Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Scottish Fold Kedileri

Genellikle gri tonlarında olan Scottish Fold, 1961 yılında İskoçya'da William Ross adındaki bir çiftçi tarafından fark edilmiştir. 1966 yılında kulak kıkırdağındaki bir mutasyon sebebiyle küçük ve içe doğru kıvrık kulak...

Başlatan Asrevya, 04 Eylül 2022, 02:41:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

04 Eylül 2022, 02:41:02 Son düzenlenme: 04 Eylül 2022, 02:43:33 Asrevya

Scottish Fold Kedileri


Genellikle gri tonlarında olan Scottish Fold, 1961 yılında İskoçya'da William Ross adındaki bir çiftçi tarafından fark edilmiştir. 1966 yılında kulak kıkırdağındaki bir mutasyon sebebiyle küçük ve içe doğru kıvrık kulak yapısı ile ünlenmiş olup GCCF (Governig Gouncil of the Funcy) tarafından kayıt altına alınmıştır. CFA (Cat Fanciers Association) tarafından, 1978 yılında şampiyonluk kazanmış olan bu kedi ırkı, en sevilen ve bakılan ırklar arasında yerini almıştır.


Scottish Fold özellikleri

Scottish Fold'lar genellikle uysal ve zekilerdir. Sahiplerine karşı çok sadıktırlar ve yeni kişilere kolayca adapte olurlar. Çocuklarla iyi dostluklar kurabilen bu kedi cinsi ideal bir ev kedisidir. Son derece sadık bir kedi cinsi olan Scottish Fold'lar birlikte yaşadığı kişilerle sıkı bağlar kurarlar. Herkesin kendilerini kucaklarına alıp sevmesine izin verseler de kendi seçtikleri insanlara karşı daha açık olurlar. Sahiplerine çok bağlı olsalar da ev içinde sürekli onları takip etmezler. Kucakta olmaktan çok sahiplerine yakın olmayı tercih ederler.

Scottish Fold'lar kıvrık kulakları ile diğer kedi cinslerinden çok daha farklı görünürler. Yuvarlak kafaları ve kıvrık kulakları geniş gözleriyle birleştiğinde bir baykuşa benzerler. Kılları kısadır, ancak Fold longhair isimli uzun kıllı bir türü de vardır. Kılları çok çeşitli renklerde olabilir. Bu ırkta sıkça görülen kıl renkleri arasında tekir, tekir-beyaz, krem, duman, portakal sayılabilir. Göz renkleri kıl renklerine bağlı olarak değişiklik gösterir, genellikle bakır ve altın renkli gözlere sahip olsalar da mavi veya yeşil gibi farklı göz renkleri de görülebilir. Ağırlıkları ortalama 3-6 kg arasındadır ve ortalama olarak 11-14 yıl arasında yaşam süreleri vardır.


Fiziksel nitelikler

Scottish Fold ırkı kediler genel olarak kıvrık kulaklarıyla bilinse de uzun kulaklı varyasyonları da vardır. Bu uzun kulaklı Fold ırkı kedilere Scottish Straight denir. Bu cins kedilerin kulakları katlanmamıştır, fakat yine de Fold olarak anılır. Scottish Fold'ların fiziksel özelliklerine bakalım.

Vücut yapısı
Scottish Fold'lar orta boyutlu kedi sınıfındadır. Genellikle kül rengindedir. Erkekler ortalama olarak 5 kg ağırlığında ve dişiler 4-7 kg ağırlığındadır. Vücut yapısı (özellikle baş ve yüz kesimi) genellikle yuvarlak, gözleri iridir. Geniş aralıklı gözleriyse "tatlı" bir ifade takar.

Kafa
Scottish Fold'ların geniş gövdelerine oranla küçük sayılabilecek yuvarlak bir kafaları vardır. Boyun kısımları kısa olsa da kalın ve yoğun tüylüdür.

Kulaklar
Kulaklar, Scottish Fold'ları diğer kedilerden ayıran en büyük özellikleridir. Bu cins kedilerin kulakları öne veya arkaya katlıdır. Küçük kulakları uçlara doğru sivrilir.

Gözler
Scottish Fold'ların karakteristik özellikleri ile uyumlu renkli gözleri vardır. Geniş bir göz yapısına sahiptirler. Göz renkleri kıl renklerinde bağlı olarak değişiklik gösterebilir, çoğunlukla altın ve bakır renkli gözlere sahip olsalar da yeşil veya mavi gibi farklı göz renklerine de sahip olabilirler.


Scottish Fold bakımı nasıl yapılır?

Scottish Fold'ların bakımı söz konusu olunca öncelikle kulaklara dikkat etmek gerekir. Fold'ların kulakları rutin olarak kontrol edilmeli ve temizlenmelidir, aksi takdirde enfeksiyon kapabilir. Orta derecede tüy dökümü olan Scottish Fold'ların rutin olarak kedi tarağı ve kedi fırçası gibi eşyalarla tüy bakımı yapılmalıdır. Haftada 2-3 kez tüylerini tararsanız, bu dünya tatlısı kediler ölü tüylerinden arınacak ve rahatlayacaklardır.

Scottish Fold'ların sağlıklı bir ömür geçirmeleri için premium kedi maması çeşitleriyle beslenmeleri önerilmektedir. Çünkü Fold'lar beslenme konusunda oldukça titizlerdir, beğenmedikleri mamayı aç olsalar da yemezler. Ayrıca bu kedi cinsi sudan pek hoşlanmamaktadır, bu nedenle kesinlikle gerekmediği sürece yıkamamanız tavsiye edilir. Eğer yıkamak zorunda kalırsanız, ılık suda yıkamanız ve hasta olmaması için havlu ile iyice tüylerini kurutmanız gerekir. Ancak, kesinlikle kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmamalısınız. Scottish Fold'ların tırnakları çok hızlı bir şekilde uzayabilir, bu sebeple düzenli olarak kesilmesi gerekir. Aksi taktirde uzayan tırnakları içe doğru kıvrılarak kedinizin patisine zarar verebilir. Scottish Fold'ların sağlıklı bir yaşam sürmeleri için aşıları düzenli bir şekilde yapılmalıdır ve veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır.Scottish Fold acı çekiyor mu?

Scottish Fold'lar osteokondrodisplazi adı verilen bir genetik rahatsızlığı yaşarlar. Bu rahatsızlık, kıkırdak ve kemik deformasyonlarına yol açmaktadır. Özetle, Scottish Fold'lar hayatları boyunca acı çeker. Birçok araştırmacı ve veteriner hekim, Scottish Fold'ların üretiminin etik olmadığı ve bu kedilerin üretiminin sonlandırılması konusunda aynı fikirdedir.


Scottish Fold almak yasak mı?

Bazı ülkelerde Scottish Fold'ları satmak ve almak yasak olsa da Türkiye'de böyle bir yasak söz konusu değil. Ancak tabii ki etik açıdan hayvanların parayla alınıp satılması uygun değildir.

Caner Cem Martı
Değeri Değere Değen Kavrar...

Teşekkür ederim hocam. Çektikleri acı sebebi ile bu türün alınıp satılmasına bende karşıyım. Evimizde sessiz sakin bir kedi besleyeceğiz diye ağrı çekmelerine göz yumuyoruz. 


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Çok doğru. O canlıların da bir vebali var. Vicdan kaybedilmemeli. Hep ben diyenler vicdanı da gözardı eder. 
Değeri Değere Değen Kavrar...

Benzer Konular (2)