Kağıt Üretimi Aşamaları Nelerdir

Kağıt üretimi kısaca bitkiyi liflerine ayırma ve hepsini bir hizaya sokarak içine çeşitli kimyasalların katılmasıyla gerçekleşir. Bu üretimdeki temel aşamalar:1. Ağaçlar kesilerek kütük haline getirilir.2. Kütüğün kabuğu içe...

Başlatan Kerem, 10 Nisan 2021, 22:58:56

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

10 Nisan 2021, 22:58:56 Son düzenlenme: 10 Nisan 2021, 23:08:32 KeReM @
Kağıt üretimi kısaca bitkiyi liflerine ayırma ve hepsini bir hizaya sokarak içine çeşitli kimyasalların katılmasıyla gerçekleşir. Bu üretimdeki temel aşamalar:

1. Ağaçlar kesilerek kütük haline getirilir.

2. Kütüğün kabuğu içe zarar vermeyecek şekilde soyulur.

3. Soyulan kütükler kimyasal bir suya atılır. Bu kimyasal suyun içinde ağaç liflerini bir arada tutan lignin adlı maddeyi çözen karışımlar vardır. Bundan sonra kağıt beyazlatılır.
   
4. Elde edilen hamur karıştırıcı makineye girer. Burada hamurun içine kaliteyi artırması için Çin kireci gibi dolgular, renk pigmentleri, suya dayanıklılık sağlayan maddeler katılır. Karıştırıcı lifleri pürüzsüz bir hamur haline getirir.
   
5. Hamur suyundan arındırılması için sıkı tel örgü şeklindeki bir bende dökülür. Sudan daha çok ayırmak için ayrıca soğurma yöntemi kullanılır. Bu aşama sonunda hamur bir silindir tarafından sıkıştırılır.
   
6. Ek silindirlerle bu işlem sonunda hamur sudan tamamen arınır ve düzleşir.

7. Son aşama olarak da ağsı durumdaki hamur sıcak silindirler sayesinde iyice kurutulur.


Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm