Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Kaç Kilo ile Çalışmalıyım?, Ağır Kilo mu? Hafif Kilo mu? Doğru Kilo Ne Olmalı?

Bodybuiding veya fitness spor dallarıyla uğraşan kişilerin en çok aklını karıştıran sorulardan birini sizlere açıklamaya çalışacağız.Ağırlık sporlarında antrenman türümüz veya antrenman içerisindeki hareketlerimiz...

Başlatan Maui, 13 Ağustos 2022, 03:52:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kaç Kilo ile Çalışmalıyım?, Ağır Kilo mu? Hafif Kilo mu? Doğru Kilo Ne Olmalı?

Bodybuiding veya fitness spor dallarıyla uğraşan kişilerin en çok aklını karıştıran sorulardan birini sizlere açıklamaya çalışacağız.
kaçkilo2-1024x582
Ağırlık sporlarında antrenman türümüz veya antrenman içerisindeki hareketlerimiz hedeflerimiz göre değişiklik göstermektedir. Haliyle antrenman esnasındaki yapmış olduğumuz hareketlerin set sayıları da bu hedeflere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Hepimizin gördüğü gibi programlarımızda 2-5 , 4-8 , 8-12 , 12-15 , 20-25 hatta 30 tekrar içeren hareketler yer almaktadır. Peki bu sayılar ne anlama gelmektedir ? Bu sayıları gördümüzde nasıl hareket etmeliyiz?
kaçkilo3-1024x582
Gelişim esnasında yeri geldiğinde yüksek tekrarlı yeri geldiğinde ise düşük tekrarlı çalışmamamız gerekmektedir. Sebebi ise vücudumuzda bulunan kas tiplerinin çeşitli tekrarlarda tepki vermesidir. Yani antrenmanımızı yaparken bu durumu düşünerek hareket etmeliyiz ve programımızı oluştururken hem yüksek hemde düşük tekrarlı setleri eklemeliyiz.
Örnekle devam edelim, 2-5 tekrar gördüm bu durumda ne yapmalıyım ? Bu az tekrar değil mi ? Kaç kilo kaldırmam lazım ?
kaçkilo4-1024x582
Burada anlamanız gereken yeterli tahribat verebilmeniz için yüksek kilo çalışmanız gerektiğidir. Yüksek kilodan kastımız kaldırabileceğiniz maksimum ağırlığın %90'ı kadar ağırlık seçmenizdir. Diyelim ki 8 tekrar kadar çıkıyorsunuz o zaman ağırlığını arttırın ama neredeyse hiç kaldıramıyorsanız o zaman ağırlığı düşürmeniz gerekicek. Bu şekide zamanla ideal kiloyu kendiniz bulacaksınız.
Yine 12-15 aralığını ele alalım, bir kilo seçtiniz ve hareket uyguluyorsunuz, 18 veya 20 tekrar kadar çıktınız bu durumda ağırlığı arttırın ama 10 tekrarın altında kaldıysanız ağırlık düşürün. Görüldüğü gibi ideal kilo belirlemek tekrar aralığını anlamakla alakalı bir durumdur. Böylece hangi tekrar aralığında ağır kiloya hangi tekrar aralığında hafif kiloyla çalışmanız gerektiğini ve ideal kilo nasıl bulacağınızı anlamış olacaksınız.
Shredded Brothers


Benzer Konular (5)

243

Başlatan Kerem


Yanıtlar: 0
Gösterim: 415

3315

Yanıtlar: 0
Gösterim: 180