Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dünyanın En Hızlı Hayvanları

İnsanlar hayvanlar alemindeki canlıları en üstün, en akıllı, en hızlı, en güçlü gibi sıfatlarla ayırmayı sevse de, pratikte bu nitelikleri ölçmek oldukça zordur. Örneğin, eskiden bazı deniz canlılarının 130-140 km hızla...

Başlatan Asrevya, 04 Eylül 2022, 02:51:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dünyanın En Hızlı Hayvanları


İnsanlar hayvanlar alemindeki canlıları en üstün, en akıllı, en hızlı, en güçlü gibi sıfatlarla ayırmayı sevse de, pratikte bu nitelikleri ölçmek oldukça zordur. Örneğin, eskiden bazı deniz canlılarının 130-140 km hızla yüzdüğü söylenmektedir. Elbette bu söylentiler, 1940'lı ve 50'li yıllara kadar uzanır. Ancak günümüzde bilim insanları, söylentilere aldırmadan hayvanların hızlarını ölçebiliyorlar.


10. Amerikan Quarter atı – 88 km/saat

Dünyanın en hızlı hayvanları listemizin sonunda Amerikan Quarter atı yer alıyor. Yapılan bir çalışma, çeşitli mesafelerdeki yarışlarda, Amerikan Quarter atının ortalama 72 km/saat, safkanın ise ortalama sadece 56 km/saat hıza ulaştığını buldu. Ancak safkan genellikle daha uzun yarışlar yaptı. Asıl etkileyici olanı ise Amerikan Quarter atının yarışın sonuna doğru saatte 88 kilometreden fazla hız yapabilmesiydi.


9. Keseli ceylan – 96 km/saat

Araştırmaya göre, siyah antiloplar uzun mesafelerde hızlı koşmalarını sağlayan olağanüstü kas liflerine sahiptir. Gnu cinsi antiloplarla akraba olan keseli ceylanının da Afrika savanındaki yırtıcılardan kaçmalarını sağlayan bu liflere sahip olabileceği düşünülüyor.


8. Amerika antilobu – yaklaşık 64-99 km/saat

Amerikan antilobu, sıklıkla dünyadaki en hızlı ikinci kara hayvanı olarak anılır. Ancak bu hız tahminlerinin çoğu, araştırmacıların yaklaşık 96 km hızla koşabileceklerini söyledikleri 1940'larda yapılan çalışmalara dayanmaktadır. Diğer gözlemlerde ise Amerikan antilobu sadece 10 dakikada neredeyse 11 km koştu. Bu sırada 64 km/saatlik hıza ulaştı.


7. Anna sinekkuşu – 98 km/saat

Bu küçük canlı, çiftleşme dalışları sırasında kısa mesafeler için 98 km hızla seyahat edebilir. Bu bile tek başına çok etkileyici bir gerçektir. 2009 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, saniyede 385 vücut uzunluğundaki hızlara ulaşabilir. Bir mavi balinanın, bu sinek kuşunun hızına ulaşması için tüm gezegeni yaklaşık bir saat içinde dolaşması gerekir.


6. Çita – 104 km/saat

Dünyanın en hızlı hayvanları listemizin ortasında çita yer alıyor. Bir çitanın en yüksek hızını belirlemek son derece zordur. En güvenilir kayıtlardan biri, bir çevrecinin yetiştirdiği çita tarafından elde edilmiştir. Bu çitanın hızı, bir aracın arkasına bağlanan eti kovalarken kaydedildi. Bu denemede çita aracın arkasındaki ete ulaşmak için 103 km hıza ulaştı. Ayrıca Cincinnati Hayvanat Bahçesi'ndeki bir çita, 2012'de 98 km hıza ulaşmayı başardı. Ancak bu rakamlar vahşi çita hızlarının net bir göstergesi değildir. Bilim insanları, vahşi çitalara GPS tasmaları taktığında, bir çita 95 km hıza ulaşmış olsa da, ortalama en yüksek hızın sadece 53 km olduğunu keşfettiler. Çünkü çitalar, düşük hızlarda daha kolay manevra yapabiliyorlar.


5. Ebabil – 112 km/saat

Birçok kaynak, düz uçuştaki en hızlı kuşun, beyaz boğazlı iğne kuyruğu (white-throated needletail) olduğunu iddia eder. Ancak bu bilginin kesinliğini sağlayacak hiçbir kanıt yok. Bu yüzden nadiren geçerli kabul ediliyor. Ancak dünyanın en hızlı hayvanları arasında yer alan ebabil 112 km hıza ulaşabiliyor.


4. Gri başlı albatros – yaklaşık 128 km/saat

Düz uçuşta en hızlı kuş için resmi Guinness Dünya Rekoru, gri başlı albatrosa aittir. Bu rekorun detaylarını anlatan makalede, "kuyruk rüzgarıyla uçan küçük albatrosların tipik hava hızının saatte 32±14 km olduğu ve bu hızın artan rüzgar kuvvetiyle nispeten sabit olduğu" belirtildi. Ayrıca kuşun 64 ila 80 km arka rüzgara sahip olduğu ifade ediliyor.


3. Hybomitra hinei wrighti – yaklaşık 145 km/saat

2000 yılında Discover'da yayınlanan bir makaleye göre, Florida Üniversitesi'ndeki bir entomolog, Hybomitra hinei wrighti at sineğinin çiftleşme davranışını yeniden yaratmaya çalıştı. Bu türün erkekleri dişileri kovalayıp yakalar ve birlikte yere düşerler. Bunu simüle etmek isteyen araştırmacı, bir havalı tüfekten plastik bir pelet ateşledi; erkek at sineği peleti kovalarken 145 km hıza ulaştı. O zamandan beri konuyla ilgili çok az araştırma yapıldı ve sonuç kayda değer bir rekor olarak kaydedildi.


2. Brezilya serbest kuyruklu yarasası (Brazilian free-tailed bat) – 160 km/saat

2016 tarihli bir makalede, Brezilya serbest kuyruklu yarasaların 88 kilometreden daha hızlı seyahat ettiği iddia ediliyor. Araştırmaya konu olan yarasaların beşi neredeyse 112 km/saat hıza ulaştı ve biri saatte 160 km hızla uçtu. Bu da onu potansiyel olarak dünyanın en hızlı uçan hayvanı haline getirdi. New Scientist'e konuşan bazı bilim insanları, yarasaların yer çekimi veya rüzgar desteğine sahip olabileceğini söyleyerek kayıtlara şüpheyle baktılar, ancak çalışmanın yazarları sonuçlarına güvendiklerini ifade ettiler.


1. Bayağı doğan – 321+ km

Dünyanın en hızlı hayvanları listemizin ilk sırasında yer alan bayağı doğanın düz uçuşta genellikle 64 ila 96 km/saat hızla maksimum hızına ulaştığı düşünülüyor. Ancak bundan fazlası vardır. En yüksek hızına ise stoop adı verilen özel bir av dalışında ulaşır.

Bilim insanları yıllarca bu yüksek hızdan şüphe duydular. Ancak 1990'larda bazı araştırmacılar bu kuşun stoop hızını saatte 145 km gibi daha makul bir seviyeye çekti. 2000'li yıllarda bir araştırmacı, bir bayağı doğan ile birlikte paraşütle atlamaya başladı. Birlikte 321 kilometreyi aşan hızlarda dalış yapıyorlardı. Ancak bu bir dalış olduğu için dünyadaki en hızlı hayvan unvanı hala tartışmaya açıktır.

Caner Cem Martı
Değeri Değere Değen Kavrar...

Benzer Konular (5)