Kaza Namazların Kamet Getirmek Gerekir mi ?

Birden fazla kaza namazı kılan kimse hepsine ayrı ayrı ezan okuyup kaamet getirmesi gerekir mi?Ezan ve kamet okumak vakit namazlarında sünnet olduğu gibi,kaza namazları içinde sünnettir.Birkaç kaza namazı başka başka yerlerde kaza...

Başlatan Maui, 13 Nisan 2021, 17:39:49

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

13 Nisan 2021, 17:39:49 Son düzenlenme: 13 Nisan 2021, 17:42:50 KeReM @
Birden fazla kaza namazı kılan kimse hepsine ayrı ayrı ezan okuyup kaamet getirmesi gerekir mi?

Ezan ve kamet okumak vakit namazlarında sünnet olduğu gibi,kaza namazları içinde sünnettir.

Birkaç kaza namazı başka başka yerlerde kaza edildiği taktirde,her biri için hem ezan okumak hem de kamet getirmek laımdır.Ancak aynı mekanda kaza edilirse,her biri için ezan ve kamet daha faziletli isede,ilk kaza edilecek namaz için ezan ve kamet okunup,diğerleri için sadece kamet okunması kafidir.

13 Nisan 2021, 17:40:19 #1 Son düzenlenme: 13 Nisan 2021, 17:43:03 KeReM @
Ezan ve kamet sünnettir. Bunlar okunmadığında da kılınan namaz geçerli olur.

Evde veya kırda tek başına kılınacak farz namazlar için, hem ezan, hem de ikâmet getirilmesi daha faziletlidir. Fakat ezan terk edilebilir, sadece ikamet de yeterlidir. İkâmetin terkiyle sadece ezan okunması ise mekruhtur.

Bu konuda Hz. Selman'dan şu hadisi şerif rivayet edilmiştir.
Alıntı"Bir kimse boş bir yerde bulunup da namaz vakti girse, abdest alsın. Eğer yalnız ikamet alırsa, kendisiyle birlikte iki melek namaz kılar. Eğer hem ezan okur, hem ikamet alırsa, kendisiyle beraber cünudu ilahiyyeden iki ucu görünmez bir cemaat namaz kılar."
 
Birden Fazla Kaza Namazı Kılınırken, Namaz Sayısınca Ezan ve İkâmet Getirmek Lâzım mıdır?

Farklı kaza namazları başka başka yerlerde kaza edildiği takdirde, her biri için ayrı ezan ve ikâmet lâzımdır. Aynı yerde kaza edilirse, her biri için ayrı ayrı ezan ve ikamet daha faziletli ise de, ilk kaza namazı için ezan ve ikamet, diğerleri için sadece ikâmet de yeterlidir.