Evde Çocukların özgüvenini Artıracak 28 ipucu

"Çocuklar ile nasıl ilişki ve iletişim kurulmalı işte öneriler"Göz açıp kapayıncaya kadar bir yıl ve Anneler Günü daha geçti... Her yıl bugün çocuklar çok şeyler ifade ediyor. Bazıları hediye olarak bir kalp çiziyor,...

Başlatan Kerem, 03 Ağustos 2022, 15:46:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Evde Çocukların özgüvenini Artıracak 28 ipucu


"Çocuklar ile nasıl ilişki ve iletişim kurulmalı işte öneriler"
Göz açıp kapayıncaya kadar bir yıl ve Anneler Günü daha geçti... Her yıl bugün çocuklar çok şeyler ifade ediyor. Bazıları hediye olarak bir kalp çiziyor, bazıları annesine bir öpücük gönderiyor ve bazıları annesine özenle Anneler Günü için el yapımı hediyeler yapıyor ve çok özel hediyeler alıyor.
Çocuklarınızla kurulması gereken iletişimi anne olarak, öncelikle çocuklarınızı cesurca ifade etmeleri için cesaretlendirmelisiniz, çocuklarını bile bir ritüel duygusuyla "ritüeli" kabul etmeli ve çocukların iç duygularını, fikirlerini ve görüşlerini ifade etmeye cesaret etmelerine izin vermelisiniz. Çocukların özgüvenini artırmak için işte önemli 28 ipucu.

1. Çocuğunuzun gereksinimlerini ciddiye alın
Çocuğun isteğini hemen karşılayamadığınız da, ona belirli bir zaman söyleyin" bir hafta sonra alırız, yaparız gibi bir süre verin" Genellikle çocuğun ihtiyaçlarını ihmal etmek çocuğun daha az değerli hissetmesini sağlayacaktır.

2. Çocuklara kendileri için seçim yapma fırsatı verin
Çocuğunuzun görüşünü isteyin ve ona bir seçenek verin, çocuğun kendi kararını vermesine izin verin.

3. Çocuklara gülmeyin (dalga geçmeyin)
Bir çocuk öğrenmede zorluk çektiğinde, ona gülmeyin veya kasten vurgulayın ve bu öğretmek istediğiniz şeyi başka bir zamana erteleyin, başka bir zaman öğretmeye çalışın. Alay etmek, çocuğun öğrenmeye olan güvenini ve ilgisini kaybetmesine neden olabilir.

4. Çocuğunuzun sorularını ciddiye alın
Çocuğunuzun sorularını sabırla dinleyin ve eğer cevaplayamazsanız, anlıyormuş gibi davranmayın. Cevaplayamadığını soruları yada yapılması imkansız istekleri Kimsenin yapamayacağını, yapılmasının imkansız olduğunu  çocuklara anlatmaya çalışın.

5. Çocuğa ihtiyaç duyulduğunu hissettirin
Çocuğa ihtiyaç duyduğunu hissettirmek için ondan ihtiyacınız olan bir şeyi isteyin ve buna ihtiyacınız olduğunu, çocuğunuza bunu karşıladığı için teşekkür edin, elinden geleni yapmasına izin vermek için, naif bir ses tonu kullanın.

6. Evde çocuk eserlerini sergilemek
Çocukların Özgüvenini artırmak için şeref duygusu çocukların özgüvenine ilham verir. Çocukların çizdiği resimleri, el işi yaptığı şeyleri duvarda yada dolaba asarak yaptığı eserin çok önemli ve başarılı olduğunu, güzel olduğu için evin en güzel  en güzel yerine astığınızı anlatın 

7. Çocuğunuza bir alan verin
Çocuğa bir oda ya da odanın bir bölümünü verin ve özgürce ve özgürce oynayabileceği küçük bir dünyaya sahip olmasına izin verin.

8. Ebeveynlerin hoşgörüleri, çocukların özgüvenlerini geliştirecek verimli topraktır
Çocuğu her zaman odasındaki veya masanın üzerindeki karışıklıktan, dağınıklıktan dolayı suçlamayın,  ona dağınık oyuncakları paketlemeyi, yerleştirmeyi, düzenlemeyi onunla birlikte yaparak öğretin.

9. çocuklarınızı diğer çocuklarla karşılaştırmayın
Hiç bir zaman "başkalarının çocuklarını" kendi çocuklarınızla karşılaştırmayın, bu çocukların özgüvenini bozar.

10. Çocuğun arada sırada sahip olmak istediği şeylere izin verin
Çocuğunuzu süpermarkete götürün, onun için beğendiği bir şeyi almasına ve ödeme yapmasına izin verin, çocuğun para kavramını geliştirin. Yavaş yavaş çocuğun cep harçlığına kavuşmasına izin verin ve kendi başına olsun.

11. Çocukların kendi kıyafetlerini seçmelerine izin verin

Çocuğunuz için kıyafet alırken, çocuğun rengi ve stili seçmesine izin verin. Çocuğun görüşüne saygı gösterin ve vizyonunu inkar ve red  etmeyin.

12. İyi geçinin ve çocuklarla eşit koşullarda iletişim kurun

Çocuklarınızla birlikte sevdiği çizgi filmleri birlikte izleyebilir, en sevdiği karakterleri ve çizgi romanları onunla tartışabilir ve görüşlerine olan ilgiyi ifade edebilirsiniz.

