Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

İnsan Kaynakları Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışır?​

İnsan Kaynakları Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışır? İstanbul Medipol Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Gümüşhane Üniversitesi'nde eğitim veren İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünü isteyenlerin YGS...

Başlatan Kerem, 20 Aralık 2022, 19:55:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İnsan Kaynakları Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışır?​

İnsan Kaynakları Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışır?

 İstanbul Medipol Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Gümüşhane Üniversitesi'nde eğitim veren İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünü isteyenlerin YGS ve LYS'den yeterli puan alınması gereklidir. İki farklı puan türüyle öğrenci alınır. LYS'de TM-1, YGS'den ise YGS-6 puanlarıyla öğrenci kabul eder. Eğitim süresi 4 yıldır. Bölüm mezunları ''İnsan Kaynakları Yönetimi'' diplomasına sahip olur ve ''İnsan Kaynakları Yöneticisi'' unvanını alır.
 
 Bölümün amacı yeniliklere açık, ekip çalışmasına yatkın, eleştriler düşünebilen, iletişim hakkında bilgi sahibi olan, araştıran, sonuç odaklı yaklaşıma sahip öğrenciler yetiştirilmesidir. İnsan kaynakları yöneticisi veya personel müdürüne bağlı olarak görev alabilirler. Kurumsal firmalarda veya özel sektörde bir şirkette kolaylıkla iş bulunabilir. Çalıştıkları yerlerde başarı gösterenler kalite güvence sorumlusu, insan kaynakları yöneticisi veya personel yöneticisi olabilirler.
 
 Bölümde okutulan derslerden bazıları iktisada giriş, araştırma yöntemleri, endüstri sosyoloji, davranış bilimleri, hukuka giriş, genel muhasebe, yönetim ve organizasyon, istatistik, envanter bilanço, turizme giriş, kamu yönetimi, halkla ilişkiler, kariyer yönetimidir. Bölüm mezunları genellikle iş ortamlarında işe alım, bordrolama, eğitim ve kariyer yönetimi yaparlar. İş başvurusunda bulunan kişiler çoğunlukla insan kaynakları bölümüyle görüşür, insan kaynakları yöneticisi başvuruları alır, adaylarla görüşür ve kriterlere uyarsa işe kabul eder.
 
 İnsan kaynakları yöneticisi çalıştığı işletmenin çalışanlarından sorumlu kişilerdir. Çalışanların sayısını, işletmeye başvuran adayların seçilmesini, çalışanların emeklilik, hastalık, izin ve çalışma ortamlarını belirler. İşe yeni başlayan çalışanların alışma süresinde işe uyum sağlaması için oryantasyon programları düzenler. İşletmelerdeki bütün yönetici ve çalışanlarla iletişim halindedir. Çalışma performans değerlendirmesi yapar, sistemini düzenler ve üst kişilere bu raporları sunar. İnsan Kaynakları Yönetimi Mezunlarının Çalışma Alanları;


  • Şirketlerin insan kaynakları departmanlarında
  • Eğitim kurumlarında
  • Sivil toplum kuruluşlarında
  • Kurumsal yapıya sahip şirketlerde
  • Devlet kurumlarında
  • Büyükelçilik, konsolosluk ve bakanlıklarda görev alabilirler.

 Büyükelçilik, konsolosluk ve bakanlık gibi önemli devlet kurumlarında çalışmayı isteyen adaylar yabancı dil bilgisine sahip olmalıdır. Halkla İlişkiler gibi bölümlerde de yan dal yapabilir ve çalışma alanlarını genişletebilirler. Bölüm mezunları ek sertifikalar alarak iş hayatlarında bir adım önde olabilir. Eğitim hayatına devam ederek yüksek lisans yapılabilir. Mezunlar akademik kariyer sahibi olabilirler.
 
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)