Türkiye'de En Çok Kullanılan Emojiler Açıklandı

Facebook, son üç ayda Türkiye'nin en çok kullandığı emojileri açıkladı. Platform tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye'de en çok kullanılan emoji, mutluluk gözyaşı idi. Araştırmaya göre farklı yaş grubunda olan...

Başlatan Kerem, 20 Temmuz 2021, 00:39:47

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Türkiye'de En Çok Kullanılan Emojiler Açıklandı
Facebook, son üç ayda Türkiye'nin en çok kullandığı emojileri açıkladı. Platform tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye'de en çok kullanılan emoji, mutluluk gözyaşı idi. Araştırmaya göre farklı yaş grubunda olan kullanıcılar, farklı emojilere önem veriyorlar.


Zaman zaman neden olduğu güvenlik sorunları nedeniyle tartışılsa da insanların kullanmaktan bıkmadıkları Facebook, Türkiye'de en çok kullanılan emojilerin hangileri olduğunu açıkladı. Facebook tarafından yapılan açıklama, Türkiye'nin en azından sosyal medyada güldüğünü gözler önüne seriyor.

Facebook tarafından yapılan açıklamalar, geçtiğimiz üç aylık periyodu kapsıyor. Konuyla ilgili araştırmasını dünya genelinde yapan ve Türkiye özeline de indiren platform, kullanıcıların en çok mutluluk gözyaşı, kırmızı kalp, katlanmış eller ve kendini beğenmiş emoji kullandıklarını açıkladı.


Türkiye'de en çok kullanılan emojiler"En çok kullanılan emojiler"Facebook tarafından yapılan araştırmaya göre farklı yaş grubunda olan kullanıcılar, farklı emojileri daha fazla kullanıyorlar. Bu bağlamda 45 yaş ve üzerinde olan X kuşağı daha çok sevgiyle ilişkilendirilen emojileri kullanırken Y ve Z kuşağı, gülme ile ilgili emojileri daha sık kullanıyor.

Not: Yukarıdaki görsel, emojileri kullanım yoğunluklarına göre sıralamıştır.

"Facebook"


Facebook'un araştırmasına baktığımızda, kadınlar ve erkeklerin de emoji kullanımı konusunda ayrıldıklarını gösteriyor. Öyle ki erkekler; en çok mutluluk gözyaşı emojisini kullanıyorlar. Kadınlar ise kalpli öpücükemojisini daha fazla kullanıyorlar.Türkiye'de en çok gülme ifadesiyle ilgili emojileri kullanıyor olsak da farklı emojilere de ilgi gösteriyoruz. Örneğin doğum günü pastası, şeker, çikolata ve fincan emojileri de Türkiye'de çok kullanılanlar arasında yer alıyor. Peki siz en çok hangi emojileri kullanıyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz...


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...