Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Turist gemilerine giren SpaceX Starlink için 100 uydu atıldı

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9'a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Bu hafta bu amaç doğrultusunda sorunsuz olarak tam 100 yeni uydu alçak dünya yörüngesine gönderildi. Bu uyduları elbette...

Başlatan Kerem, 31 Ağustos 2022, 14:31:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Turist gemilerine giren SpaceX Starlink için 100 uydu atıldı


SpaceX Starlink projesi için Falcon 9'a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Bu hafta bu amaç doğrultusunda sorunsuz olarak tam 100 yeni uydu alçak dünya yörüngesine gönderildi. Bu uyduları elbette Falcon 9 roket ile gönderen SpaceX, uzaydan internet konusunda bugün bir başka konuyla daha gündeme geldi. Birden fazla büyük turist / yolcu gemisine sahip olan Royal Caribbean şirketi, bu gemilere Starlink antenleri yerleştirmeye başladı. Gemilerinden çok fazla yolcuya ev sahipliği yaptığı için yüksek kapasite elde etmek adına birden fazla anten ile kurulum yapan firma, bu 2023'ün ilk çeyreğinde devreye alınacak altyapı ile yolcularına deniz üstünde dahi yüksek hızlı internet sağlayacak. Yüksek ihtimalle firmanın kullandığı tüm rotalarda ve gemilerin durduğu limanlarda Starlink kapsaması bulunacak.

2023 yılında Türkiye'ye de gelmesi beklenen ve son açıklamaya göre şu an 33'ten fazla ülkede aktif edilen uzay interneti SpaceX Starlink, en son Maritime paketi ile dikkat çekmişti. Hatırlamak adına bu paket gemilere, teknelere ya da yatlara uzaydan internet sağlıyor. Sudan etkilenmeyen özel donanımlar üzerine kurulan ve geniş bir kapsama alanı içerisinde deniz üstü hareketli kullanım sunan paket, gerçekten çok pahalı.

Çünkü Maritime için sadece donanım masrafı 10 bin dolar seviyesinde yer alıyor. Ayrıca bunu ödeyen kişilerin deniz üstünde 350 Mbps gibi yüksek indirme hızlarına ulaşmak adına aylık tam 5 bin dolar ödemesi gerekiyor. Yeni paket hakkında Twitter'dan bir açıklama yapan Elon Musk, aylık 5 bin dolarlık fiyatın yüksek ancak rakiplere oranla düşük olduğunu savunmuştu. Musk'a göre SpaceX firmasının gemileri daha kötü internet erişimine aylık tam 150 bin dolar ödüyor.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)