13. Çocuğunuz elinden geleni yapsın
Çocukların temiz olmasa bile çoraplarını ve mendillerini bağımsız olarak yıkamasına izin verin. Çocuğun öz güveni, ailesinin ona küçük şeyler tanımasından, yaptırmasından kaynaklanmaktadır.

14. Çocukları özel becerilerini geliştirmeye teşvik edin
Çocuklarınıza şiir ezberletin, hikâyeler anlatmasına ve şarkı söylemesine izin verin, sizde izleyici olarak onları sahne önünden izleyin ve alkışlayın.


15. Çocukların akranlarıyla oynamasına izin verin
Çocuğunuzu garip çocuklarla, özürlü olan kişilerle yakın tutun, her yaştan ve farklı insanlarla özgürce iletişim, etkileşim kurmaya teşvik edin ve sosyal becerilerini geliştirin.

16. Çocuğunuzun planlar yapmasına yardımcı olun ve onu uygulamasını hatırlatın ve izin verin.
Çocuğunuzun plana göre bir şeyler yapma alışkanlığını geliştirmesine yardımcı olun. Sadece kendinizden emin olduğunuzda emin olabilirsiniz.

17. Ne ile ilgilendiğini takip edin onu red etmeyin
Çocuğun keşfini, hayalini ilgilendiği şeyi keyfi olarak durdurmayın, bu onun güvenini azaltacaktır.

18. Çocuğunuzun kişiliğinin olumlu yönlerini geliştirmesine yardımcı olun
Çocuk sabırsızsa, farklı bir şeyler yapma hızını kullanır; kronik ise aynı yöntemi kullanır. Çocuğu doğasını değiştirmeye zorlamak yerine çocuğun karakterinin olumlu yönlerini keşfedin.

19. Çocuğunuzun Görünüşünü erken yaşlardan itibaren tanımasını öğretin
Çocuğunuzun büyük gözlerinin yada  küçük gözlerinin olması, kulaklarının kepçe şeklinde olması  yada uzuvlarının bazılarının  farklı bir yapısının olması, Allahın o şekilde yarattığını ve böyle olması gerektiğini,  iyi göründüğünü söyleyin. Çocukların öz güvenin çoğu, görüntüsünün beğenilmesinden ve onaylanmamasından kaynaklanır.

20. Çocukları hayata ebeveynlerine bağımlılıktan uzak tutmaya çalışın
Çocukların bağımsız olan yeteneklerini geliştirin, kendilerine bakabilecek çocuklar, bağımlı olmadıkları bir durumda daha öz güven dolu olabilirler.

21. Çocukların ufuklarını genişletin
Çocuklarla seyahat ederken ona hayvanlar, bitkiler, coğrafya, binalar vb. Hakkında her türlü bilgiyi anlatın.

22. Çocuk aksiliklerle karşılaştığında, analiz etmesine yardımcı olun
Çocuk aksiliklerle karşılaştığında ve aynı hataları, aynı şeyleri tekrar yapmaktan kaçınabilir onun için onu nazik bir şekilde analiz ve ikna edin ve kendine olan güvenini tekrar kazanır.

23. Çocukları kendi sorunlarını çözmeye teşvik edin
Çocuk zorluklarla karşılaştığında, kendi başına bir yol bulması için teşvik edin. Çocuk gerçekten bir yol düşünemez bir çıkış yolu bulamazsa o zaman siz ebeveynler olarak talimat verin yönlendirin.

24. Çocuklara olan bağlılığa değer verin
Ebeveynlerin güvensizliği, çocuklarının ebeveynlerine olan güvenlerini ve güvenlerini kaybetmelerine neden olabilir.

25. Çocuğunuzun hayalini destekleyin
Hayallerini gerçekleştirmesinde ona destek olmak için kitap ve materyaller sağlayın ve çocukların yeteneklerini ve yeteneklerini fark etmelerini sağlayın.

26. Çocuğun hatasını hakaret etmeden cezalandırın
Çocuğunuzu eleştirin ve olaylara dikkat edin ama hakaret etmeyin, Hakaretler sadece çocukların özgüvenini baltalamakla kalmaz, aynı zamanda çocukların isyancı bir psikolojiye sahip olmasına da neden olur.

27. Çocuk başardığın da destek ve övücü olun.
Çocuklar bir şeyler ile uğraşırken, genellikle övgüye değer özel nedenler ararlar, yani yaptığı iş ile ilgili sizden övgü bekler ve çocukları "gerçekten zekice" "çok harika olmuş" gibi sözlerle övün bu çocuğunuzu yeni şeyler yapmaya, yeni şeyler bulmaya, keşfetmeye  teşvik edin.

28. Çocukların Ebeveynlerine karşı saygı duymasını sağlayın 
Çocukların özgüvenini artırmak için ebeveynler makul davranış standartlarına uymalı ve saygı duyulan bir kişi olmaya çalışmalı, çocukları için bir örnek oluşturmalıdır.

Kaynak: https://www.tapudayiz.com/makale/evde-cocuklarin-ozguvenini-artiracak-28-ipucu-1026


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)