Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz; Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

İsteksiz Yaşamak - Apati Sizi Yakaladığında

İsteksiz yaşamak üzüntü, ilgisizlik ve arzu eksikliği olarak kendini gösterir. Ancak, birçok insan bu duruma müdahale etmeden, bu konuda iletişim kurmadan ve yardım istemeden hayatlarına devam eder. Ama neden ne hissettiklerini...

Başlatan Kerem, 02 Eylül 2022, 22:51:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İsteksiz Yaşamak - Apati Sizi Yakaladığındaİsteksiz yaşamak üzüntü, ilgisizlik ve arzu eksikliği olarak kendini gösterir. Ancak, birçok insan bu duruma müdahale etmeden, bu konuda iletişim kurmadan ve yardım istemeden hayatlarına devam eder. Ama neden ne hissettiklerini gizliyorlar? Peki bu durumda olan sizseniz ne yapabilirsiniz?
İsteksiz yaşamak tamamen apatinin bir yansımasıdır. Şu an ne olduğu veya gelecekte ne olacağı ile ilgili olmak konusunda motivasyon eksikliğidir. Bu durumda her gün yataktan kalkmak genellikle bir çile haline gelir. Bu durum, apati yaşayan bir insanın aklını yöneten ağırlık nedeniyle tırmanması çok zor ve dik bir yokuştur.

Depresyondaki insanların her sabah kalkmasının onlar için çok zor olduğunu unutmayın. Bunun nedeni, belirli görevleri yerine getirme gücünden yoksun oldukları halde bu görevlerle zaman geçirmeleri gerekmesidir. Bir bakıma, taşıdıkları ekstra ağırlık nedeniyle ekstra çaba sarf etmeleri gerekir. Hepsi de kahvaltı etmek, giyinmek ve duş almak gibi basit hedeflere ulaşmak için. İsteksizlik o kadar iç karartıcıdır ki, herhangi bir konuda inisiyatif almak çok zorlaşır.


Apatiyle karşı karşıya, konudan tamamen kaçınmak

Birisi size nasıl hissettiğini açıkladığında, onlara samimi olarak tavsiyeler verebilirsiniz. "Tamam", "Bu da geçecek", "Herkesin sorunları var", "Neşelen" veya "Çok fazla önem verme" gibi sözler söyleyerek onları teselli etmeye çalışabilirsiniz. Evet, yardım etmek için bunu yapabilirsiniz. Ancak bu tür bir tavsiye, istekleri olmadan yaşayan bir kişi için anlamsızdır. Aslında hiç de rahatlatıcı değildir aslında tam tersi etki yaratır. Depresyonda olan bir kişi, anlaşılmadığına inanırsa sizinle iletişim kanallarını kapatabilir. Aslında, kendilerini daha da geri çekeceklerdir.

Birisi size isteksizce yaşadığını söylese ne yaparsınız? Bu kişi sizin desteğinize ve aktif dinlemeye ihtiyaç duyabilir. Onları anlamaya çalıştığınızı ve size güvenebileceklerini hissetmeleri gerekiyor. Onlar arzuları olmadan yaşamak için ne anlama geldiğini ifade etme, devam etmelerinin ne kadar zor olduğunu açıklama konusunda rahat olacaklar.


Apatinin ötesinde

Araştırmaya göre, bir ilgisizlik içinde, arzu olmadan yaşamanızın nedeni fizyolojik bir bileşen olabilir. Bilim adamları bu durumları belirli beyin devreleriyle ilişkilendirir. Belirli zamanlarda işlevlerinde belirli anormallikler gösteren durumlar olabilir. Bu nedenle, birinin apatisinin arkasında başka dış etkenler olabileceğini düşünüyorlar.

Örneğin, ilgisizliğin altında altta yatan bir psikolojik durum, depresyon veya distimi olabilir. Bu nedenle, bu durumun üstesinden gelmek için ilk adımlardan biri tıbbi problemleri veya psikolojik problemleri elemektir.

Bu durumda, İster kişinin en yakın çevresin veya bir profesyonel aracılığıyla olsun, destek istemek hayati önem taşır. Çünkü zaman zaman acı dayanılmazdır ve bir kişi bu durumla kendi başına baş edemez. Gördüğünüz gibi, dışarıdan gelecek yardıma ihtiyaçları var.Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

1971

Başlatan kaska12


Yanıtlar: 0
Gösterim: 2362

18 Eylül 2021, 10:56:45
kaska12 tarafından
3751

Yanıtlar: 0
Gösterim: 126

1181

Yanıtlar: 0
Gösterim: 388