HAREKETSIZ YASAM SAGLIGA ZARARLI

Dünyada her yıl üc milyon ikiyüzbin kişi, fiziksel hareketsizlik nedeniyle yaşamını yitiriyorHacettepe Üniversitesi  Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe: Son yıllarda hareketsizliğin sağlık açısından çok...

Başlatan Luna, 01 Temmuz 2022, 01:50:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HAREKETSIZ YASAM SAGLIGA ZARARLI


Dünyada her yıl üc milyon ikiyüzbin kişi, fiziksel hareketsizlik nedeniyle yaşamını yitiriyor
Hacettepe Üniversitesi  Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe: Son yıllarda hareketsizliğin sağlık açısından çok büyük tehdit olduğunu vurguladı ve yetersiz fiziksel aktivitenin birçok hastalığın gelişmesinde etkisinin bulunduğunu, bu nedenle önemli bir halk sağlığı sorunu olarak görüldüğünü  "Dünyada her üç erişkinden birinin yeterince hareket etmediği ve her yıl 3,2 milyon insanın fiziksel hareketsizlik nedeniyle öldüğü vurguladi.

Özcebe, fiziksel hareketsizliğin, kalp ve damar hastalıkları, kanserler  şeker hastalığı gibi bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı olarak hem ölümlere hem de yaşam kalitesinin düşmesine yol actigini belirtti. "Hareketsiz kalma ve aynı hareketleri yapma sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Büro çalışanlarının günlük egzersizlerini yapmasının yanı sıra gün boyunca bazı hareketleri yapması bu tür sağlık sorunlarının görülmesini önleyecektir."
Merdiven çıkarak kalori yakın
Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Nazan Koşar, büro çalışanlarının her saat başı egzersiz için birkaç dakikasını ayırması önerisinde bulundu.Asansor yerine merdiven kullanin telefon yerine yanina gidin,cay kahve molasi yerine yuruyus yapin molalarda oturmak yerine ayakta sohbet edin . Kisacasi vucudunuzu hareket ettirin sandelye koltukta sabit durmayin uzun sure.
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Güzel bir konu aslında, teknolojinin gelişmesiyle hayatımız kolaylaştı ama geçmişte beden gücümüzle hallettiğimiz işleri artık bir düğmeye basarak halleşiyoruz. Farkında olmasakta buda bizim sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)

3585

Yanıtlar: 0
Gösterim: 142

1437

Yanıtlar: 0
Gösterim: 281

625

Başlatan fσrвíddєn


Yanıtlar: 1
Gösterim: 331

1032

Yanıtlar: 2
Gösterim: 392

2020

Yanıtlar: 0
Gösterim: 298