Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Zeytinyağı Ölüm Riskini Düşürüyor

92.000'den fazla ABD'li yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, günde 7 gramdan fazla zeytinyağı tüketmek, daha düşük kardiyovasküler hastalık mortalitesi, kanser mortalitesi, nörodejeneratif hastalık mortalitesi ve solunum...

Başlatan Kerem, 24 Kasım 2022, 17:47:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zeytinyağı Ölüm Riskini Düşürüyor

92.000'den fazla ABD'li yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, günde 7 gramdan fazla zeytinyağı tüketmek, daha düşük kardiyovasküler hastalık mortalitesi, kanser mortalitesi, nörodejeneratif hastalık mortalitesi ve solunum yolu hastalığı mortalitesi riski ile ilişkilidir. 

zeytinyağı nedene özgü ölüm riskini azaltıyor - dipsizforum.net.jpg 

Alıntı YapDaha yüksek zeytinyağı alımı, daha düşük toplam ve nedene özgü ölüm riski ile ilişkilendirildi; margarin, tereyağı, mayonez ve süt yağının zeytinyağı ile değiştirilmesi, daha düşük ölüm riski ile ilişkilendirildi.

Harvard T.H. Beslenme Departmanında kıdemli bir araştırma bilimcisi olan Dr. Marta Guasch-Ferré, "Zeytinyağı tüketiminin kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı gösterildi, ancak toplam ve nedene özgü ölümle olan ilişkileri belirsiz" dedi. Chan Halk Sağlığı Okulu ve meslektaşları.

"Çalışmamızın amacı, ABD'li erkek ve kadınlardan oluşan iki olası kohortta zeytinyağı alımının toplam ve nedene özgü mortalite ile ilişkili olup olmadığını değerlendirmekti."

Araştırmacılar, başlangıçta kardiyovasküler hastalığı veya kanseri olmayan 60.582 kadını (Hemşirelerin Sağlık Çalışması) ve 31.801 erkeği (Sağlık Profesyonelleri Takip Çalışması, 1990-2018) analiz etti.

28 yıllık takip süresi boyunca diyet, her 4 yılda bir yarı niceliksel gıda sıklığı anketi ile değerlendirildi.

Zeytinyağı tüketimi anketteki üç maddenin toplamından hesaplanmıştır: salata soslarında kullanılan zeytinyağı, yemek veya ekmeğe eklenen zeytinyağı ve evde pişirme ve kızartmada kullanılan zeytinyağı. Bir çorba kaşığı 13,5 gram zeytinyağına eşdeğerdi.

Diğer bitkisel yağların tüketimi, katılımcıların bildirdiği yağ markası ve evde yemek pişirmek için kullanılan yağın türüne göre hesaplanmıştır.

Margarin ve tereyağı tüketimi, çubuk, veya yumuşak margarin tüketiminin rapor edilen sıklığına ve evde pişirme ve kızartmadan eklenen margarin veya tereyağı miktarına dayanıyordu. Süt ve diğer yağ ve besinlerin alımları da hesaplandı.

Bilim adamları, zeytinyağı tüketiminin 1990'da 1,6 gram/günden 2010'da yaklaşık 4 grama yükseldiğini, margarin tüketiminin ise 1990'da yaklaşık 12 gram/günden 2010'da yaklaşık 4 gram/güne düştüğünü buldu. Diğer yağların alımı aynı kaldı. kararlı.

Zeytinyağı tüketimi daha yüksek olan katılımcılar genellikle fiziksel olarak daha aktifti, Güney Avrupa veya Akdeniz kökenliydi, sigara içme olasılıkları daha düşüktü ve daha az zeytinyağı tüketenlere kıyasla daha fazla meyve ve sebze tüketimi vardı.

En yüksek kategorideki ortalama toplam zeytinyağı tüketimi başlangıçta yaklaşık 9 gram/gündü ve çalışma katılımcılarının %5'ini içeriyordu.

Yazarlar, zeytinyağını nadiren tüketen veya hiç tüketmeyenleri karşılaştırdıklarında, en yüksek tüketim kategorisindekilerin %19 daha düşük kardiyovasküler mortalite riskine, %17 daha düşük kanser mortalite riskine, %29 daha düşük nörodejeneratif mortalite riskine ve %18 daha düşük solunum yolu riskine sahipti. ölüm.

Ayrıca margarin, tereyağı, mayonez ve mandıra yağı gibi diğer yağların 10 gram/gün zeytinyağı ile ikame edilmesinin toplam ve nedene özgü ölüm riskinin %8-34 oranında daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

Diğer bitkisel yağlar için zeytinyağını ikame ederken önemli bir ilişki bulamadılar.

Dr. Guasch-Ferré, "Daha yüksek zeytinyağı tüketiminin genel olarak daha sağlıklı bir diyetin ve daha yüksek sosyoekonomik durumun bir göstergesi olması mümkündür." Dedi.

"Ancak, bu ve diğer sosyal ekonomik statü faktörlerini ayarladıktan sonra bile sonuçlarımız büyük ölçüde aynı kaldı."

Bulgular Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi'nde yayınlandı.

  (17.33 KB , 580x387 - Gösterim: %1$d 7 .)
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)