Yumuşak şeker dişlere zarar veriyor

Yumuşak ve yapışkan şekerlerin çürük yapıcı etkisi olduğu için az tüketilmesi gerektiğini bildirildi.Yumuşak ve yapışkan şekerlerin daha fazla çürük yapıcı etkisi olduğu için, bu tür yiyeceklerden olabildiğince az...

Başlatan Kerem, 13 Haziran 2021, 01:21:05

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yumuşak şeker dişlere zarar veriyor


Yumuşak ve yapışkan şekerlerin çürük yapıcı etkisi olduğu için az tüketilmesi gerektiğini bildirildi.Yumuşak ve yapışkan şekerlerin daha fazla çürük yapıcı etkisi olduğu için, bu tür yiyeceklerden olabildiğince az tüketilmesi veya tüketildikten hemen sonra dişlerin temizlenmesi gerektiği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Durmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şekerlerin diş yüzeyinde asit oluşumuna neden olduğunu, alınan şeker miktarının az da olsa diş ara yüzeylerinde çürük yapıcı bakteriler için uygun ortam sağlayabileceğini söyledi.

Bakterilerin, şeker formundaki karbohidratları parçalayarak asit özellikli ürünler oluşturduğunu ve buna bağlı olarak ağız içinde pH değerlerinin düştüğünü aktaran Durmuş, "pH değerlerinin düşmesi, yani ağız içi ortamın asidik olması, diş mine yüzeyinin sert mineralize kısmının yapısını bozar ve bakteriler için yuva oluşturur" dedi.

- Şekerli gıdalarla ılık içecekler tüketilmeli

Durmuş, şekerli gıdalar tüketildikten sonra bir takım basit işlemlerle diş çürümelerinin önüne geçilebileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Şeker ve şekerli gıdalarla birlikte mümkünse ılık içecekler tüketmeliyiz, dilimizle dişlerimizin ön yüzeylerini ve üst yüzeylerini temizlemeliyiz. İmkanımız varsa yumuşak bir fırçayla dişlerimizi hemen fırçalamalıyız. Şekerli ürünleri mümkünse akşam yatmadan önce tüketmemeliyiz. Şunu unutmamalıyız ki; şeker ve şekerli ürünler tek başına ve hemen dişlerimizi çürütmez. Diş çürümesi zaman alan ve bir çok faktörün bir araya gelmesiyle gerçekleşen bir olaylar zinciridir. Bu nedenle düzenli diş fırçalamak büyük oranda diş çürümelerini engelleyecektir."

Çikolatanın da içerdiği şeker oranına bağlı olarak diş çürüğü oluşumu için uygun ortam sağlayabileceğini bildiren Durmuş, şeker miktarı az, kakao miktarı fazla bitter çikolataların tüketilmesini önerdi.

Durmuş, bayramlarda diş şikayetlerinin arttığını, aniden ortaya çıkan diş ağrılarının daha önceden oluşan çürüklere bağlı olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bayramda diş ağrısı çekmemek için öncesinde muhakkak bir dişhekimine dişlerimizi muayene ettirelim. Şekerin dişlere zarar vermemesi için diş mine yüzeyini çatlatan aşırı soğuk ve aşırı sıcak içecekler tüketmeyelim."


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...