Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Daha önce hiç adını duymadığınız 10 ilginç canlı

Dünya üzerinde yaşayan ve bizim varlığından haberdar olmadığımız milyonlarca ilginç hayvan türünün yanı sıra bilim insanları her yıl yeni türler keşfetmeye devam ediyor. İşte görünce şaşıracağınız 11 nadir...

Başlatan Kerem, 22 Eylül 2022, 02:18:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Daha önce hiç adını duymadığınız 10 ilginç canlı


Dünya üzerinde yaşayan ve bizim varlığından haberdar olmadığımız milyonlarca ilginç hayvan türünün yanı sıra bilim insanları her yıl yeni türler keşfetmeye devam ediyor. İşte görünce şaşıracağınız 11 nadir canlı...

Pinokyo kurbağa
Bu yaratık da 'sivri burunlu ağaç kurbağası' olarak biliniyor. Erkek kurbağalar, eşlerinin dikkatini çekmeye çalışırken veya tehlike hissettiğinde, Pinokyo gibi burunlarını yukarı uzatıyorlar.


Gagalı maymun

Dünyanın en nadir primatı, 2010 yılında Kuzey Burma'da (Myanmar) keşfedildi. Burnunun olağandışı şekli yüzünden bu maymun yağmur yağdığı zaman hapşırıyor.


Pembe el balığı
Birkaç yıl önce bilim adamları, ele benzeyen yüzgeçleri olan 14 yeni tür balık keşfetti. O türlerin içinde pembe el balığı da var. Şu anda 9'u yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.


Honduran beyaz yarasa
Orta Amerika'dan gelen bu küçük beyaz arkadaşlar, Heliconia yapraklarının bir çadırında yaşıyor ve meyve yiyorlar. Boyları sadece 4.7 cm uzunluğunda.Dumbo ahtapot
Bu tuhaf deniz canlısının adı 'dumbo'; ünlü animasyon filmindeki uçan fil Dumbo'dan geliyor.


Salp
Denizde cam gibi görünüme sahip olan bu canlı, sudaki ve havadaki karbon seviyelerini düşürüyor.


Pembe gözlü çekirge

Pembe fasulye gibi gözleri olan bu çekirge, Pasifik yaylalarında Muller Range dağlarında yaşıyor.


Sihirli tavşan (ili pika)
Bu şirin ve son derece nadir görülen hayvan, 'sihirli tavşan' olarak tanınıyor. Çin'in Tian Shan Dağları'nda ilk keşfedilen tavşan türü, son 20 yılda ilk kez fotoğraflandı.

Tatlı su yengeci (cherax pulcher)
Bu renkli yengeç geçen sene Endonezya'da keşfedildi. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da akvaryum balığı türü olarak popüler. Bilimsel adındaki 'pulcher' kelimesi; Latince "güzel" anlamına geliyor.  Türün erkekleri 75-98 milimetre, dişiler ise 83-90 milimetre uzunluğunda. Vücut şekli hafif oval ve gözleri kocaman.
Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Allah'ın hikmeti, türlü türlü canlılar.:)
Değeri Değere Değen Kavrar...

Benzer Konular (5)