Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Reklam içerikli konu paylaşımının tamamen yasak olduğunu ve reklam içerikli bir paylaşım yaparsanız forumdan yasaklanarak mesajınızın silineceğini hatırlatmak isteriz. Sizin emeklerinize, bizimde zamanımıza yazık. :)

Black Stockings FC (Siyah Çoraplılar): Türkiye’nin İlk Kurulan Futbol Takımı

Türkiye'nin ilk kurulan futbol takımının Beşiktaş olduğunu düşünüyorsanız bu kısmen doğru çünkü bugün varlığını sürdüren ilk kulüp o. Ancak gerçek anlamda Türkiye'nin ilk kurulan futbol takımı 1901 yılında...

Başlatan Asrevya, 22 Aralık 2022, 19:22:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Black Stockings FC (Siyah Çoraplılar): Türkiye’nin İlk Kurulan Futbol Takımı

Türkiye'nin ilk kurulan futbol takımının Beşiktaş olduğunu düşünüyorsanız bu kısmen doğru çünkü bugün varlığını sürdüren ilk kulüp o. Ancak gerçek anlamda Türkiye'nin ilk kurulan futbol takımı 1901 yılında kurulan Black Stockings FC yani Siyah Çoraplılar'dır. Tek maçlık bir ömrü olan Siyah Çoraplılar kulübünün hikayesi ise bir hayli ilginç.19. yüzyılda popülerleşen futbol elbette Osmanlı topraklarında da biliniyor ve oynanıyordu. Ancak Müslüman Türkler bu oyunu pek oynamıyordu. İzmir'de ve İstanbul'da Rumlar, Ermeniler, İngilizler tarafından kurulan Imogene, Moda Futbol Kulübü, Elpis gibi takımlar kendi aralarında sıkı mücadeleler veriyorlardı. Takım sayısı arttıkça, Türklerin ilgisi de arttı.

Fuad Hüsnü ve Danyal Reşad Bey tarafından Türkiye'nin ilk futbol takımının kuruluş öyküsü spor tarihçisi Mehmet Yüce tarafından kaleme alınan Osmanlı Melekleri kitabında şu şekilde geçer;Alıntı Yap1901 senesinin sonbaharında Kadıköy'deki Papaz Bağı'nda genç bir adam karşısındaki duvara kendi kendine şut çekiyordu. Duvara çarpıp geri gelen topu bazen ayağının içiyle plase, bazen de burnu ile abanarak karşılıyor, ayağını topa alıştırıyordu. Bu talimi uzaktan izleyen arkadaşı yanına sokuldu. Biraz şaşkın bir ifadeyle; "Azizim ne yapıyorsun, duvarı mı yıkacaksın?" diye takıldı. Beriki topla oynamayı bırakıp yanına gelen arkadaşına döndü; "Bak İngilizler, Rumlar takımlar kurdular, müsabaka yapıyorlar. Gel biz de bir futbol takımı kuralım, onlara duman attıralım.''

dedi.


Takım tamam, peki nasıl oynayacağız?

Fuad Hüsnü ve Danyal Reşad Bey, Siyah Çoraplılar adıyla Türkiye'nin ilk futbol takımını kurmuş oldular. Danyal Reşad Bey kulübün başkanı ve takımın kaptanı oldu. Takım kurulmuştu ancak oyuncular futbola pek de hakim değildi. Papaz Çayırı'nda yapılan sıkı antrenmanlar sonucunda artık takım maç yapmaya hazırdı.

Siyah Çoraplılar ilk maçlarını bir Rum takımı ile yapacaklardı. Danyal Reşad Bey yaptığı bir motivasyon konuşmasında oyunculara mevkilerini anlatırken kaleciye her topu yakalamasınıi yakalayamıyorsa da yumruklamasını söyledi. Kalecinin cevabı ise tarihe geçecek cinstendir; Kimi yumruklayacağım Danyal Bey? Neyse ki sonradan topu yumruklaması gerektiğini anlamıştır.Siyah Çoraplılar istibdat ağına yakalanıyor ve Black Stockings FC olmak zorunda kalıyor:

Siyah Çoraplılar takımı 1901 yılında bir Rum takımı ile maç yaptı ve 5 -1 mağlup oldu. Maalesef önümüzdeki maçlara bakarız diyemediler çünkü bu onların ilk ve son maçı oldu. İstibdat Dönemi olarak da anılan II. Abdülhamid dönemindeki baskıcı yöntemine göre bu tür bir kulüp kurmak suçtu.

Oynanan maçı izleyen seyirciler arasında pek çok gizli polis de vardı ve durumu hemen yetkili makamlara bildirdiler. Büyük bir komplo ve hatta darbe yapmaya çalışan gizli bir örgüt olduğu düşünülen Siyah Çoraplılar kulübü kapatıldı. Danyal Reşad Bey tutuklanıp Tahran'a sürgüne gönderilirken Fuad Hüsnü Bey askeri mahkemeye çıkarılıp ceza aldı.

Fuad Hüsnü Bey yılmadı. Takımın bir gayrimüslim takımı olarak görülmesi için adını Black Stockings FC olarak değiştirdi ve bir süre daha devam etmesini sağladı. Fakat bu takımın da ömrü çok uzun sürmedi.
Futbol aşkı büyük olan Fuad Hüsnü Bey daha sonra Galatasaray'da ve Fenerbahçe'de oynamıştır.
1907 yılında oynanan Kadıköy - Moda maçını yöneterek tarihin ilk Türk futbolcularından olduğu gibi tarihin ilk Türk hakemi de olmuştur.


Umut Yakar
Değeri Değere Değen Kavrar...

Benzer Konular (5)