Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

10 Madde İle Çadır Kurmak İçin Yer Seçimi

Çadır Kurmak İçin Yer SeçimiKötü hava şartlarından korunmak kampçının moralini ve motivasyonunu yüksek tutacaktır. Doğayla başbaşa kaldığınızda bir çadırın ya da yapacağınız bir barınağın sizin için ne kadar önemli...

Başlatan Kerem, 13 Kasım 2020, 21:22:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

13 Kasım 2020, 21:22:42 Son düzenlenme: 05 Şubat 2022, 19:17:29 KeReM @

10 Madde İle Çadır Kurmak İçin Yer Seçimi


Çadır Kurmak İçin Yer SeçimiKötü hava şartlarından korunmak kampçının moralini ve motivasyonunu yüksek tutacaktır. Doğayla başbaşa kaldığınızda bir çadırın ya da yapacağınız bir barınağın sizin için ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

      Çadırınınızın markası, özellikleri ve ebatı ne kadar iyi olursa olsun çadırınızı doğru yere kurmadığınız sürece sizi istediğiniz gibi korumayacaktır. Bu nedenle çadırımızı kurmak için çadır yerini nasıl seçeceğiz bakalım.

1. Kalacağımız arazinin kuru olan yüksek kesimlerini seçmeliyiz. Zemin suyun süzülmesine olanak sağlayacak kadar yüksek olmalıdır.

2. Zemin düz ya da mümkün olduğunca az meyilli olmalıdır.

3. Zeminde kaya, ağaç kökleri olmamalıdır. Zemin mümkün olduğunca tesviye edilmelidir.

4. Çadırın girişi rüzgar almayacak şekilde koruyabilecek şekilde yer seçilmelidir. (Rüzgar istikametine ters yönde)

5. Ormanlık bölgelerde kuru ağaç ve büyük dalların altına çadır kurmamaya özen göstermeliyiz. (Uyurken kucağımızda bir ağaç ile uyanmak istemeyiz ;) )

6. Çok kalabalık ve gürültülü olmamalıdır. 

7. Karayoluna çok yakın olmamalıdır.

8. Acil durumlarda hastayı en seri şekilde tedavi merkezine ulaştıracak imkana sahip olmalıdır.

9. Su temini kolay olmalı.

10. Bence en önemli maddemiz olan ani su baskınına maruz kalabileceğimiz düzlük ve dere yataklarına, dağlık alanlarda sel yarıkları üzerine, dik kayalık ve yüksek dağların dibine çadır kurmayınız.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)