Parmakların Buruşma Nedeni Ortaya Çıktı

Suda uzun süre kaldığında parmakların buruşmasının nedeninin, derinin sünger gibi suyu çekmesinden ve tahrip olmasından kaynaklandığı düşünülürdü.Ancak insanların bu özelliği onların yeni bir yeteneğini ortaya...

Başlatan Kerem, 17 Haziran 2021, 02:11:19

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

17 Haziran 2021, 02:11:19 Son düzenlenme: 17 Haziran 2021, 02:28:50 Kerem

Parmakların Buruşma Nedeni Ortaya Çıktı


Suda uzun süre kaldığında parmakların buruşmasının nedeninin, derinin sünger gibi suyu çekmesinden ve tahrip olmasından kaynaklandığı düşünülürdü.


Ancak insanların bu özelliği onların yeni bir yeteneğini ortaya çıkardı.Suda uzun süre kaldığında parmakların buruşması derinin süngerimsi özelliğinden değil, ıslak nesneleri daha iyi kavrayabilmesi için.

İngiliz ''Biology Letters'' dergisinde yayımlanan araştırmaya göre; İngiltere'deki Newcastle Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması buruşmuş parmakların ıslak durumlarda daha iyi kavrama sağladığını gösterdi.Araştırmacılardan Tom Smulders, bunun, ''Araçların daha iyi yol tutmasını sağlayan lastiklerdeki tırtıklara benzediğini'' vurguladı.Smulders ve ekibi, gönüllülerden önce elleri kuru olarak farklı boyutlardaki misketleri tutmalarını istedi.

Daha sonra bilim adamları gönüllülere bu işlemi ellerini 30 dakika sıcak suda beklettikten sonra yaptırdı.Katılımcıların parmakları buruşmuşken ıslak misketleri daha çabuk yakaladıkları görüldü.Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benim, uzun süre kalmasına bile gerek kalmıyor.

bilim ne diyor bilmiyorum ama deri bu şekilde olunca kesikleri falan algılamıyor... özellikle denizde çok kalınca ayaklar parçalanıyor hissetmiyorsun... bir kere duş'da deneyimini yaptım ellerimde kağıt gibi yırtılıyor az oynamıştım... acı yok ama sonra çekiyorsun fena oluyor... o haldeyken bir işe girişmemek lazım gelir diye düşünüyorum..
Fazla değer verdiğin Herşey çabuk ölür
F.A

Alıntı yapılan: Charismax - 18 Haziran 2021, 03:31:18bilim ne diyor bilmiyorum ama deri bu şekilde olunca kesikleri falan algılamıyor... özellikle denizde çok kalınca ayaklar parçalanıyor hissetmiyorsun... bir kere duş'da deneyimini yaptım ellerimde kağıt gibi yırtılıyor az oynamıştım... acı yok ama sonra çekiyorsun fena oluyor... o haldeyken bir işe girişmemek lazım gelir diye düşünüyorum..


Hiç farketmemişim, söylediğin gibi o haldeyken bişeyler yapmaya çalışmak tehlikeli o zaman.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...