Karga deyip gecmeyin

Kargalar  kuzgunlar Güney Amerika hariç, dünyanın her yerinde yaşıyorlar. Her yerde bulunmaları nedeniyle bu dikkat çekici leş yiyicilere sembolik anlamlar da yükleniyor. Örnek İskandinav mitolojisinde bilgelik yüklenen kargalar...

Başlatan Luna, 20 Haziran 2022, 22:08:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Karga deyip gecmeyinKargalar  kuzgunlar Güney Amerika hariç, dünyanın her yerinde yaşıyorlar. Her yerde bulunmaları nedeniyle bu dikkat çekici leş yiyicilere sembolik anlamlar da yükleniyor. Örnek İskandinav mitolojisinde bilgelik yüklenen kargalar Hıristiyan düşüncesinde uğursuzluk getiren  cadıların yoldaşı olarak kabul edilmişlerdi.  Masallarda  filmlerde de önemli roller üstlendiği bilinmekte. Günümüzde ise kargaların  kuzgunların gerçekten de özel kuşlar olduğu anlaşılmış durumda. Birçok araştırma bu kuşların neredeyse insansı maymunlar kadar zeki olduğunu gösteriyor. Kargalar karmaşık sosyal birlikler içinde yaşıyor, alet kullanıyor, geleceği planlıyor  aralarında haberleşmeye yarayan çok farklı sesler çıkarabiliyorlar.

Washington Üniversitesi'nden Joan Garcia-Porta daha önce pek dikkate alınmayan bir alanı araştırdı. Kuşlar arasındaki çok sayıda farklılık, onlara farklı bölgelerde yaşamalarına izin veriyordu. Başka hiçbir kuş türü bu kadar yaygın değildi. Nature Communication dergisinde yayımlanan araştırma için ekip, dünya genelindeki yayılımını analiz etti. Küresel yayılımda önemli olan sadece yeni bölgelere ulaşmak değil, burada kalıcı olarak yaşayabilmek de önemli.

Son araştırma kuzgunların ve kargaların son derece hızlı bir şekilde gelişmeye devam ederek geniş alanlara yayıldığını gösteriyor; bu da onların farklı yaşam alanlarıyla başa çıkma konusunda çok iyi oldukları anlamına gelir. Çalışma çerçevesinde özellikle de Avrupa ve ABD müzelerindeki örnekler incelendi ve hayvanların soyağacı çıkarıldı. Buna göre üç özellik sayesinde kargalar tüm dünyaya yayılabilmişler: Kanat açıklığı, beden boyu ve diğer kargagillere kıyasla göreceli olarak büyük bir beyin. Geniş kanatları sayesinde uzaklara çok iyi uçabiliyor ve yeni bölgelere ulaşabiliyorlar. Bir yere geldiklerinde ise bu zeki hayvanlar davranışlarını buraya göre uydurabiliyorlar. Ve göreceli olarak büyük beyinleri sayesinde de daha küçük türlerle rekabeti kolaylaştırıyor.
Dünya üzerinde yayılırken de hızla yeni özelliklere kavuşuyorlar ve bu sayede hayvanlar Kuzey Kutbuna tıpkı tropikal bölgeler kadar rahat uyum sağlayabiliyorlar.
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (1)

300

Yanıtlar: 0
Gösterim: 315