını ortaya çıkardı.Sivrisineklerin insanları nasıl seçtiği ortaya çıktı

Dünyanın önde gelen bilim-teknoloji dergilerinden Cell'de yayınlanan bir araştırma sivrisineklerin hangi insanları nasıl hedefe aldığını gözler önüne serdi.

Uzun kollu giyerek, sinek kovucu sprey sıkarak birçok insan sinekleri kendinden uzak tutmaya çalışsa da sivrisinekler tekrar bir yolunu bularak birçok insana saldırmayı sürdürüyor.

Bilim insanları sivrisineklerin nasıl bazı insanları es geçerek diğer insanları hedef aldığına dair bir inceleme yaptı. Bilim insanları sivrisineklerin, diğer hayvanların aksine insan kokusu, beden ısısı ve karbondioksit seviyesi gibi kriterlere göre ısıracakları insanları seçtiklerini duyurdu.

Boston Üniversitesi'nde yapılan araştırmayı yürüten Meg Younger, "Sivrisineklerin, diğer hayvanlara göre kokuyu daha farklı şekillerde algıladığını fark ettik" dedi. Sivrisineklerin koku reseptörlerinin kapatılmasından sonra bu canlıların yaşamlarında bir fark olmadığına dikkat çekilirken incelemelerde Deng humması bulaştıran Aedes aegypti türü sivrisineklerin kullanıldığı kaydedildi.

Koku reseptörünün sivrisineklerin hedefini belirlemesinde pek bir etkisi olmadığını fark eden bilim insanları, "Bu bilgi sayesinde sivrisineklere karşı bir sprey geliştirilebilir ya da yeni bir savunma mekanizması oluşturulabilir" yorumunu yaptı.Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

ne kadar kaçarsan kaç sivrisinekten kurtulamazsın  :@

Benzer Konular (5)

108

Yanıtlar: 0
Gösterim: 554

28 Kasım 2020, 19:10:23
sade tarafından
380

Yanıtlar: 0
Gösterim: 350

4270

Yanıtlar: 1
Gösterim: 42