Çürük Diş Kalp Tekletiyor

Çürük Diş Kalp TekletiyorOndokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof Dr Hülya Köprülü, kalp rahatsızlığı bulunan hastaların diş çürüklerine karşı daha temkinli olması gerektiğini söyledi.Kalp...

Başlatan Gül34, 20 Haziran 2021, 01:27:07

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çürük Diş Kalp Tekletiyor


Çürük Diş Kalp Tekletiyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof Dr Hülya Köprülü, kalp rahatsızlığı bulunan hastaların diş çürüklerine karşı daha temkinli olması gerektiğini söyledi.

Kalp kapakçığını değiştiren ya da kardiak problemi olan hastaların dişlerinde, yaygın ve derin çürük bulunmasının, kalpteki enfeksiyon riskini artıracağını ifade eden Prof Dr Köprülü, "Kök ucunda meydana gelen çürüklerdeki mikro organizmalar, kan dolaşımı sayesinde kalbe ulaşır.

Bu dolaşım nedeniyle kalp hastalarında enfeksiyon riski daha da artar Dişlerinde çürük bulunan kalp hastalarının, hekimlerden detaylı bilgi alarak tedavilerini vakit geçirmeden yaptırmaları gerekir"dedi.
Tansiyon ilaçlarının ağızdaki tükrük salgılama sistemini aksattığına ve böylece dişlerde enfeksiyon riskinin arttığına dikkat çeken Köprülü, şöyle konuştu:
"Tansiyon ilacı kullanan hastaların en büyük problemi ağız kuruluğudur. Ağız, doğal savunma istemi olan tükrük görevini yapamayınca dişlerdeki enfeksiyon riski artar.
Bu kalp hastalarında yine önemli bir enfeksiyon riski taşır. Ağız sağlığı açısındanda ciddi bir problemdir. Bu nedenle, tansiyon ilacı kullanan hastalar diş hekimlerinin gözetimi altında ağız kuruluğunu engelleyecek yöntemleri uygulamalıdır"İki satırlık adamları musallat ettik ömrümüze bundandır böyle dibe vuruşumuz