Yemekte Çocukları Zorlamak Doğru Değil

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, Aileler iyi niyetle de olsa çocuklarını tabaklarındaki yemekleri bitirmeye zorlayarak çocukların fazla yemelerine yol açıyor. Bu da çocuklarda obeziteden kalp rahatsızlıklarına kadar birçok...

Başlatan Lucifer, 08 Aralık 2021, 22:33:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

08 Aralık 2021, 22:33:05 Son düzenlenme: 09 Aralık 2021, 01:10:28 Lucifer

Yemekte Çocukları Zorlamak Doğru Değil


ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, Aileler iyi niyetle de olsa çocuklarını tabaklarındaki yemekleri bitirmeye zorlayarak çocukların fazla yemelerine yol açıyor. Bu da çocuklarda obeziteden kalp rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığın nüksetmesine neden olabiliyor.

New York eyaleti Ithaca'daki Cornell Üniversitesi ile New Mexico Eyalet Üniversitesinden araştırmacılar, "Akılsızca Yemek: Neden Düşündüğümüzden Çok Yiyoruz"konulu bir araştırma yürüttüler. Çocukları anaokuluna giden annelere, "Çocuklarının, tabaklarındaki yemeklerini hangi oranda bitirdikleri" soruldu. Çocuklara da, "Sabah Anaokulunda ne kadar, tatlandırılmış renkli Tahıl gevreği yemeyi arzu ettikleri"sorusu yöneltildi.

Çocuklara kaselerini istedikleri kadar tahıl gevreği doldurmalarına izin verildikten sonra, kaselerdeki gevrek tartıldı.

Baş araştırmacı Brian Wansink'in açıkladığı sonuçlara göre, çocuklarına tabaklarında yemek bırakmamalarını sürekli söyleyen daha kontrollü Ailelerin çocukları, özellikle de erkek çocuklar, anaokulunda daha büyük porsiyon tahıl gevreği istiyor.

Araştırmacılara göre çocuklarına tabaklarında yemek bırakmamalarını söyleyen anne-babalar, bunu yapmakla muhtemelen, "Çocukların yemek konusunda kendilerini kontrol etmeleriyle ilgili gelişimlerine"müdahale etmiş oluyorlar. Araştırmacılara göre yedikleri veya yemedikleri üzerinde büyüklerin kontrolü altındaki çocuklar, evden uzaktayken, bu kontrol azaldığı için, "daha fazla yeme" biçiminde tepki gösterebiliyor.

Bulgular, ABD'de Obeziteyle ilgili bir konferansta sunuldu.

Hızlı Yanıt

Uyarı: bu konuya en az 120 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt eklemek istediğinizden emin değilseniz, yeni bir konu açmanız önerilir.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)