Uyuyan Kadın Dağı’na Ait Sanılan Görsel

Fotoğrafın Alaska'da Yer Alan Susitna Dağının Tepeden Görüntüsünün Uyuyan Kadın Figürünü Gösterdiği İddiası Doğru Değil"Uyuyan Kadın Dağı" olduğu iddiası ile paylaşılan görsel aslında Jean-Michel Bihorel adlı...

Başlatan Kerem, 20 Haziran 2021, 15:51:06

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uyuyan Kadın Dağı’na Ait Sanılan Görsel


image.jpeg


Fotoğrafın Alaska'da Yer Alan Susitna Dağının Tepeden Görüntüsünün Uyuyan Kadın Figürünü Gösterdiği İddiası Doğru Değil

"Uyuyan Kadın Dağı" olduğu iddiası ile paylaşılan görsel aslında Jean-Michel Bihorel adlı sanatçı tarafından oluşturulan "Winter Sleep" (Kış Uykusu) başlığı altında yayınladığı dijital bir tasarıma dayanıyor. Uyuyan Kadın Dağını andırdığı iddiası ile paylaşılan görseldeki Susitna dağının Google Haritalar'dan kuş bakışı görüntüsüne bakıldığında Susitna dağının Uyuyan kadın figürünü içermediği görülebilmektedir.


Sosyal medya platformlarında paylaşılan bazı gönderilerde Alaska'da yer alan Susitna dağının tepeden görüntüsünün uyuyan bir kadını andırdığı iddia edildi. Hem yerli hem yabancı paylaşımlarda uyuyan bir kadın figürünü içerdiği iddia edilen dağ görüntüsünün insansız hava aracı ile çekildiği ifade edildi ve görsel gerçek sanılarak birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından gerçek sanılarak paylaşıldı.
Fotoğrafın uyuyan kadın dağını gösterdiği iddiasını içeren bazı paylaşımlar şuşekilde:

uyuyan kadın dağı

uyuyan kadın dağı

uyuyan kadın dağı


Uyuyan Kadın Dağı Görseli Gerçek Değil, Dijital Tasarım İle Oluşturulmuş

"Uyuyan Kadın Dağı" olduğu iddiası ile paylaşılan görsel aslında Jean-Michel Bihorel adlı sanatçı tarafından oluşturulan "Winter Sleep" (Kış Uykusu) başlığı altında yayınladığı dijital bir tasarıma dayanıyor.

Söz konusu fotoğraf sanatçının internet sitesinde yer alıyor.  Dijital sanatçı Jean-Michel Bihorel, oluşturduğu Kış Uykusu adlı dijital eseri kendi sosyal medya hesaplarında da paylaşmış.
Uyuyan Kadın Dağını andırdığı iddiası ile paylaşılan görseldeki Susitna dağının Google Haritalar'dan kuş bakışı görüntüsüne bakıldığında Susitna dağının Uyuyan kadın figürünü içermediği görülebilmektedir.

susitna dağı uydu


Jean-Michel Bihorel, "uyuyan kadın" temalı görselleştirmesini Mars üzerine de uygulamış.


Bildschirmfoto 2021-06-19 um 22.29.54.png


Hülasa, Alaska'da yer alan Susitna Dağının tepeden görüntüsünün uyuyan bir kadını gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu iddia ile paylaşılan görsel Jean-Michel Bihorel adlı sanatçı tarafından oluşturulmuş.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...