Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kediler neden poposunu yüzünüze dayar?

Kedi besleyenlerin aşina olduğu 'garip' davranışlardan biri de kedinin kucağa çıktığında poposunu sahibinin yüzüne dayamasıdır. Bu davranışının altında yatan nedenleri uzman anlattı. Kedi davranışları üzerine biçok kitap...

Başlatan Kerem, 03 Eylül 2022, 14:14:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kediler neden poposunu yüzünüze dayar?


Kedi besleyenlerin aşina olduğu 'garip' davranışlardan biri de kedinin kucağa çıktığında poposunu sahibinin yüzüne dayamasıdır. Bu davranışının altında yatan nedenleri uzman anlattı.

image (1).jpeg

Kedi davranışları üzerine biçok kitap yazmış, Uluslararası Hayvan Davranışları Danışmanları Birliği'nin kedi bölümü kurucusu Pam Johnson-Bennett, kedinizin bu davranışını iğrenç ya da kötü olarak yorumlamanın yanlış olacağını vurguluyor


Johnson-Bennett'e göre kedilerin poposunu insanların suratına doğru yaklaştırması birkaç anlama gelebilir.

1.Kediniz kibarlık yapıyor

Kedilerin kendi aralarındaki selamlaşmasına dikkat çeken Johnson-Bennett cana yakın bir selamlaşmanın popo koklamayı içerdiğini anlatıyor: "Kedilerin dünyasında arka tarafını sunmak görgü kuralı gibidir. Birbirine arkadaşça davranan kediler çoğunlukla kuyrukları havada şekilde yaklaşır. Burun burun koklaştıktan sonra kedilerden biri arkasını döner ve bu kez arkasını koklatır."

Bir kedinin arka tarafında bulunan koku bezleri ve bunlara karşılık gelen feromonlar, kedi 'arkadaşlarına' kim oldukları ve nerelerde bulunduklarıyla ilgili ayrıntıları sunar.

Yani size sürekli poposunu uzatan bir kediniz varsa çok iyi yetiştirilmiş bir çozuğunuz var demektir.


2.İlgi istiyor

Bazı kediler için poposunu gösterme, ilgi istediği anlamına gelir. Bir dahaki sefere kediniz poposunu yüzünüze yaklaştırdığında onu sevmeyi deneyebilirsiniz.


3.Güven göstergesi

Johnson-Bennett doğal ortamlarında kedilerin daima alarm durumunda olduğunu anlatıyor: "Yaşadıkları alanı devamlı izlerler, potansiyel avlarına ya da tehditlere karşı dikkatlidirler."

Güvendikleri kişilerle güvenli bir rotamda olduklarını düşündüklerinde gözlerini kapatma eğilimindedirler. Hatta size güven duyduklarının işareti olarak arkalarını dönebilirler.
Bir başka deyişle yüz popoya duruşu bir kedinin en savunmsız olduğu pozisyonlardan biri. Ancak Johnson-Bennett kediniz size poposunu dönüp oturmuyorsa bile bu size güvenmediği anlamına gelmediğini vurguluyor.
  (56.93 KB , 740x493 - Gösterim: %1$d 9 .)


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)