Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Reklam içerikli konu paylaşımının tamamen yasak olduğunu ve reklam içerikli bir paylaşım yaparsanız forumdan yasaklanarak mesajınızın silineceğini hatırlatmak isteriz. Sizin emeklerinize, bizimde zamanımıza yazık. :)

Japon Çalışma ve Motivasyon Felsefesi Kaizen Sistemi

KAİZEN SİSTEMİ NEDİR?Kaizen, kai ve zen, yani değişim ve iyi sözcüklerinden türetilmiştir. Yani temel amaç sürekli olarak, istikrarlı olarak değişebilmektir. Kaizen felsefesi hem bireysel hem de kolektif olarak uygulanabilir. Bu...

Başlatan Asrevya, 14 Ocak 2023, 23:29:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Japon Çalışma ve Motivasyon Felsefesi Kaizen Sistemi

KAİZEN SİSTEMİ NEDİR?

Kaizen, kai ve zen, yani değişim ve iyi sözcüklerinden türetilmiştir. Yani temel amaç sürekli olarak, istikrarlı olarak değişebilmektir. Kaizen felsefesi hem bireysel hem de kolektif olarak uygulanabilir. Bu nedenle iş dünyasında çalışma motivasyonunu artırmak adına kullanılabiliyor.KAİZEN SİSTEMİNİ FARKLI KILAN NE?

Kaizen asla tatmin olmaz ve kendini daima aşmanın peşinden koşar. Bu nedenle mükemmel olana yavaş yavaş, deyim yerindeyse damlaya damlaya ulaşmak ister. Kaizen'in dinamiklerini incelediğimiz zaman aslında Japon geleneklerine sıkı sıkıya bağlı bir felsefe olduğunu görebilirsiniz.

Bugün tüm dünyaya yayılan bir prensip olan Kaizen felsefesinde sonuç, odaklanılan yer değil. Bu noktada sonuçtan öte, sürecin kendisi daha fazla kutsanıyor. Bu nedenle iyi olma arzusu asla bir sonuç üzerinden değerlendirilmiyor. Çünkü bunun sonu olmayan bir döngü olduğuna inanılıyor.

Merkezine insanı alan düşünce, insanı bir olumsuzluğun gerekçesi olarak görmez, bunun yerine sorunu çözecek unsur olarak değerlendirir. Kaizen felsefesi ile yönetilen firmalarda, herkes tek bir kişi gibi düşünülür. Bu nedenle şirkete ait her türlü problemde herkes sorumluluk hisseder. Konular ortada kalmaz, çözümsüz kalmaz, kimse suçlanmaz, bunlarla vakit kaybedilmez.

KAİZEN SİSTEMİ NASIL UYGULANIR?

Kaizen'de bireysel çalışmalara ve kişisel egolara genelde yer verilmez. Kaizen düşüncesini oluşturan 4 önemli saç ayağı bulunuyor.

Planla, Uygula, Kontrol Et ve Önlem Al

Planla aşamasında hedefler ortaya konur. Burada kar değil kalite odaklı düşünülür. İhtiyaç duyulan kaynaklar saptanır ve temin edilir.

Uygulama aşamasında yapılan plan, detaylı bir şekilde pratiğe dökülür. Sonuç iyi olmazsa planlama aşamasına yeniden dönülüyor.

Kontrol Et kısmında uygulama ile ilgili sonuçlar takip ediliyor. Hedeflerde herhangi bir sapma varsa aynı şekilde plan safhasına geri dönülmek zorunda.

Önlem al bölümünde ise söz konusu iyileştirme çabalarının geçici değil, kalıcı olması adına çalışmalar yürütülüyor. Önlemler standart bir form kazanıyor ve tüm ekibe yayılıyor. Bunun oturması için de şirket eğitimleri bu noktada önemli bir rol üstleniyor.


Yeniçağ
Değeri Değere Değen Kavrar...

Alıntı yapılan: Asrevya - 14 Ocak 2023, 23:29:41Kaizen'de bireysel çalışmalara ve kişisel egolara genelde yer verilmez. Kaizen düşüncesini oluşturan 4 önemli saç ayağı bulunuyor.

Kişisel egoları ve bireyselciliği bir kenara bırakabilirse insan zaten başarıya giden kapıyı aralamıştır. Diğer türlü insan sadece başardığını düşünür.
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)