Siyah Gözlü İnsan Var mıdır?

İnsan gözü neden siyah olamaz?Sanılanın aksine insan gözünün tamamen siyah olması imkansızdır. Sadece giydiğimiz kıyafetlere ya da ışıklandırmaya bağlı olarak gözlerimiz siyahmış gibi görünürler.Göz rengimiz doğduğumuz...

Başlatan MaSaL, 06 Mayıs 2021, 21:47:31

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] siyah-gözsiyah-gözlü
06 Mayıs 2021, 21:47:31 Son düzenlenme: 07 Mayıs 2021, 20:26:17 Shadow

İnsan gözü neden siyah olamaz?


Sanılanın aksine insan gözünün tamamen siyah olması imkansızdır. Sadece giydiğimiz kıyafetlere ya da ışıklandırmaya bağlı olarak gözlerimiz siyahmış gibi görünürler.


Göz rengimiz doğduğumuz andan itibaren 3 yaşına gelene dek değişime uğrar. Ancak bilinenin aksine insanların tamamen siyah gözlü olması imkansızdır. Göz renginiz ortamın ışığına, giydiğiniz kıyafete ya da eğer renkli lens kullanıyorsanız buna bağlı olarak siyahmış gibi görünebilir.


İnsan gözü neden siyah olamaz?


Genetik olarak siyah gözlü olmak imkansızdır

Göz rengiyle ilgili yaklaşık 16 gen bulunmaktadır. Bu genlerden 2'si, HERC2 ve OCA2, göz rengi oluşumunda esastır. Bu genler göz irisinde bulunan Melanin miktarı aracılığıyla göz rengimizi belirlerler.

Melanin'e bağlı olarak ortaya çıkan renkler mavi ve gri gibi çok çeşitli olabilir. Ancak olabilecek en koyu göz rengi koyu kahverengidir, siyah değildir.


Siyah gözlü olsaydık muhtemelen sürekli ağlardık

Siyah olan objeler daha siyah görünebilmek adına daha çok ışık emerler. Emilen fazla ışık ve enerji de ısı enerjisine dönüştürülür. Bu da demek oluyor ki eğer genetik olarak siyah gözlü olmamız mümkün olsaydı bile gözlerimizin kurumaması ve ısınmaması için sürekli gözyaşı dökmemiz gerekecekti!


Habertürk
YOLU DOĞRU OLANIN
YÜKÜ AĞIR OLUR