Heyecan Anında Titreme Nasıl Önlenir?

Heyecan Anında Titreme Nasıl Önlenir?Gerginlik anlarında yaşadığınız şiddetli ve sürekli titremeler anksiyete belirtisi olabilir. Anksiyete hastalarında titremenin yanı sıra; nefes darlığı, çarpıntı, ağız kuruması, baş...

Başlatan Kerem, 10 Nisan 2021, 02:21:10

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] AnındaHeyecanNasılÖnlenirTitreme
Heyecan Anında Titreme Nasıl Önlenir?

Gerginlik anlarında yaşadığınız şiddetli ve sürekli titremeler anksiyete belirtisi olabilir. Anksiyete hastalarında titremenin yanı sıra; nefes darlığı, çarpıntı, ağız kuruması, baş dönmesi, mide bulantısı, asabiyet ve konsantrasyon bozukluğu gibi başka belirtiler de görülür. Bu tip titremeler; rahatlama teknikleri, beslenme düzeninin değiştirilmesi, düzenli egzersiz ve hidrasyon ile tedavi edilir.

--Heyecan anında titremeyi azaltmak için günlük rahatlama tekniklerini uygulayın. Kas gevşetme, meditasyon, yoga ve nefes egzersizleri bu tekniklerden bazılarıdır.

--Düzenli egzersiz rutininizi oluşturun, hareket beyinde iyi hissetmeyi sağlayan kimyasalların –endorfinlerin- üretimini arttırır, sinir ve kas gerginliğine iyi gelir. Etkili bir egzersiz rutini günde en az 30 dakika, haftada 3 ila 5 gün arası yapılandır.

--Gün içerisinde düzenli aralıklarla üç ana öğün ve iki ya da üç ara öğün yiyin. Tatlı ve hamur işi gibi basit karbonhidratlardan uzak durun, bunların yerine tam tahıllar gibi kompleks karbonhidratlar tüketin.
Kompleks karbonhidratlar, vucuttaki glukoz salınımını yavaşlatır, tedirginlik ve titreklik hali yaratan kan şekerindeki ani düşüş ve çıkışları önler.

--Bol su içerek vücudunuzun nem düzeyini yeterli miktarda tutun. Sinir sistemini harekete geçiren kafeinli içeceklerden uzak durun.

--Bir psikoterapist ile bilişsel-davranışçı tedavi (CBT) yöntemleri hakkında görüşün. CBT, beyne olumlu düşünceler yerleştirerek tedirginlik hissini ve titremeyi önlemeyi öğretir. CBT ile birlikte genellikle antidepresan türü ilaçlar kullanılır.

Öneri ve Uyarılar

Sorunun başka bir medikal durumdan kaynaklanmadığından emin olmak için bir doktora görünün. Göründüğünüz doktor size uygun bir tedavi yöntemi önerebilir.


Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm