Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Göz Tansiyonu Kör Eder mi

Göz tansiyonunun ihmal edilmemesi gerektiği tedavi edilmezse körlüğe kadar gidebileceği belirtildi.Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selim Doğanay,...

Başlatan Kerem, 21 Eylül 2022, 22:06:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

21 Eylül 2022, 22:06:28 Son düzenlenme: 21 Eylül 2022, 22:10:29 Kerem

Göz Tansiyonu Kör Eder mi


Göz tansiyonunun ihmal edilmemesi gerektiği tedavi edilmezse körlüğe kadar gidebileceği belirtildi.Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selim Doğanay, göz tansiyonu (glokom) konusunda yaptığı açıklamada vatandaşları uyardı.

Prof. Dr. Selim Doğanay, "Göz tansiyon yüksekliği, görme sinirinin tahribine yol açan sinsi bir hastalıktır. Dünya genelinde körlüğe yol açan en önemli ilk üç hastalık arasında gösterilmekte olup, körlük oluştuktan sonra tedavisi mümkün olamamaktadır. Bu nedenle glokom hastalığının erken teşhis edilmesi göz sağlığı açısından hayatidir. Her yıl özellikle ailesinde göz tansiyonu hikayesi olan kişiler, düzenli göz muayenesi olmalıdır.

Dünya genelinde üç milyon kişi göz tansiyonu nedeni ile görememektedir. Yaklaşık 100 milyon kişinin artmış göz içi basıncı vardır ve yıllık ortalama 2,4 milyon kişi glokom teşhisi almaktadır" dedi.

Prof. Dr. Doğanay, göz tansiyonu belirtilerini, "Zaman zaman bulanık görme, sabahları belirginleşen baş ağrıları, geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi, göz etrafında ağrı, bulantı-kusma" şeklinde sıraladı.

Doğanay, göz tansiyon riskini arttıran faktörleri de şöyle sıraladı:

"35 yaşın üzerinde olma, ailede göz tansiyon yüksekliği öyküsünün olması (genetik yatkınlık), şeker hastalığı, şiddetli kansızlık, yüksek veya düşük vücut tansiyonu, yüksek miyopi, yüksek hipermetropi, migren, uzun süreli kortizon tedavisi, geçirilmiş göz yaralanması. Bu özelliklere sahip kişilerde, göz tansiyonu hastalığının ortaya çıkma riski normalden daha yüksek olduğu için, bu kişilerin görme sinirindeki hasarın erken tespiti amacıyla düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmaları gereklidir."

Timetürk


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Doktor göz tansiyonum olduğunu söylemişti. Fakat baş ağrısı dışında fazla bir riskini henüz yaşamadım.
Galiba ciddiye almam gerekiyor artık.
Değeri Değere Değen Kavrar...

Benzer Konular (5)