Smear Testi Nedir ve Kim Yapmalı ?

Smear Testi Nedir  ve Kim Yapmalı ?Rahim, rahim ağzı kanseri gibi birçok önemli sağlık sorunları açısından kadınların jinekolojik muayenelerini yaptırmaları son derece önem taşıyor. Ancak buna rağmen birçok kadın bu denli...

Başlatan Kerem, 10 Haziran 2021, 23:30:35

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Smear Testi Nedir ve Kim Yapmalı ?Smear Testi Nedir  ve Kim Yapmalı ?


Rahim, rahim ağzı kanseri gibi birçok önemli sağlık sorunları açısından kadınların jinekolojik muayenelerini yaptırmaları son derece önem taşıyor. Ancak buna rağmen birçok kadın bu denli önemli sağlık kontrolünü ihmal ediyor. Bunun önemli nedenlerinden biri de konuyla ilgili yeterli bilgi sahibi olunmamasından kaynaklanıyor. Bahçeci Sağlık Grubu Fulya Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aytun Aktan, kadın sağlığı açısından yıllık muayenelerin hayati önem taşıdığını belirtiyor. Rahim ağzı hastalıkları ile ilgili taramalar smear testi ile Op. Dr. Aktan şunları anlatıyor:

"Herhangi bir şikâyeti olmayan, seksüel olarak aktif kadınların rahim ağzı hastalıkları ile ilgili taramaları yıllık yaptırmaları çok önemlidir. Taramalarda kullandığımız smear testi aslında birçok kadını endişelenmesine neden olsa da aslında son derece basit işlemdir. Bir fırça ya da spatula ile rahim ağzından örnek alınır ve daha laboratuvarda incelenir.  Ağrısız bir işlemdir ve kadına hiçbir şekilde rahatsızlık vermez."

Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Cemiyeti'nin kanser taramaları için yıllık takip kriterleri önerilerini de değiştirdiğini hatırlatan Op. Dr. Aytun Aktan, yeni kriterleri ise şöyle sıraladı:

Kimler smear testi yaptırmalıdır?

21 yaşın altında, cinsel ilişkide bulunmamış kadınlarda muayene ve smear testi gerekmemektedir.
Cinsel ilişkide bulunmuş olan tüm kadınlarda cinsel aktivite başlangıcından 3 yıl sonra başlamak üzere yıllık muayene ve smear önerilmektedir.
21-29 yaş arasındaki tüm kadınlarda yıllık muayene ve smear önerilmektedir.
30-64 yaş arasındaki kadınlarda yıllık muayene ve smear önerilmektedir. Üst üste 3 smear'ı normal olarak rapor edilmiş, rahim ağzı kanseri öyküsü veya kanser öncesi değişiklikler (CIN2, CIN3) olmayan kadınlarda smear testi 2-3 yıl aralarla istenebilir.
65 yaş üstü kadınlarda smear testi, bir üstte sıralanan şartlar sağlanmışsa gerekmemektedir. Yıllık muayeneler yeterlidir. Rahim ağzı kanseri dışındaki bir sebeple rahmi çıkartılmış olan kadınlarda smear testi gerekmemektedir.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...