Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

iPhone 14 Pro Ekran Tasarımı

iPhone'larda çentiğe veda edeceğimiz iPhone 14 Pro modellerinin delikli ekran tasarımı ortaya çıktı. Yeni bilgilere göre ekranda fiziksel olarak iki delik olsa da bunlar tek bir delik gibi görülecek.Önümüzdeki hafta tanıtılacak olan...

Başlatan Asrevya, 02 Eylül 2022, 02:11:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

02 Eylül 2022, 02:11:13 Son düzenlenme: 02 Eylül 2022, 02:13:01 Asrevya

iPhone 14 Pro Ekran Tasarımı


iPhone'larda çentiğe veda edeceğimiz iPhone 14 Pro modellerinin delikli ekran tasarımı ortaya çıktı. Yeni bilgilere göre ekranda fiziksel olarak iki delik olsa da bunlar tek bir delik gibi görülecek.

Önümüzdeki hafta tanıtılacak olan yeni iPhone 14 serisi, bazı detaylarını halen gizli tutmaya devam ediyor. Fakat bugüne kadar elde ettiğimiz bilgileri, iPhone 14 serisindeki Pro modeller ile birlikte artık çentikten tamamen kurtulacağımızı göstermişti. Telefonlardaki ön kamera ve sensörler, kendileri ekran üzerinde oluşturulan deliklerde bulunacaktı.

Bugüne kadar kamera ve sensörler için oluşturulan iki ayrı deliğin birbirinden ayrı bir şekilde duracağı aktarılırken, çeşitli kaynaklardan gelen bilgiler durumun böyle olmayacağını gösterdi. MacRumors'un elde ettiği bilgilere göre ekrandaki delikler, telefonun ekranı açıkken ayrı ayrı değil, birleşik bir şekilde tek bir delikmiş gibi gözükecek.

iPhone 14 Pro'nun ekranı böyle gözükecek:Sol: Ekran aktif değilken, Sağ: Ekran aktifken


Elde edilen bilgilere göre Apple, birbirinden farklı boyuttaki iki deliğin özellikle simetri konusunda sıkıntı yaratması nedeniyle bunları birleştirmeye karar verdi. İki delik arasındaki boşluk ise telefonun ekranı açıldığında iOS arayüzü tarafından siyahlaştırılacak. Üstelik bu bölge, 9to5Mac'in farklı kaynaklarına göre kamera aktif olarak kullanıldığında bu donanımların kullanıldığını gösteren yeşil nokta ve mikrofonla gözüken turuncu nokta gibi kullanıcıların yararına olacak bazı işaretlere de yer verebilecek.


Bunun da ötesinde iki deliğin birleşimiyle oluşan hap şeklindeki bölge, yine yazılım ile genişletilebilecek. Bu bölgenin genişletilmesiyle çeşitli uygulamalar ve ana ekran özelinde farklı içeriklerin gözükmesi sağlanabilecek.

Üstelik yeni delikli ekran tasarımıyla birlikte iPhone'ların kamera uygulamasının arayüzü de yeniden tasarlanmış bir şekilde karşımıza çıkabilir. Kamera uygulamasındaki ayarlamalar ve seçenekler, artık telefon ekranının altında değil, üst bölümünde, çentiğin etrafına yayılmış bir şekilde yer alacak.


Ümit Kılınç
Değeri Değere Değen Kavrar...

Uzun süre iPhone kullandım ama artık almak imkansız. İPhone'dan başka telefon kullanmam deyip takıntı yapmaya gerek yok : D xiaomi gayet kullanışlı mesela (H)


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Alıntı yapılan: Kerem - 02 Eylül 2022, 08:55:37Uzun süre iPhone kullandım ama artık almak imkansız. İPhone'dan başka telefon kullanmam deyip takıntı yapmaya gerek yok : D xiaomi gayet kullanışlı mesela (H)
Öyle. Bu hayat pahalılığında marka telefon tutkusu içinde olmaya gerek yok.
Ben de Alcatel kullanıyorum. Kaç defa düştü, merdivenden yuvarlandı. Hâlâ kullanıyorum, tek çizik yok. Sadece kamerası çok net çekmiyor artık. Telefonumu seviyorum yine de.
Telefona abartılı para vereceğime çocuklarıma bir tatil yaptırırım.:)
Değeri Değere Değen Kavrar...

Alıntı yapılan: Asrevya - 02 Eylül 2022, 16:59:59Öyle. Bu hayat pahalılığında marka telefon tutkusu içinde olmaya gerek yok.
Ben de Alcatel kullanıyorum. Kaç defa düştü, merdivenden yuvarlandı. Hâlâ kullanıyorum, tek çizik yok. Sadece kamerası çok net çekmiyor artık. Telefonumu seviyorum yine de.
Telefona abartılı para vereceğime çocuklarıma bir tatil yaptırırım.:)

Aynen hocam bende aynı şekilde düşünüyorum. Aradaki farklı çocuklarımla harcarım. 


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Alıntı yapılan: Kerem - 02 Eylül 2022, 17:11:44Aynen hocam bende aynı şekilde düşünüyorum. Aradaki farklı çocuklarımla harcarım.
Ebeveyn olunca önceliğimiz hep onlar oluyor. Çünkü onların mutluluğu tüm markalardan daha mutluluk verici.:)
Değeri Değere Değen Kavrar...

Benzer Konular (5)