Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yılanlar Duymamasına Rağmen Müzikle Nasıl Dans Ederler?

Yılan oynatıcılığı ismiyle yapılan gösterilerde gerçek bir eğitmenliğin söz konusu olduğu düşünülür. Bunun arka planında neler döndüğü ise pek çok kişi tarafından bilinmez.Ölümcül oranda zehir taşıdığını...

Başlatan Asrevya, 04 Eylül 2022, 22:24:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yılanlar Duymamasına Rağmen Müzikle Nasıl Dans Ederler?


Yılan oynatıcılığı ismiyle yapılan gösterilerde gerçek bir eğitmenliğin söz konusu olduğu düşünülür. Bunun arka planında neler döndüğü ise pek çok kişi tarafından bilinmez.

Ölümcül oranda zehir taşıdığını bildiğimiz hayvanlara doğal olarak yaklaşmayız.
Özellikle Doğu taraflarına gittiğimizde vahşi hayvanlarla akla sığmayan gösterilerin yapıldığına şahit oluruz. Yılanların üflemeli çalgılarla dans ettirilmesi de bu gösterilerin öne çıkanlarından.


Yılanların bildiğimiz anlamda bir kulağı yok. Yani çoğu zaman sesi duyamazlar:

Bu bağlamda sadece iç kulaklarında bir kemik bulunur ve bu da çene kemiklerine bağlıdır. Süründükleri sırada hâliyle yerde olan bu kısım da titreşimleri hissetmelerini sağlar. Yani bir avcı yılana yaklaştığı sırada onun sesini duymasa da titreşimlerle bunu fark edebilir. Bazı yılanlar hava yoluyla onlara ulaşan ses dalgalarını da alabilir fakat bunların frekans aralığı oldukça düşüktür.


Bahsettiğimiz gösterilerde en çok kobra türü kullanılır:

Kobralar, direkt saldırmadan önce dik durmaları ve savunma pozisyonuna geçmeleriyle bilinirler.
Bu noktada karşıya tısladıkları ve onun hareketlerini takip ettikleri görülebilir. Saldırmaya hazır olduklarını gösteren bu duruş sırasında korkutucu şekilde tıslamaları duyulur ve bazı türler ısırmaya gerek kalmadan zehri avına atabilir.


Yani avlarıyla karşı karşıya gelir gelmez direkt saldırmaları söz konusu değildir.

Bu yüzden yılan oynatıcılığı yapanlar, yılanların olduğu kabın kapağını açtıklarında direkt saldırıya uğramazlar.


Peki neden dans ediyormuş gibi görünüyor bu hayvanlar?

Çoğu yılanın detayları görmekte zorluk yaşadığı bilinir. Yani avların şeklini fark etseler de iş detay konusuna geldiğinde zorlanırlar. Kobralarda da durum buna yakındır. Dik durduklarında karşılarında hareket eden üflemeli çalgılar da bir tehdit olarak algılanır ve onun hareketlerini takip ederler.

Yani müzikle hareket ediyormuş gibi görünseler de aslında sadece potansiyel tehdit olarak gördükleri şeyi izliyor olurlar.


Peki bu tehlike karşısında yılanları oynatanlar ne yapıyor?

Doğal ortamdan alınıp küçük kaplara konulan bu hayvanların saldırgan olması oldukça normal. Bu sebeple de bu işi yapanlar birkaç koruyucu önlem alıyor. Bunların arasında yılanların çenelerinin ezilmesi ve ağzın fark edilmeyecek şekilde dikilmesi gibi birbirinden farklı şeyler bulunur.

Emirhan Keleşoğlu
Değeri Değere Değen Kavrar...

Benzer Konular (5)

108

Yanıtlar: 0
Gösterim: 552

28 Kasım 2020, 19:10:23
sade tarafından
2554

Yanıtlar: 0
Gösterim: 695