İsim Soyisim Değişikliği Başvurusu e-devletten Yapılabilecek

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-hizmetlerine bir yenisini ekleyerek "İl/İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması" hizmetini...

Başlatan Kerem, 15 Ekim 2021, 01:20:30

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İsim Soyisim Değişikliği Başvurusu e-devletten Yapılabilecekİçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-hizmetlerine bir yenisini ekleyerek "İl/İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması" hizmetini e-Devlet Kapısına taşıdı. 17.10.2017 tarihinde 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunununda yapılan düzenleme sonucu kişinin iki yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; Soyadı Kanunu'nun 3'üncü maddesine aykırı yazılan, yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişlikleri bulunan ad ve soyadları il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesinin önü açılmıştı."Büyük ilgi gören 'soyağacı' hizmetine yeni güncelleme: 1800'lü yıllara kadar gidiliyor'soyağacı' hizmetine yeni güncelleme: 1800'lü yıllara kadar gidiliyor"
GÜNDEM
Büyük ilgi gören 'soyağacı' hizmetine yeni güncelleme: 1800'lü yıllara kadar gidiliyor

Süre 3 yıl daha uzatıldı

6 Aralık 2019 tarihinde Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa eklenen geçici madde ile belirlenen süre 3 yıl daha uzatıldı. Ayrıca maddenin geçerliliği için belirlenen sürenin bitmesi üzerine tekrar bir süre uzatımına gidilmesi ihtiyacı duyulduğu taktirde kanun değişikliğine gidilmeden Cumhurbaşkanlığı makamınca sürenin uzatılabilmesi sağlandı.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Tüh ya imla hatası anlam bozukluğu diyor.. Keşke komple değiştirme olsaydı bir kereye mahsus ne güzel olurdu
Fazla değer verdiğin Herşey çabuk ölür
F.A

Alıntı yapılan: Charismax - 15 Ekim 2021, 01:52:53Tüh ya imla hatası anlam bozukluğu diyor.. Keşke komple değiştirme olsaydı bir kereye mahsus ne güzel olurdu


Bizden geçmiş yıllarda değiştiren bir arkadaşlığız olmuştu. İsim soy isim komple değişti. İyi bir sebebi vardı. Zaten iyi bir sebebi olmadan isim soyismi değişmesin.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benimde sebeplerim çok iyi'de işte olmuyor şimdi mahkemeyle uğraşmakta işimize gelmiyor
Fazla değer verdiğin Herşey çabuk ölür
F.A