Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Taze ve dondurulmuş sebze ve meyve arasındaki besleyicilik farklı mı?

Yapılan bir araştırmada, beslenme uzmanları; sekiz farklı dondurulmuş sebze ve meyve türünün besleyici içeriğine bakınca, neredeyse yok denecek bir fark buldular. Araştırmacılar aynı zamanda donmuş mısır, taze fasulye ve...

Başlatan Kerem, 24 Ağustos 2022, 22:56:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Taze ve dondurulmuş sebze ve meyve arasındaki besleyicilik farklı mı?
Yapılan bir araştırmada, beslenme uzmanları; sekiz farklı dondurulmuş sebze ve meyve türünün besleyici içeriğine bakınca, neredeyse yok denecek bir fark buldular. Araştırmacılar aynı zamanda donmuş mısır, taze fasulye ve yabanmersininin taze olanlara oranla daha fazla C vitamini içerdiğini de buldular. Bunun tam aksine taze bezelye, donmuş bezelyeye oranla daha çok B12 vitamini içeriyor.

Perez-Escamilla, sebze veya meyvenin nasıl hazırlandığının asıl farkı yaratan şey olduğunu belirtti. Sebzeler kaynatıldığında suda çözünebilen vitaminleri kaybediyor. Yani çorba besleyici et suyu içmek gibi bir hale geliyor. Sebzeleri buharda pişirmek harika olur. Yakmadığınız sürece ızgara da güvenli bir seçenek.


Taze olanların donmuş olanlara göre tek bir avantajı yok. Sebzeleri çiftlikte, taşıma sürecinde ve sonra yine evde dondurmak çok daha fazla bir enerji gerektiriyor. Aynı zamanda yerel tarıma katkıda bulunmak için taze sebze satın almak mantıklı.

Sonuç olarak, iki seçenek de sağlıklı. İkisinin karışımı en iyi seçenek haline geliyor. Her şey gibi, olay tamamen dengeyle alakalı.


İkisi de eşit oranda besleyici!


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)